روانشناسی فردی

سلامت روان بر این 3 محور ایستاده است

خواب آرام کلید سلامتی است و بی میلی به خوابیدن سلامت روان را تحت الشعاع قرار می دهد.

به گزارش خبرنگار خط سلامت گاهی مردم با این جمله درگیر هستند، ” خواب بزرگترین دشمن من است.”  این نبردی است که ممکن است تجربه کنید وقتی می دانیدباید در رختخواب باشید اما از به خواب رفتن اجتناب می کنید، میل به بیدار ماندن بر سلامت روانی و جسمی تأثیر می گذارد. زمان آن است که در مورد تعویق خواب تجدید نظر کنید و به سمت یک مسیر سالم قدم بردارید.

به تعویق انداختن خواب

همیشه کاری ناتمام وجود دارد که مانع به رختخواب رفتن می شود. فشارها و چالش های روزانه وقت گذاشتن برای خود را سخت کنند. نزدیک به دو دهه پیش، گروهی از محققان در اروپا اصطلاح “تاخیر زمان خواب” را برای توصیف شخصی که دیرتر از زمان برنامه ریزی شده به رختخواب می رود، ابداع کردند. تحقیقات آنها نشان داد بزرگسالانی که به طور قابل توجهی در مورد رفتن به رختخواب تعلل می کردند،در مقایسه با افرادی که تعلل نکردند، خستگی بیشتری داشتند .

عوامل تاخیر زمان خواب

یک عامل کلیدی تاخیر زمان خواب استفاده از گوشی های هوشمند است. افرادی که خواب خود را به تعویق می اندازند، افرادی هستند که به طور متوسط تقریباً 80 دقیقه قبل از خواب از دستگاه های تلفن خود استفاده می کنند. در حالی که برای افرادی که تعلل نمی کنند این میزان 18 دقیقه است.

چرا خواب مهم است؟

خواب معمولی کمتر از آنچه نیاز دارید، یا نداشتن خواب کافی با کیفیت خوب، با بسیاری از پیامدهای سلامتی ضعیف، از جمله مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا و مشکلات قلبی، مشکلات شناختی و افسردگی مرتبط است. خواب یکی از سه رکن سلامتی در کنار تغذیه خوب و ورزش برای سلامت روان است. با این حال تشویق به خواب آرام اغلب به عنوان راهی برای بهبود سلامت جسمی و روانی ما نادیده گرفته می شود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن