روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این درد روانی کشنده است / خطر سکته را با خواندن این مطلب کم کنید

انزوای اجتماعی و تنهایی خطر مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

به گزارش خط سلامت انزوای اجتماعی و تنهایی در ایالات متحده رایج است و اثرات مضری بر سلامت قلب و مغز دارد. افراد مسن و افراد در گروه‌های آسیب‌پذیر اجتماعی، مانند افراد از گروه‌های نژادی یا قومی محروم، افراد دارای معلولیت، یا افرادی که عضو گروه‌های جنسیتی یا اقلیت‌های جنسی هستند، ممکن است در معرض خطر انزوای اجتماعی و تنهایی باشند.

یافته ها نشان می دهد انزوای اجتماعی و تنهایی ممکن است در میان بسیاری از گروه ها در طول همه گیری کووید-19 افزایش یافته باشد. تحقیقات بیشتری برای توسعه و اجرای مداخلات بهداشت عمومی برای کاهش اثرات نامطلوب انزوای اجتماعی و تنهایی بر سلامت قلب و عروق مورد نیاز است.

بر اساس بیانیه علمی جدید انجمن قلب آمریکا که امروز در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، انزوای اجتماعی و تنهایی با حدود 30 درصد افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی یا مرگ ناشی از هر دو مرتبط است .

انزوای اجتماعی و افزایش سن

خطر انزوای اجتماعی با افزایش سن به دلیل عوامل زندگی مانند بیوه شدن و بازنشستگی افزایش می یابد. تقریباً یک چهارم از بزرگسالان ایالات متحده در سنین 65 سال و بالاتر از نظر اجتماعی منزوی هستند. شیوع تنهایی حتی بیشتر است و تخمین زده می شود بین 22 تا 47 درصد باشد. با این حال، بزرگسالان جوان تر نیز انزوای اجتماعی و تنهایی را تجربه می کنند. نظرسنجی دانشگاه هاروارد افراد 18 تا 22 ساله را به عنوان تنهاترین نسل توصیف می کند. افزایش انزوا و تنهایی در میان بزرگسالان جوان تر ممکن است به استفاده بیشتر از رسانه های اجتماعی و مشارکت کمتر در فعالیت های حضوری معنادار نسبت داده شود.

یافته ها همچنین نشان می‌دهند که انزوای اجتماعی و تنهایی ممکن است در طول همه‌گیری کووید-19، به‌ویژه در بین جوانان 18 تا 25 ساله، سالمندان، زنان و افراد کم‌درآمد افزایش یافته باشد.

انزوای اجتماعی به عنوان داشتن تماس حضوری نادر با افراد برای روابط اجتماعی، مانند با خانواده، دوستان یا اعضای یک جامعه یا گروه مذهبی تعریف می شود. تنهایی زمانی است که احساس می کنید تنها هستید یا کمتر از آنچه می خواهید با دیگران ارتباط دارید. سینه توضیح می‌دهد: اگرچه انزوای اجتماعی و احساس تنهایی با هم مرتبط هستند، اما یکسان نیستند. افراد می توانند زندگی نسبتاً منزوی داشته باشند و احساس تنهایی نکنند و برعکس، افرادی که ارتباطات اجتماعی زیادی دارند ممکن است همچنان احساس تنهایی کنند.

انزوای اجتماعی و تنهایی

این گروه دریافتند: انزوای اجتماعی و تنهایی از عواملی رایج و در عین حال ناشناخته برای سلامت قلب و عروق و مغز هستند.

فقدان ارتباط اجتماعی با افزایش خطر مرگ زودرس به هر دلیلی به خصوص در میان مردان مرتبط است.

انزوا و تنهایی با افزایش نشانگرهای التهابی مرتبط است و افرادی که از نظر اجتماعی کمتر در ارتباط بودند، بیشتر احتمال دارد علائم فیزیولوژیکی استرس مزمن را تجربه کنند.

در ارزیابی عوامل خطر انزوای اجتماعی، رابطه بین انزوای اجتماعی و عوامل خطر آن به هر دو صورت است: افسردگی ممکن است منجر به انزوای اجتماعی شود و انزوای اجتماعی ممکن است احتمال تجربه افسردگی را افزایش دهد.

انزوای اجتماعی در دوران کودکی با افزایش عوامل خطر قلبی عروقی در بزرگسالی مانند چاقی، فشار خون بالا و افزایش سطح گلوکز خون همراه است.

انزوای اجتماعی و تنهایی و بیماری ها

سینه افزود: انزوای اجتماعی و تنهایی نیز با پیش آگهی بدتری در افرادی که قبلاً بیماری عروق کرونر قلب یا سکته دارند، مرتبط است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی که از نظر اجتماعی منزوی شده بودند، طی یک مطالعه پیگیری شش ساله، دو تا سه برابر افزایش مرگ و میر داشتند. بزرگسالان منزوی اجتماعی با سه یا کمتر تماس اجتماعی در ماه ممکن است 40 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی یا حمله قلبی مکرر باشند. علاوه بر این، نرخ بقای 5 ساله نارسایی قلبی برای افرادی که از نظر اجتماعی منزوی بودند، و برای افرادی که هم از نظر اجتماعی منزوی شده بودند و هم افسرده بالینی (62٪) کمتر بود.

انزوای اجتماعی و تنهایی نیز با رفتارهایی مرتبط است که بر سلامت قلب و عروق و مغز تأثیر منفی می‌گذارد، مانند سطوح پایین‌تر فعالیت بدنی ، مصرف کمتر میوه و سبزیجات و بی‌تحرکی بیشتر. چندین مطالعه بزرگ ارتباط قابل توجهی را بین تنهایی و احتمال سیگار کشیدن نشان داده اند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن