روانشناسی 45+

3 ترفند فعال کردن حافظه

با بالا رفتن سن عملکرد مغز و کارآیی ذهن کاهش می یابد با این حال پژوهشگران به تکنیک هایی دست یافته اند که این مشکل را دور می زند.

کلید شگفت انگیز فعال نگه داشتن حافظه و ذهن بازی های حافظه،سودوکو،موسیقی کلاسیک  است .پژوهشگران حوزه روانشناسی  این تمرینات را به عنوان تکنیک های کلیدی ارتقاء حافظه در دوران میانسالی شناخته اند.

مهارت های فردی

به گزارش خط سلامت بهترین راه برای افزایش عملکرد مغزو فعال نگه داشتن حافظه و ذهن  بخصوص با افزایش طول عمر تمرین مهارت های جدید است.محققان دانشگاه تگزاس می گویند هنگامی که افراد روی مهارت های فردی خویش تمرکز می کنند از یادگیری مهارت های اکتسابی باز می مانند.اما این بدان معنا نیست که آنها در یادگیری مهارت های اکتسابی در میانسالی ناتوان هستند.

در این مطالعه محققان بیش از 200 فرد بزرگسال بالای 60 سال را به گروه های مختلف تقسیم کردند.برخی از سالمندان در فعالیت های خانوادگی مانند پیک نیک های گروهی و در کنسرت های موسیقی شرکت کردند و دیگر سالمندان گروه کارهای پیچیده تری مانند کار با دوربین دیجیتال و عکاسی با کیفیت بالا را انجام دادند.

پس از سه ماه شرکت در این فعالیت های تجویز شده به مدت 15 سال در هفته مشخص شد،گروهی که وظایف پیچیده تری را انجام داده بودند در آزمون حافظه نمره بهتری را کسب کردند.

تاثیر  مهارت های جدید بر مغز

به گزارش خط سلامت ترس از بیماری هایی مانند آلزایمر در ناخودآگاه هرکسی وجود دارد.همین باعث شده دانشمندان راه های حفظ عملکرد مغز را پیدا کنند.درحالی که هیچ گاه شواهد علمی برای مداخله در شیوه زندگی مانند رژیم غذایی،ورزش و غیره برای به تاخیر انداختن زوال عقل و آلزایمر وجود ندارد اما در پیش گرفتن رفتار های سالم همیشه یک ایده آل برای حفظ عملکرد مغز به حساب می آید.

ذهن به تدریج با فعالیت هایی که بطور منظم انجام می گیرد سازگار می شود پس حفظ عملکرد مغز نیازمند چالش های ذهنی تازه برای قوی تر شدن مسیر عملکرد آن است.

تمرین تقویت ذهن

  • از عادت های کهنه و همیشگی دست بردارید.مغز انسان دارای مکانیسم روتین است وبه منظور صرفه جویی در مصرف انرژی فیزیکی بدن و انرژی ذهنی راه های میانبری را برای انجام هرکاری انجام می دهد.برای شکستن این چرخه لازم است مسیرهایی را جایگزین این حالت روتین کرده و در انجام کارها بکار ببرید.
  • مطالعه آنلاین : با استفاده از آموزش کار با کامپیوتر از کتاب های آنلاین بهره بگیرید.موسیقی کلاسیک مورد علاقه تان را همراه کتاب های نویسندگان مورد علاقه دانلود کرده و بخوانید.
  • ترک عادت عجیب دست ها : تنها حدود یک درصد از مردم جهان می توانند با هر دو دست خود بنویسند و کار کنند.سعی کنید با افزایش سن،دستی را که با آن غذا می خورید؛عوض کنید و یا هر چند وقت نام خود را با دست دیگر بنویسید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن