روانشناسی فردینوتیفیکیشن

مراقب باشید وگرنه درد گریبان تان را رها نمی کند

خط سلامت: افراد ی که خواب شان تنظیم نیست و از بی خوابی رنج می برند در برابر درد کم طاقت تر بوده و یا درد بیشتری را احساس می کنند.

به گزارش خط سلامت بنا بر این پژوهش که توسط محققان نروژی انجام شده است اهمیت توجه به بهداشت خواب بیش از هر زمان دیگری مشخص می شود.

در بی خوابی های فیزیولوژیک یا اختلالات خواب که منشا آن ها روانی است معمولا در فرآیند خواب مشکل ایجاد می شود، اما گاهی اوقات ممکن است عوامل ثانویه مانند مصرف دارو یا فاکتورهای محیطی عامل اختلال خواب تلقی شوند.

بی خوابی  و درد

حساسیت به درد با بی خوابی مزمن ارتباط مستقیم دارد . محققان نروژی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند افراد مبتلا به بی خوابی که به طور متوسط به مدت یک ماه یا بیشتر در به خواب رفتن مشکل و بی خوابی دارند یا تداوم خواب آن ها دچار اختلال است ؛ بیشتر از سایرین به درد حساس شده و تحمل درد در آن ها کمتر است .

بی خوابی و مدیریت درد

تحقیقی که روی هزار و 400 فرد نروژی مبتلا به اختلالات خواب و بی خوابی انجام گرفت ، نشان داد ، 32 درصد از افراد قادر بودند ، به مدت 106 ثانیه دستان خود را در آب سرد قرار دهند بدون این که  احساس درد قابل توجهی را تجربه کنند. در حالی که 42 درصد از افراد که مبتلا به اختلال بی خوابی بودند ، احساس درد را زودتر تجربه کردند .

این تحقیق نشان داد ، افراد مبتلا به بی خوابی های مزمن  و سایر اختلالات خواب که معمولا بیش  از یک بار در هفته بی خوابی را تجربه می کنند ، 52 درصد بیشتر از افراد عادی است و این میزان در افرادی که یک یا دو بار در ماه در شروع خواب مشکل دارد یا بی خوابی را تجربه می کند به 24 درصد می رسد سن ، جنسیت و عوامل فیزیولوژیکی در مدیریت درد و دستیابی به الگوهای خواب سالم و مناسب نقش دارد. به طوری که در زنان مبتلا به بی خوابی ، تحمل نسبت به درد بیشتر گزارش شده است. از طرف دیگر پژوهشگران ترشح ناقل های شیمیایی مانند دوپامین را در تاثیر گذاری بی خوابی بر مدیریت درد مهم اعلام کردند.

درد علامت بیماری

به طور کلی احساس درد در بدن ، علامت یک بیماری است و نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد و مزمن شود. از طرف دیگر بررسی میزان ویتامین دی در تشخیص دردهای مفصلی موثر است و به کنترل آن کمک می کند چراکه کمبود ویتامین دی با دردهای استخوانی، مفصلی ارتباط دارد. نباید فراموش کرد  علاوه بر بی خوابی عوامل روانی دیگر مانند بیماری افسردگی نیز می تواند در ایجاد درد های مزمن در بدن تاثیر داشته باشد و آستانه تحمل درد را پایین  می آورد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن