روانشناسی فردی

دروغ سفید چه تفاوتی با بقیه دروغ ها دارد

دروغ گفتن به هر منظوری که باشد قابل بخشش و قابل پذیرفتن نیست.گروهی از افراد هستند که به طور کلی با صداقت رفتار می کنند حتی اگر شریک زندگی،دوستشان و یا افراد نزدیک به آنها دروغ بگویند حاضر نیستند که بدون صداقت رفتار بکنند، اما مطالعات نشان می‌دهد هر فرد به طور متوسط روزانه چندین بار دروغ می‌گوید.

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت ،بعضی از این دروغ ها بزرگ هستند مانند این که”من هرگز به کسی بدی نکردم”اما بیشتر اوقات افراد دروغ های کوچک می گویند که از این دروغ ها به عنوان دروغ سفید یاد می کنیم مثلاً این لباس به نظر خوب می آید یا چقدر زیبا شده ای.
دروغ های سفید برای دور ماندن از احساسات دیگران که به صورت ناخوشایند به سمت افراد ممکن است جاری شود گفته می‌شوند.اعتماد کردن یک اصل بسیار مهم در بستر زندگی اجتماعی و زندگی خانوادگی محسوب می شود.

مردم چه دروغ هایی می‌گویند؟

افراد ممکن است به صورت عمدی اطلاعات نادرستی را مطرح کنند یا داستانی را جعل کنند.هدف آنها در وهله اول شاید گفتن دروغ نباشد بلکه می‌خواهند با حذف اطلاعات انکار حقیقت یا اغراق در اطلاعات به نوعی دیگران را به سمت خود هدایت کرده و یا به دنبال حفظ رابطه با دیگران باشند به عبارتی در اینجا فرد دروغ گو می خواهد که دیگران را به خود نزدیک کرده و یا از سرزنش آنها دور بماند.

چگونه به خود دروغ می گوییم؟

دروغ گفتن همیشه مربوط به دیگران نمی‌شود. دروغ هایی نیز وجود دارد که افراد به خود می گویند تا بتواند عزت نفس خودشان را حفظ کرده و از احساسات منفی درونی دور بمانند کارشناسان به اینگونه دروغ ها خود فریبی می گویند یعنی فرد می‌خواهد باور کند که می‌تواند موثر بوده و مسیرهای دشوار پیش‌رو را نبیند.
هذیان ها نوع افراطی و آسیب شناختی خود فریبی هستند.اعتقادات غلطی که با واقعیت مغایرت دارند اما یک شخص همواره معتقد است که این هذیان ها واقعیت داشته و درصدد است تا دیگران را متقاعد کند که این دیدگاه ها درست هستند.هذیان ها در اختلالات روانی مانند روان پریشی و شیدایی خود را نشان می دهند.

چگونه می توانیم دروغ را تشخیص دهیم؟

مدت هاست که محققان به دنبال یافتن راه هایی برای تشخیص قطعی زمان دروغ گفتن هستند.آنها می‌دانند که بعضی از افراد در دروغ گویی ماهر ترند.نشانه های دیداری و کلامی که این افراد هنگام دروغ گفتن نشان می‌دهند می‌تواند یکی از این علائم باشد. مطالعات نشان می دهد که مردم شانس زیادی در تشخیص دروغ ندارند و به درستی نمی توانند متوجه شوند که بقیه افراد به آنها دروغ می‌گویند.

چگونه می توانیم بفهمیم کسی به ما دروغ می گوید؟

در گذشته کارشناسان پیشنهاد می کردند که به چهره زبان بدن افراد دقت کنید.افرادی که دروغ می گویند در زبان بدن شان تغییراتی وجود دارد که نشان می دهد دروغ می‌گویند.
مطالعات جدید نشان می‌دهد کودکان زیر دوسال هرگز دروغ نمی گویند و دروغ گفتن در نوجوانی به اوج خود می رسد.زمانی که روابط اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

چگونه بفهمم به خودم دروغ می گویم؟

مردم اغلب از دروغ هایی که به خود می گویند و زمان‌هایی که خودشان را گول می زنند آگاه نیستند اما روانشناسان نشانه‌های زیادی از خود فریبی را شناسایی کردند.واکنش های عاطفی برای موقعیت هایی که در حال حاضر در آن قرار دارید باید همگام باشد بنابراین سعی نکنید که در موقعیتی که قرار دارید زیاد از خود واکنش عاطفی نشان دهید زیرا باعث می شود که نتوانید با خودتان رو راست باشید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن