روانشناسی فردی

خواب چه زنانی آشفته می شود ؟

این مطالعه نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی با الگوهای خواب در زنان ارتباطی ندارد

به گزارش خبرنگار خط سلامت زنانی که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند به طور متوسط 7 دقیقه کمتر از زنانی که از داروهای ضد بارداری استفاده نمی کنند، می خوابند.

داروهای ضد بارداری

داروهای ضد بارداری هورمونی، که به زنان اجازه می دهد برای زمان بچه دار شدن برنامه ریزی کنند، یکی از رایج ترین داروهای مورد استفاده در سراسر جهان هستند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 26 درصد از زنان در سنین باروری در سراسر جهان از نوعی از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند.

در دهه‌های اخیر، استفاده از داروهای ضدبارداری هورمونی فراتر از پیشگیری از بارداری بوده و به عنوان درمان برای شرایط نامطلوب مختلف مانند آکنه صورت، سبوره، آلوپسی، هیرسوتیسم و اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از آنها همچنین با بروز کمتر سرطان تخمدان، آندومتر و کولورکتال همراه است.

افزایش سن

به گزارش خبرنگار خط سلامت مشخص شده است خواب زنان با افزایش سن تغییر می کند و این تغییرات ناشی از نوسانات هورمونی است. با این حال، اطلاعات کافی در مورد چگونگی و آیا داروهای ضد بارداری هورمونی وجود ندارد. طبیعتاً باعث تغییرات در سطوح هورمونی می شوند و بر خواب تأثیر می گذارند. تاکنون برخی از مطالعات اثرات مثبت داروهای ضد بارداری هورمونی را بر الگوی خواب و برخی نیز اثرات منفی را گزارش کرده اند.

گابریل ناتان پیرس ، محقق روانشناسی در دانشگاه فدرال سائوپائولو گفت: شواهد قوی نشان می دهد تغییرات در سطح هورمون جنسی زنانه بر خواب تأثیر می گذارد .

بیشتر آن‌ها از داده‌های مربوط به زنان یائسه می‌آیند، زیرا کاهش سطح هورمون در این مرحله از زندگی با افزایش اختلالات خواب عمدتا آپنه انسدادی خواب و بی‌خوابی همراه است،همچنین مطالعات نشان می دهد نوسانات طبیعی هورمونی مشاهده شده در طول چرخه قاعدگی با شکایات خواب مرتبط است.

آیا قرص های ضد بارداری نیز می توانند بر خواب زنان در سنین باروری تأثیر بگذارند یا خیر؟

پیرس گفت: برخلاف تصور ما، قرص‌های ضد بارداری تأثیر قابل‌توجهی بر خواب زنان در سنین باروری نداشتند. این بدان معناست که در یک دیدگاه کلی، مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی احتمالاً بر خواب زنان تأثیر نمی گذارد، نه آن را بهبود می بخشد و نه بدتر می کند.

اما این یک نتیجه گیری کلی است که ممکن است برای اکثر زنان معتبر باشد، اما مطمئناً نه برای همه زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند. اگر زنی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کند، احساس می کند که درمان منجر به خواب آلودگی، خستگی، بی خوابی یا سایر علائم مرتبط با خواب شده است، باید آن را با پزشک متخصص زنان و زایمان خود در میان بگذارد. این امر به ویژه برای کسانی که در حال شروع درمان هستند یا اخیراً قرص خود را تغییر داده اند بسیار مهم است.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن