روانشناسی فردیسلامت جنسیعشق و خیانت

شیوه های مثبت دیدن همسر سابق

بیشتر افراد بعد از پایان یک رابطه عاشقانه ، نسبت به شریک سابق خود منفی تر از آنچه در طول رابطه احساس داشته اند ، نگاه می کنند. این دیدگاه به دو دلیل کاملاً منطقی است.نخست اینکه رابطه احتمالاً به دلایل خوبی به پایان نرسیده و با گذشت زمان شرایط بدتر شده ، به گونه ای که منجر به کاهش احساسات نسبت به همسر سابق شده است دوم اینکه وقتی افراد در یک رابطه هستند ، معمولا سعی دارند خود را متقاعد کنند که شریک زندگی شان ارزش بودن را دارد ، اما پس از پایان رابطه به نفع کسی نیست که خود را متقاعد کند که با قطع رابطه تصمیم درست را گرفته است.

تفاوت زن و مرد در مورد شریک سابق

به گزارش مینو کیا از خط سلامت در یک مطالعه محققان دریافتند بیش از نیمی از افراد فکر می کنند در این مورد تفاوت جنسیتی وجود ندارد. در مورد افرادی که معتقد بودند تفاوت جنسیتی وجود دارد حدود یک سوم فکر می کردند  زنان نگرش مثبت تری نسبت به همسر سابق خود دارند و دو سوم آنها معتقدند مردان چنین فکر می کنند. همچنین در سه مطالعه جداگانه بیش از 800 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفتند و در مورد همسر سابق خوددر مورد برخی سوالات امتیاز دادند:”شریک سابق من ویژگی های مثبت زیادی دارد،من از دست زدن به شریک سابق خود اجتناب می کنم، وقتی به شریک سابقم فکر می کنم ، عصبانی می شوم. »

محققان با استفاده از این رتبه بندی به میانگین نمره ای رسیدند که نشان دهنده احساس مثبت افراد نسبت به شریک سابق زندگی شان بود. هر سه مطالعه نشان داد به طور متوسط مردان نسبت به همسران سابق خود نظرات مثبت تری داشتند.

چرا مردان بیشتر از زنان نگاه مثبت دارند

محققان چهار دلیل برای این تفاوت یافته اند.

تمایل به روابط گاه به گاه در مقابل روابط بلند مدت:

از دیدگاه روانشناسی تکاملی مردان داشتن شریک جنسی متعدد را ترجیح می دهند،در حالی که زنان علاقه بیشتری به روابط بلند مدت و متعهد دارند.

وابستگی به شریک سابق:

یک تحقیق جداگانه نشان داده است مردان در مقایسه با زنان برای حمایت عاطفی بیشتر به شرکای عاشقانه خود وابسته هستند. زنان بیشتر از مردان دوست صمیمی دارند و از آنجا که زنان به طور کلی  حمایت عاطفی بیشتری از مردان دریافت می کنند روابط حمایتی بیشتری خارج از زمینه عاشقانه دارند بنابراین مردان بدون شریک عاشقانه زن خود ، منبع مهم حمایت اجتماعی شان را از دست می دهند. در حقیقت مردان اغلب پس از جدایی  اضطراب و افسردگی بیشتری نسبت به زنان گزارش می دهند.

چه کسی مقصر جدایی است:

زنان بیشتر از مردان شریک سابق خود را برای جدایی سرزنش می کنند. یک مطالعه روی طلاق نشان داد مردان بیشتر از زنان گزارش می دهند که نمی دانند چرا ازدواج آنها شکست خورده است. این مساله می تواند نشان دهد  چرا زنان به همسر سابق خود منفی تر نگاه می کنند. آنها به احتمال زیاد فکر می کنند همسر سابق شان حتی قبل از پایان رابطه مشکل ساز بوده است.

استراتژی های مقابله پس از تجزیه:

اگر با شکست کنار نیایید به احتمال زیاد احساسات طولانی مدت منفی نسبت به همسر سابق خود دارید. زنان بیشتر از مردان با جلب آرامش از دوستان و تلاش فعالانه برای حل مشکلات با جدایی کنار می آیند. از سوی دیگر مردان بیشتر از راهبردهای مقابله منفعلانه موثر استفاده می کنند مانند پرت کردن حواس خود یا استفاده از مواد مخدر و الکل بنابراین زنان به طور موثرتری ازجدایی خود عبور می کنند که احتمالاً با کاهش علاقه به همسر سابق آنها همراه است.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن