روانشناسی فردینوتیفیکیشن

تفاوت خواب زنان و مردان در استرس های ناگهانی

خط سلامت: مشکل خواب یکی از علائم شایع در اختلال استرس پس از سانحه PTSD  است و عامل خطر برای قوی تر شدن ابعاد و ماندگاری علائم اختلال استرس پس از سانحه است که بعد از زلزله، سیل، تجاوز، تصادف و… روی می دهد.

به گزارش خط سلامت محققان در پژوهش ها دریافته اند که استرس های ناگهانی، تجاوز، تصادف و بلایای طبیعی اثرات متفاوتی را روی خواب زنان و مردان بر جای می گذارد. تفاوت های جنسیتی در خواب به دنبال قرار گرفتن در معرض تروما و آسیب های ناگهانی و بلایای طبیعی در این مطالعه بررسی شده است که به افزایش خطر ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه در زنان کمک می کند اما پایداری مشارکت های طولانی مدت این تفاوت ها در مثبت شدن در علائم نا مشخص است.

شرکت کنندگان 112 زن و تعدادی مرد بودند که مشکلات خواب داشتند.

برای پیش بینی شدن علائم اختلال استرس پس از سانحه از پارامتر های خواب جهانی، خرده مقیاس و گزارش های فردی، جنسیت، سن، نژاد و … استفاده شد.

نتایج نشان داد خواب و اختلال خواب با شدت علائم اختلال استرس پس از سانحه PTSD مرتبط است. مشکلات خوابیدن، کیفیت پایین خواب و اختلال در خواب در مردان با شدت اختلال استرس پس از سانحه مرتبط است در حالی که اختلال خواب زنان مرتبط با اختلال استرس پس از سانحه با کابوس و تنظیم عاطفی ارتباط دارد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن