روانشناسی 45+روانشناسی فردینوتیفیکیشن

قدرت بهبودی دوستی با بالاتر رفتن سن افزایش می یابد

خط سلامت: هما مسافر: داشتن حداقل یک نفر که شما را درک می کند به رفاه روانی کمک خواهد کرد. داشتن چند دوست خوب همیشه طلایی بوده است. و با افزایش سن ، این دوستی ها ممکن است از اهمیت بیشتری برخوردار شوند.

به گزار ش خط سلامت هرچه پیرتر می شوید ، دوستی های خوب درکاهش احساس تنهایی بیشتر موثر خواهند بود و سلامتی را بهبود بخشیده و احساس خوب بودن را تقویت می کنند.

بودن با دوستان فقط  سرگرمی نیست

دوستان می توانند نجات دهنده زندگی باشند. تنهایی ناشی از داشتن تعداد کم دوست فقط به طور بالقوه شما را به حالت افسردگی سوق نمی دهد حتی می تواند طول عمر را کوتاه کند. محققان تنهایی را فاقد همراهی و احساس انزوا یا عدم تعلق تعریف کرده اند. کسانی که تنهایی را گزارش می کنند تقریباً یک و نیم برابر بیشتر احتمال مرگ داشتند. بعلاوه افرادی که تنها بودند کمتر قادر به انجام کارهای ساده و روزمره مانند راه رفتن در اطراف بلوک ، لباس پوشیدن و دوش گرفتن و حمل اشیایی به وزن 10 پوند بودند.

دوستی ها مغز شما را سالم نگه می دارد

اگر حداقل یک نفر شما را درک می کند، دوستی که احساس می کنید می توانید هر چیزی را به او بگویید ،  در احساس خوب بودن شما نقش دارد. تحقیقات  نشان می دهد  احساس یا درک تنهایی ، به جای انزوا ، ممکن است چیزی باشد که بعدا خطر مشکلات شناختی مانند زوال عقل را افزایش می دهد.

مطالعه ای در ماه اکتبر سال 2018 در  مجلات پیری منتشر و نشان داد تنهایی با 40 درصد خطر ابتلا به دمانس همراه است. از طرف دیگر ، مطالعه ای دیگر در مجله پیری و سلامت منتشر شد ، نشان داد که انزوای اجتماعی یا عدم ارتباط با یک شبکه اجتماعی با کاهش شدید عملکرد شناختی همراه است.

دکتر Blieszner می گوید: تعامل اجتماعی ، صرف نظر از اینکه دوستان  برای شما ایده آل هستند ، به تیز نگه داشتن تفکر و مهارت های شناختی کمک می کند. “افرادی که از نظر اجتماعی منزوی هستند و تحریک نمی شوند ، افرادی هستند که تمایل به توانایی شناختی پایین تری در سنین بالا دارند.”

علاوه بر اینکه ذهن شما را متناسب نگه می دارد ، دوستان می توانند در سلامت جسمی کمک کنند. بلیزنر می گوید: “دوستان شما را تشویق می کنند که  خوب غذا بخورید ، معاینه و ورزش کنید.”

تغییر دوستی ها با افزایش سن

هرچه  می گذرد همه چیز مثل سابق نمی ماند. این واقعیت در مورد دوستی ها ، و چگونگی تغییر آنها با افزایش سن ، می تواند در پیمایش پیچ و خم های مسیر دوستی مفید باشد.

تحمل بیشتر نسبت به کنجکاوی ها

به نظر می رسد افراد مسن تحمل بیشتری دارند. فرض کنید یک دوست عادت آزار دهنده ای دارد ممکن است افراد جوان تر آن دوست را به سرعت رد کنند ، اما افراد مسن ممکن است به کل تصویر نگاه کنند ، زیرا این دوست دارای بسیاری از ویژگی های مثبت است.

دوستی یک خیابان دو طرفه است

حفظ دوستان مهم است ، اما لازم نیست  زیاد به یک دوست متکی باشید. از دوستان خود برخوردار باشید. فقط به یک یا دو نفر وابسته نباشید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن