اخبار

الکل این 3 گروه را سخت به دردسر می اندازد

الکل در سه دوره طلایی مغز را بیشتر تخریب می کند.

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت ، آخرین یافته های دانشمندان نشان می دهد اگر چه اثرات الکل بر مغز در تمام دوره های زندگی آسیب های زیادی را برجا می‌گذارد اما سه دوره طلایی وجود دارد که تاثیر الکل آسیب‌های بیشتری را بر مغز ایجاد می کند.

به گفته متخصصان و پژوهشگران در دانشگاه استرالیا و انگلیس سه دوره مهم وجود دارد که تاثیرات الکل را ماندگارتر بر سلامت مغز ایجاد می کند. این سه دوره عبارتند از:بارداری از زمان لقاح تا تولد،دوره بلوغ از زمان ۱۵ تا ۱۹ سالگی و افرادی که بیشتر از ۶۵ سال دارند. دانشمندان هشدار می‌دهند که این دوره های طلایی و کلیدی می‌تواند آسیب های ماندگارتری را در مغز افراد به علت مصرف الکل ایجاد کند.

بارداری و الکل

به گفته متخصصان ۱۰٪ از زنان باردار در جهان الکل مصرف می کنند که این افراد در کشور های اروپایی بیشتر از حد متوسط جهانی هستند.مصرف زیاد الکل در دوران بارداری باعث ایجاد اختلالات شناختی و کاهش حجم مغز جنین شده و به طور معناداری با مشکلات روانی و رفتاری در این نوزادان مرتبط است.

الکل و نوجوانی

همچنین در دوره نوجوانی ۲۰ درصد از افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله در کشورهای اروپایی و کشورهایی که سطح درآمد بالاتری دارند مصرف زیاد الکل را گزارش کرده اند.مطالعات نشان می‌دهدکه نوشیدن مفرط الکل در دوره نوجوانی منجر به کاهش حجم مغز و ماده سفید مغز شده و در عملکردهای شناختی آنان تاثیرات منفی را بر جا می‌گذارد.

الکل و سالمندی

همچنین بر اساس مطالعات افراد مسن سالمند که اقدام به مصرف الکل دارند با زوال عقل بیشتری مواجه خواهند شد و مشکلات شناختی و سلامت مغز آنان بیشتر به مخاطره می افتد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن