روانشناسی 45+

کم خوابی/ 6 ساعت طلایی سلامت روان

میزان خواب کافی و کم خوابی با سلامت روان چه رابطه ای دارد؟ برای بررسی این موضوع باید به این پرسش پاسخ داد آیا به اندازه کافی می خوابید؟

به گزارش مینو کیا از خط سلامت در یک نظرسنجی صورت گرفته از ۱۵ هزار نفر نیمی از افرادی که به این سوال پاسخ دادند اعلام کردند هر شب کم تر از ۶ ساعت می خوابند که این موضوع به عبارت دیگر نشانگر خواب ناکافی در آنان است.

 اثرات کم خوابی

به گزارش مینو کیا از خط سلامت میزان کم خوابی روی سلامت روان افراد تاثیر مستقیمی را بر جای می‌گذارد. افرادی که کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز می‌خوابند استرس را بیش از حد تجربه می کنند اما پس از مدتی مستعد مشکلات روانشناختی مانند اختلال شناختی در سطح خفیف تا متوسط،اختلالات حرکتی، تحریک‌پذیر های عاطفی،افزایش وزن و سیستم ایمنی ضعیف شده خواهند شد.بر اساس این گزارش این افراد در طول روز احساس خستگی بیشتری خواهند داشت و استرس را از میزان سطحی که افراد دیگر با خواب مناسب و با کیفیت تجربه می کنند بیشتر احساس می کنند.

مبارزه با کم خوابی

اگر دچارکم خوابی هستید قبل از هر چیزی سبک زندگی تان را مورد توجه قرار دهید و ببینید کمبود خواب چه رابطه ای با سبک زندگی شما دارد احتمالا با ایجاد تغیراتی می توانید بر کم خوابی فائق آیید.

برای این منظور محققان پیشنهاد می کنند که وقت بیشتری را برای خوابیدن پیدا کنید اغلب علت اصلی کم خوابی برنامه ریزی های فشرده کاری است یافتن زمان برای انجام کارهای روزانه و در نظر نگرفتن زمانی برای استراحت همیشه دشواراست و افراد معمولا اولین چیزی را که برای انجام کارهای دشوار و متعدد روزانه خود کنار می گذارند مربوط به برنامه خواب شان می شود بنابراین برای رسیدن به تعادل بهتر است که وقت بیشتری برای خواب در نظر گرفته و کارها را به عقب بیندازید. دومین عاملی که باید به آن توجه کنید عادت های تقویت کننده خواب است اکثر افراد برای خوابیدن عادت هایی دارند که این عادات باعث صدمه زدن به کیفیت خواب و مدت زمان خواب می شود بدون آن که به آن توجه داشته باشند.داشتن روحیه خوب باعث می شود که افراد از کنار فشار های روانی که عامل صدمه زدن به کیفیت خواب است بتوانند عبور کنند باور این نکته که ما تنها نیستیم و مشکلات فقط مربوط به ما نمی شود می تواند عامل موثری باشد تا بتوانیم ذهن خود را آرام کنیم مدیریت استرس ها چهارمین نکته ای است که برای مبارزه با کم خوابی باید به آن توجه کرد.گاهی اوقات افراد فقط استرس عمومی دارند این استرس بدون این که هیچ علت خاصی داشته باشد با آنان همراه بوده و خواب شان را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین اگر دچار این استرس هستید باید به این فکر کنید که سیستم بدن از تعادل خارج شده و در نتیجه خواب را تحت تاثیر قرار داده است مراجعه به یک متخصص و مدیریت استرس ها می تواند برای کمک به شما بسیار موثر باشد.

مدیریت کاهش خواب یا کم خوابی

اگر چه خواب های در طول روز برای کاهش خستگی بسیار موثر هستند اما متخصصان بر داشتن خواب کافی شب از بسیاری جهات تاکید زیادی می کنند.کیفیت خواب شب در میزان استرس روز تاثیر مستقیمی دارد و باعث می شود تا فرد بتواند با هشیاری بیشتر به فعالیت های خود بپردازد اگر می خواهید کمبود های خواب شب خود را جبران کنید به پنج نکته ای که در زیر گفته می شود توجه کنید:

1.چای نعنا بنوشید:تحقیقات متخصصان نشان می دهد که رایحه درمانی برای ایجاد خواب خوش و بالا بردن کیفیت خواب تاثیرات به سزایی را بر جا می گذارد رایحه ی نعنا می تواند منجر به قوی تر شدن توانایی های شناختی شود بنابراین با نوشیدن چای نعنا می توانید ذهن و بدن خود را بیدار کرده و بدون آنکه نیاز به داشتن و نوشیدن کافئین داشته باشید با چای نعنا هوشیاری و انرژی خود را حفظ کنید.

2.ورزش کنید: پیاده روی سریع ، ورزش و … همه و همه باعث می شوند تا  اندروفین بدن بالا رفته و فرد بتواند با روحیه و انرژی بیشتری روز با کیفیت خود را سپری کند.

3.چرت های کوتاه:تایمی را در طول روز تنظیم کنید این زمان می تواند بسیار کوتاه باشد.چرت زدن های کوتاه راه حلی عالی برای گذارندن و سپری کردن بعد از ظهری پر انرژی خواهد بود.

4.موسیقی گوش دهید:مطالعات نشان می دهد موسیقی روی ذهن افراد تاثیر به سزایی دارد.با گوش دادن به موسیقی ضربان قلب را افزایش داده و کمک می کند که فرد انرژی بیشتری داشته باشد بنابراین یک روش ساده بسیار خوب برای بیدار ماندن در بعد از ظهر و افزایش سطح انرژی می تواند گوش دادن به موسیقی باشد.

5.تغذیه مناسب:سوخت و ساز بدن با از بین رفتن خواب به شدت کاهش پیدا می کند،خوردن وعده های غذایی سالم و میان وعده های سالم کمک می کند تا فرد بتواند میزان کافی انرژی دریافت کرده و دچار مشکلات کمبود خواب نشود. به گفته متخصصان اگرچه این نوع کارها راه حلی برای کاهش خواب نیستند اما موجب مدیریت کمبود خواب و بالا رفتن کیفیت خواب خواهد شد بنابراین باامتحان کردن آن می توانید بخشی از کم خوابی های خود رابهبود داده و احساس طراوت بیشتری داشته باشید .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن