زوج و خانواده

بیش فعالی/عبارت های ممنوع به کودکان بیش فعال

آخرین یافته ها برای آموزش موفق و ایجاد تمرکز در کودکان بیش فعال

بیش فعالی به الگویی پایدار با نشانه هایی از قبیل توجه نداشتن و مشکلات رفتاری  اطلاق می شود . معمولا والدین این کودکان از رفتارهای تکانشی و بدون کنترل فرزندان شان شکایت داشته که به افت تحصیلی و مشکلات عدیده در زمینه یادگیری و ارتباطات متقابل می انجامد . انحراف توجه و اختلال در حافظه از مشکلات عمده این گروه از کودکان محسوب می شود که اکثر متخصصان تجویز داروهای محرک مانند ریتالین را راه حلی برای کنترل این مشکل و کمک به فرایند درمان معرفی می کنند .

علائم بدنی بیش فعالی

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت، جدیدترین تحقیقات نشان می دهد فعالیت های حرکتی شایع در کودکان بیش فعال و جنب و جوش بیش از حد یا کوبیدن پاها به زمین و بی قراری پاها، ارتباط مستقیم با چگونگی به خاطر آوردن اطلاعات و انجام وظایف پیچیده ذهنی دارد .

فعالیت فیزیکی و ذهنی

در پژوهش های انجام شده ، مشخص شد ، درصد زیادی از کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه بیش فعالی هنگام انجام حرکات فیزیکی مانند بازی با توپ یا دوچرخه سواری بهتر از عهده انجام تکالیف کلاسی، ازمون و  حل مسئله  بر می آیند . در واقع اتفاق افتادن دو فرآیند کار فیزیکی و فعالیت های ذهنی به طور همزمان در مهار برانگیختگی این کودکان پرجنب و جوش نقش مهمی را ایفا می کند .

 عبارت های ممنوع

از سوی دیگر بسیاری از پژوهشگران معتقدند ، کودکان بیش فعال در اندیشیدن و حل مسئله ناتوان نیستند ، بلکه قدرت تکانشی آن ها باعث می شود ، پیش از آنکه زمانی را به فکر کردن اختصاص دهند ؛ عمل می کنند . از این رو استمرار و پافشاری والدین یا مربیان برای آرام نگه داشتن کودک و استفاده از عباراتی مانند گوش کن ، آرام بنشین ، تمرکزداشته باش ، توانایی کودک را برای یادگیری و تمرکز مختل می کند .

تکنیک آموزش به بیش فعال ها

از این رو محققان باید روش جدیدی را برای مقابله با کودکان بیش فعال ارائه می دهند . آن ها معتقدند ، باید به کودکان اجازه داد تا با انجام حرکات فیزیکی و برانگیختگی های اضافی که مخصوص بیش فعال ها است ، انرژی شان را تخلیه کنند و سپس به انجام تکالیف و فعالیت های ذهنی بپردازد .  در واقع انجام همزمان یا نزدیک به هم تکالیف و جنب و جوش های فیزیکی ؛ مشکلات توام با بیش فعالی از قبیل شکست تحصیلی؛ طرد شدن توسط همسالان  و تضاد ورزی و اختلال رفتار ارتباطی را کاهش می دهد .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن