روانشناسی فردی

میکروب های روده بر مغز تاثیر می گذارد

یک مطالعه جدید ارتباط روده و مغز را در بیماران روانی برجسته می کند.برخی از میکروب ها می توانند باعث افسردگی و اضطراب شوند. مطالعات نشان داده است که ارتباط روده و مغز دو طرفه است ، به این معنی که یک روده ناسالم می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد و بالعکس.

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت تحقیقات روی روده و مغز بینشی فوق العاده در مورد تأثیر میکروب ها بر سلامت روان فراهم می کند و یک مطالعه جدید پیش بینی می کند اگر افسرده یا مضطرب هستید ، چقدر احتمال دارد که علت آن مربوط به دستگاه گوارش و روده باشد؟

التهاب های طاقت فرسا

شکی نیست که عدم تعادل در میکروب های روده باعث اختلالات ذهنی می شود. حتی تکه های باکتری شکسته نیز می توانند تأثیرگذار باشند. به عنوان مثال ، اگر در عرض چند دقیقه قطعاتی از دیواره سلولی یک باکتری به نام لیپوپلی ساکارید (LPS) را به فردی تزریق کنید ، به شدت مضطرب می شود. موش ها نیز واکنش مشابهی دارند و حاکی از آن است که این اثر ممکن است نتیجه ای رایج در حیوانات باشد علی رغم تلاش سد خونی مغزی برای جداسازی آن ، مولکول های التهابی و سموم باکتریایی ممکن است در مغز پیدا شوند.

وقتی از انسان افسرده ماده مدفوع به موش داده می شود ، موش رفتار افسردگی مشابهی را از خود نشان می دهد.  این مطالعات اثبات می کند که میکروب ها می توانند افسردگی را منتقل کنند.

رفتار بیماری

هنگام مسمومیت غذایی یا آنفلوآنزا ، رفتار بیماری ایجاد می شود. این رفتار بدون لذت اغلب از افسردگی قابل تشخیص نیست و در ریشه میکروب ها ، باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها. ایجاد می شود که از روده خارج شده و وارد جریان خون وارد می شوند. این مشاهدات ، هم در حیوانات و هم در انسان ، نشان می دهد میکروب های خاصی می توانند باعث افسردگی و اضطراب شوند. اما آیا این همان افسردگی و اضطراب بالینی است یا به سادگی یک تصادف جذاب است؟ چند مورد از افسردگی یا اضطراب در واقع توسط میکروب های روده ایجاد می شود؟

امروزه بیشتر روانپزشکان احتمال درگیری میکروبی را اذعان می کنند ، اما اغلب فکر می کنند این یک پدیده حاشیه ای است. مطالعه جدید نشان می دهد این ارتباط بسیار قوی تر از چیزی است که ممکن است درک کرده باشیم.

محققان بیماران مبتلا به افسردگی را بررسی کردند و روند نگران کننده ای را یافتند: بیش از 70 درصد آنها علائم دستگاه گوارش داشتند. شاید مهمتر از آن ، هرچه مشکلات دستگاه گوارش بدتر باشد ، افسردگی بدتر می شود. در این مطالعه 3256 بیمار از نظرسنجی ملی چین در علائم افسردگی شرکت کردند.

مدت هاست که محققان می دانند که مسائل روده ای اغلب شامل موارد ذهنی است. تا 80 درصد بیماران سندرم روده تحریک پذیر نیز از افسردگی یا اضطراب رنج می برند. متأسفانه ، اکثر آنها هرگز برای آشفتگی های ذهنی خود کمک نمی گیرند. این نشان دهنده یک همپوشانی بزرگ بین مشکلات روده و مغز است .

مطالعات بیشتر توسط جان کریان و تد دینان نشان داد که برخی از میکروب ها – که آن را میکروب های روان نامیدند ، در واقع بر خلق و خو و ممکن است دلیل اصلی افسردگی و اضطراب باشد.

بهبود روده با رژیم غذایی بهتر فیبر و تخمیر بیشتر می تواند باعث کاهش التهاب و بهبود روحیه شود و به طرز شگفت انگیزی درمان خلق و خوی با روش های شناختی رفتاری و ذهن آگاهی می تواند تعادل میکروب های روده را بهبود بخشد.

راهکار

دلایل زیادی برای افسردگی و اضطراب وجود دارد ازجمله استرس، سوگ ، درد مزمن ، تجاوزو سوء استفاده ، داروها و ژنتیک . اما حتی این ناقلین غیر میکروبی نیز ممکن است در اثر بیماری های میکروبی روده تشدید شوند هیچ کس ارتباط بین روده و مغز را انکار نمی کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن