دسته‌بندی نشده

رفتارهای پر خطر/ چرا برخی از افراد رفتار پر خطر دارند؟

مغز افراد خطر پذیر ساختار خاصی دارند که باعث سیگار کشیدن ، نوشیدن مشروبات الکلی و رابطه های جنسی متعدد می شود.مطالعه جدید تفاوت های ساختاری مغز افراد خطر پذیر پیدا کرده است .

طبق تحقیقات جدید ، مغز افراد خطر پذیر از نظر آناتومیک متفاوت است. این مساله سوال جالبی را ایجاد می کند که آیا آناتومی مغز افراد خطر پذیر از راه وراثت به فرد منتقل می شود ؟ مطالعه جدیدی در Nature Human Behavior  منتشر شده که در مورد ذهن افرادی است که بیشتر خطر می کنند  مانند افرادی که به الکل یا مواد مخدر  و بی بند و باری جنسی ، گرایش دارند .

پیوند بین ریسک پذیری و ساختار مغز پیش از این مورد علاقه تجربی قرار گرفته است ، اما این مطالعات تاکنون کم بوده است . این مطالعه از تصاویر MRI مغز افراد خطر پذیر که اقدات جسورانه و درمانی داشته اند  ، امکان پذیر شده است. یک تیم بین المللی از محققان ، به سرپرستی گیدئون ناو از دانشگاه پنسیلوانیا ، اسکن مغزی 12،675 نفر در انگلستان را که تمایل  به انجام چهار رفتار پرخطر: نوشیدن الکل ، سیگار کشیدن ، سرعت غیر مجاز و تجاوز جنسی داشتند تجزیه و تحلیل کرد .

همچنین مشخص شد افرادی که این معیارها را دارند به احتمال زیاد از حشیش استفاده می کنند  ، اقدام به خودکشی کرده ، رفتاری ضد اجتماعی داشته ، برون گرا بوده و اولین تجربه جنسی خود را در سنین پایین تجربه کرده اند.

محققان مراقب بودند عوامل دیگری را که با آناتومی مغز مرتبط هستند از بین ببرند از جمله سن ، جنس ، سطح تحصیلات ، ضریب هوشی، دست ، وزن و … این تحقیق نشان داد مغز افراد خطر پذیر دارای حجم بافت کمتری در چندین منطقه خاص مغز است. این مناطق شامل آمیگدال مرکز مهم تشخیص احساسات و تهدید ، هیپوتالاموس منطقه درگیر پاسخ جنگ یا گریز ، مناطق قشر جلوی پیشانی که در تصمیم گیری های سطح بالاتر ، تنظیم عاطفی و کنترل تکانه مهم بود ، است. همه این مناطق کوچکتر از حد متوسط ​​بودند و جالب اینجاست که در این مطالعه هیچ منطقه مغزی در افراد خطر پذیر بیشتر از حد متوسط پیدا نشد ​​.

اندکی پس از آنکه محققان در فوریه سال 2020 تجزیه و تحلیل خود را در مورد مغز افراد خطر پذیر به پایان رساندند ، اطلاعات منتشر شد که به محققان فرصتی برای تکرار یافته ها با مجموعه ای مستقل  با 13005 نفر شد. محققان دریافتند که در 4،717 شرکت کننده که به عنوان افراد با رفتارهای پرخطر طبقه بندی شده بودند ، عملکرد مغز درآمیگدال و قشر جلوی پیشانی کوچکتر از حد متوسط ​​بود.

با دانستن اینکه مغز ، رفتار و زیست شناسی توسط ژن ها و تجارب منحصر به فرد ما تعیین می شود ، این سوال مطرح می شود که آیا این اختلافات مغزی مغز افراد خطر پذیر که با ریسک پذیری ارتباط دارد ناشی از انجام فعالیت های پرخطر  یا در نتیجه  عوامل ژنتیکی است . محققان توانستند با تجزیه و تحلیل داده های یک پایگاه داده بزرگ عمومی دیگر در دسترس اطلاعات ژنتیکی یک نمونه مستقل 297،025 نفری را بررسی کنند .آنها دریافتند ژنتیک با رفتار پرخطر و با کاهش حجم مغز در قشر جلوی مغز و هیپوتالاموس همراه است. این تحقیق نتیجه گیری می کند که ویژگی های عصبی – عصبی در مغز افراد خطر پذیر تا حد زیادی به ارث می رسد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن