تغذیه و ورزش

این چاق ها آلزایمر می گیرند

افرادی که چاقی‌های مرتبط یا استرس،بیماری‌های کبدی و مشکلات مربوط به کلیه دارند، با احتمال بیشتری به بیماری آلزایمر یا زوال عقل دچار می‌شوند، این مطالعه که به تازگی انجام شده است بین سلامت مغز و متابولیسم رابطه یافته است.

به گزارش خبرنگار خط سلامت هر 3 ثانیه یک نفر در جهان به آلزایمر یا زوال عقل مبتلا می‌شود. این در حالی است که تا کنون هیچ درمانی شناخته شده‌ای برای آلزایمر یا زوال عقل وجود ندارد و تغییرات مغزی از سال ها قبل از تشخیص این بیماری مغزرا تخریب کرده است.

دانشمندان استرالیایی در مطالعه‌ روی رابطه‌ متابولیسم و آلزایمر (زوال عقل) به یافته‌های ارزشمندی دست یافته‌اند. آنان با تحلیل26 هزار و239 نفر دریافتند افرادی که چاقی‌های مرتبط با استرس، بیماری‌های کبدی یا کلیوی دارند، به لحاظ سلامت مغزی در سطح غیر قابل قبولی قرار دارند. در ام آر آی  ( MRI)و اسکن مغزی این افراد معلوم شد که حجم مغز،ضایعات مغزی و تجمع آلانیوها در مغز افراد چاق بیشتر است و حجم هیپوکامپ و ماده‌ی خاکستری شان کمتراست.

دکتر دومزون می‌گوید: آلزایمر یا زوال عقل یکی از بیماری ناتوان کننده است که بیش از 55 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است و درک عوامل متابولیک و پروفایل‌های مربوط با تغییرات مغزی مرتبط با آلزایمر (زوال عقل) می‌تواند به شناسایی عوامل خطر اولیه‌ی آلزایمر (زوال عقل) کمک کند.

این دانشمند می‌گوید: در مطالعه ی ما مشخص شد که الگوهای نامطلوب تصویربرداری عصبی در بین افرادی که انواع متابولیک مرتبط با چاقی داشتند، شایع‌تر بود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن