روانشناسی فردینوتیفیکیشن

مهربانی و بیان احساسات مثبت زیر ذره بین روانشناسان

خط سلامت: پوریا کبیری: مهربانی و بیان احساسات مثبت را هرکسی دوست دارد ، چه از طریق افرادی که می شناسیم و چه از غریبه ها.

“این یک روسری دوست داشتنی است!”، “من واقعاً از ارائه شما لذت بردم.” و …

به گزارش خط سلامت فقط چند کلمه که با مهربانی و بیان احساسات مثبت بیان می شوند حال روحی روز ما را می سازند و مدت ها پس از پایان آن تعامی و گفت و گو روحیه ما را تقویت می کنند و با این وجود ، مردم اغلب تمایلی به تعریف و تمجید ندارند. به زندگی خودتان فکر کنید. چند بار مورد مثبتی راجع به دوست یا همکار خود مشاهده کرده اید و آنها را در نظر گرفته و بیان کرده اید؟

علل روانشناسانه

همه می دانیم که دریافت یک مهربانی و بیان احساسات مثبت چقدر خوب است و با این وجود اغلب آن را دریغ می کنیم. چه چیزی به لحاظ روانشناسی باعث می شود اینگونه رفتار کنیم؟ این سوالی است که اریکا بوتبی ، روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا و همکار وی ونسا بونز در تحقیقی که اخیراً در بولتن روانشناسی شخصیت و شخصیت منتشر کرده اند ، به بررسی آن پرداخته اند .

در یک سری از آزمایش ها ، بوتبی و بونز تعدادی از فرضیه ها را آزمایش کردند در مورد اینکه چرا مردم تمایلی به مهربانی و بیان احساسات مثبت ندارند. یک پیشنهاد این است که مهربانی و بیان احساسات مثبت ممکن است حس حسادت را نیز تحریک کند و به این علت افراد برای جلوگیری از احساس بد در مورد خود ازمهربانی و بیان احساسات مثبت نسبت به دیگران خودداری می کنند. دلیل دیگر این است که مردم می ترسند که مهربانی و بیان احساسات مثبت شان سو تعبیر شده و طرف مقابل از آنها خوشش بیاید. با این حال نتایج مطالعه حاضر نتوانست  هیچ یک از این پیشنهادات را اثبات کند.

یافته های جدید

در عوض ، محققان گمان کردند که دو عامل دیگر در تردید مردم در مهربانی و بیان احساسات مثبت تأثیرگذار است. یکی اضطراب اجتماعی ناشی از نزدیک شدن به افرادی است که ما به خوبی آنها را نمی شناسیم. از این نظر ، ما هنگام مهربانی و بیان احساسات مثبتاحساس ناراحتی می کنیم. عامل دیگر نگرانی در مورد صلاحیت است. به خصوص اگر ما معمولاً به دیگرانمهربانی و بیان احساسات مثبت نمی کنیم ، ممکن است نگران باشیم که کلمات ما درست بیان نشوند و معنای مورد نظر را منتقل نکنند. بسیاری از تحقیقات قبلی این موضوع را در زمینه های دیگر تبادل اجتماعی مانند گفتگوهای کوچک یا ابراز تشکر به اثبات رسانده اند. یافته ها نشان می دهد گرمی ابراز احساسات مثبت و مهربانی نقش پر رنگ تری از خود کلمات دارند.

در این سری از آزمایشات یک گروه از دانشجویان دانشگاه برای مهربانی و بیان احساسات مثبت به یک غریبه همجنس استخدام می شدند . با این حال ، قبل از این کار ، آنها ابتدا به یک نظرسنجی پاسخ می دهند که ارزیابی می کند چه احساسی نسبت به احتمال نزدیک شدن به شخصی که نمی شناسند و از او تعریف و بیان احساسات مثبت می کنند دارند. آنها همچنین احساس طرف مقابل را  راجع به مهربانی و بیان احساسات مثبت را تخمین می زنند. سرانجام ، آنها حال و هوای فعلی خود را نشان می دهند.

بعد از اینکه دانشجو به فرد مورد نظر نزدیک و با مهربانی به بیان احساسات مثبت اش پرداخت یک پاکت را به او می دهد و توضیح می دهد که او در یک آزمایش روانشناسی شرکت می کند. گیرنده در مورد این احساس مهربانی و بیان احساسات مثبت پاسخ می دهد. آنها سپس نظرسنجی را دوباره در پاکت می گذارند و آن را به فرد دانشجو تحویل می دهند.

بررسی ها نشان داد در سراسر این آزمایشات ، الگوی ثابتی از نتایج وجود داشت. کسی که با مهربانی به بیان احساسات مثبت پرداخته بود تأثیر مثبت این کار را بر گیرنده دست کم می گرفت و تأثیر منفی را بیش از حد ارزیابی می کرد. به این معنی که آنها انتظار داشتند گیرنده ی پیام مثبت خوشحال نباشد. زیرا ما در قضاوت در مورد حالات روحی دیگران به حالت های چهره آنها کاملاً توجه کرده و انتظار داریم که تاثیر سخنان مهربانانه را ببینیم. یعنی اینکه انتظار می رود هنگام دریافت هدیه ، اعم از یک کادو یا شنیدن کلمات مهربان واکنش نشان دهیم.

ناظران بی طرف

در این آزمایش ، محققان فرد دیگری را به عنوان ناظر بی طرف در پژوهش وارد کردند. از این ناظران خواسته نشد که واقعاً به شخصی مهربانی و بیان احساسات مثبت کنند. بلکه از آنها خواسته شد که فقط تصور کنند که آنها چنین کاری کرده اند. این افراد توانستند تأثیر مثبتی که مهربانی و بیان احساسات مثبت بر گیرنده می گذارد را به طور دقیق پیش بینی کنند. احتمالاً آنها این کار را با گذاشتن خود به جای طرف مقابل انجام می دادند.

نظر سنجی ها نشان می دهد اضطراب اجتماعی و ترس از قضاوت و دیدگاه های دیگران باعث می شود افراد تمایل به بیان مهربانی و بیان احساسات مثبت نداشته باشند. همچنین به نظر می رسد اضطراب اجتماعی و عملکردی که تجربه کرده اند مانع از این می شود که بتوانند دیدگاه دریافت کننده را حدث بزنند. وقتی در حالات احساسی فزاینده ای هستیم ، تفکر ما بسیار خودمحور می شود. ما همچنین تمایل داریم که حالات خود را به دیگران ارائه دهیم ، فقط با این فرض که آنها احساس مشابه ما را دارند.

سرانجام ، تعارف کنندگان پس از بیان سخنان مهربانانه خود با شخص دیگر ، از افزایش روحیه خبر دادند. این یافته با بسیاری از تحقیقات دیگر در مورد رفتارهای اجتماعی همسو است. اعطای کمک به هدفی شایسته یا قرض دادن کمک ، اعطای تشکر یا تعارف ، اقدامات مهربانی باعث تقویت روحیه گیرنده و دهنده می شود.

اگر متوجه شدید که در مهربانی و بیان احساسات مثبت مشکل دارید ، باید به دلایل چنین احساسی فکر کنید. احساسات شما ممکن است به شما بگوید مهربانی و بیان احساسات مثبت ایده بدی است. اما همه می دانیم مواقعی وجود دارد که باید بر احساسات خود غلبه کنیم و آنچه را درست می دانیم انجام دهیم.

پیش بروید و در مورد مدل موهای جدید دوست خود نظر دهید و صحبت های همکار خود را پس از جلسه تحسین کنید. شما روزشان را خواهید ساخت. با انجام این کار خود تان هم احساس بهتری خواهید داشت. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن