سلامت جنسینوتیفیکیشن

زمان و شیوه برقراری رابطه جنسی / وقتی پیشنهاد رابطه جنسی رد می شود با چه مساله روانی روبرو می شوید

خط سلامت: زمان و شیوه برقراری رابطه جنسی یکی از دغدغه های افراد در محیط های مختلف و سوال ذهنی گروه های سنی متفاوت است که آیا می تواند روابط آن ها را گرم تر کرده و رضایت جنسی بیشتری را برای شان به ارمغان آورد؟

به گزارش خط سلامت در حالی که برقراری رابطه جنسی در برخی شرایط مانند محل کار آزار جنسی (یا حتی تجاوز جنسی) تلقی شود و به روابط بین فردی آسیب می رساند، زمان و شیوه برقراری رابطه جنسی در روابط عاشقانه می تواند فواید مثبتی داشته باشد. اما چه نوع مزایایی؟ و برای چه کسانی؟

دابسون و همکارانش به بررسی زمان و شیوه برقراری رابطه جنسی و نقش آن در پیشرفت روابط عاشقانه پرداخته و ثابت کرده اند زمان و شیوه برقراری رابطه جنسی می تواند بر رضایت جنسی و رابطه جنسی زوجین تأثیر مثبت بگذارد.

زمان و شیوه برقراری رابطه جنسی

افراد به دلایل زیادی مشغول فعالیت جنسی می شوند مانند سرگرمی، احساس خوب یا نشان دادن محبت. البته همه فعالیت های جنسی منجر به رضایت جنسی نمی شود. با این حال هنگامی که رضایت جنسی نتیجه می دهد ممکن است به مزایای مربوط به رابطه جنسی منجر شود مانند افزایش پیوند ، تعهد و رضایت از رابطه جنسی و فردی.

تحقیقات نشان می دهد یکی از متداول ترین اختلافات در روابط زوجین مربوط به تعداد و دفعات رابطه جنسی است. تحقیقات قبلی نشان داده است امتناع از ایجاد رابطه جنسی با رضایت جنسی پایین تر و با رضایت رابطه ای پایین تر (بیشتر در مردان) ارتباط مستقیمی دارد. تحقیق حاضر توسط دابسون و همكارانش  ارزیابی كرد چگونه شروع های رابطه جنسی در روابط عاشقانه بر رضایت جنسی و بر رضایت از رابطه تأثیر می گذارد.

مطالعه رابطه و رضایت جنسی

پژوهشگران روی 115 زوج رمانتیک (میانگین سنی 31 سال ، با دامنه 64- 19 سال) که در کانادا با هم زندگی می کردند. تحقیقات خود را آغاز کردند. این زوج ها به طور متوسط ​​هفت سال در کنار هم بودند (دامنه ای از پنج ماه تا 26 سال). تقریباً 42٪ با هم ازدواج داشتند در حالی که 58٪ با هم نامزد بودند. از شرکت کنندگان خواسته شد تا تعدادی از نظرسنجی های مربوط به رضایت جنسی و رابطه جنسی را پر کنند. از جمله سوالاتی که مطرح شد این بود آیا  به همسرشان پیشنهاد برقراری رابطه جنسی داشته اند یا خیر و آیا این پیشنهاد منجر به رابطه جنسی شده است؟

نتایج چه چیزی را نشان داد؟

پذیرفتن پیشنهاد شروع رابطه جنسی منجر به برقراری رابطه و رضایت جنسی می شود. همچنین تا 24 ساعت پس از شروع رابطه جنسی آنان رضایت جنسی داشتند. این پدیده ممکن است همان چیزی باشد که تحت عنوان ” اثر پس از درخشش جنسی ” خوانده شده است یا” رضایت جنسی طولانی مدت به دنبال فعالیت جنسی “گفته می شود. از طرف دیگر، امتناع از برقراری رابطه جنسی  منجر به کاهش رضایت جنسی تا 48 ساعت بعد بود.

سوال دیگری که محققان به آن پرداختند این بود که آیا رد پیشنهاد برقراری رابطه جنسی توسط شریک جنسی عاشقانه فرد منجر به ایجاد احساس گناه می شود؟ اینطور نبود. در حقیقت شنیدن پیشنهاد برقراری رابطه جنسی، صرف نظر از پذیرش یا عدم پذیرش آن، موجب رضایت بیشتر شنونده می شود. چرا؟ شاید به این دلیل که فرد پس از شنیدن پیشنهاد برقراری رابطه جنسی احساس میل جنسی بیشتری می کند، که این یک تجربه مثبت است.

وقتی پیشنهاد رابطه جنسی رد می شود

یافته ها موارد زیر را نشان می دهد:

هنگامی که پیشنهاد برقراری رابطه جنسی رد می شود، به نظر می رسد اثرات منفی بیشتری بر جا می گذارد.

با توجه به این موضوع افرادی که اعتماد به نفس کمتری در پذیرش پیشنهاد برقراری رابطه جنسی دارند، ممکن است “فرصت های تقویت صمیمیت، نزدیکی روحی و رضایت” را از دست دهند.

در آخر اینکه دریافت پیشنهاد برقراری رابطه جنسی با احساس تمایل و جذابیت بیشتری همراه است. در مطالعه حاضر  خواه پیشنهاد برقراری رابطه جنسی پذیرفته یا رد شود، شنونده پیشنهاد برقراری رابطه جنسی احساس رضایت جنسی بیشتری می کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن