مثبت اندیشی

امید پلی به دنیای خودشکوفایی

امید نه تنها بعنوان یک حس هیجانی و خلق مثبت که درمقابل  تسلیم نشدن در برابر مشکلات و پیچ و خم های زندگی کارآمد عمل می کند ، شناخته شده است بلکه محققان علوم رفتاری و روان شناسان بازنمایی رفتارهای امیدوارانه را به نوعی یک  سیستم انگیزشی شناختی پویا معرفی می کنند .

به گزارش مینو کیا از خط سلامت، در واقع در اندیشمندان امید را نوعی مفهوم برای خودشکوفایی انسان می دانند که در پس شکل گیری رشد شناختی حاصل می شود ، بدین معنا که امید در صورت حاصل شدن شناخت و تعیین و یادگیری مفهوم  هدف و تلاش برای رسیدن آن ها که لازمه رشد عقلی و تکامل فردی انسان ها است ، شکل می گیرد  و از آنجایی که موفقیت را می توان در  شناخت اهداف  و تلاش برای کشف راهکارهایی که مارا به آن ها  نزدیک می کند ، جستجو کرد ،

امید در این فرآیند نقش اساسی و غیر قابل انکاری ایفا می کند . تحقیقات نشان می دهد باور موفقیت و رسیدن به اهداف که پایه آن را شکل گیری امید تشکیل می دهد، نقش مهی در دست یابی به موفقیت در عرصه های مختلف زندگی تشکیل می دهد . به عبارت دیگر می توان این گونه تعبیر کرد که تلاش و رسیدن به  اهداف و رسیدن به امید و انگیزه تاثیر دو سویه و متقابل بریکدیگر دارند که هر دو در اثر شناخت ذهنی حاصل می شوند .

دغدغه اصلی محققان علوم تربیتی ، شناخت گرایان و رفتاردرمان ها ، رنگ باختن تاثیر بنیادی امید در زندگی فردی ،  است ، چرا که افرادی که حس انگیزش و امیدواری در آن ها کمرنگ است ، به راحتی در برابر قالب های پنداری و  اهداف مسلط و غالبی که عوامل محیطی مانند جامعه ،  گروههای  همسال  و حتی محیط خانوادگی برای آن ها تعریف می کند ، تسلیم می شوند و محیط به راحتی بر آن ها اثر بخش گشته و باور استفاده از ظرفیت های بی شماری که در آن ها وجود دارد از بین خواهد رفت .

نباید فراموش کرد ، امید یک بال پرنده موفقیت را تشکیل می دهد و از آن در روان شناسی مثبت به عنوان شاهراه رسیدن به موفقیت یاد می شود .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن