زوج و خانواده

شوخ طبعی/ هنگام مشاجره این چتر را روی رابطه بگیرید

شوخ طبعی یک صفت جذاب است شواهد نشان می دهد شوخ طبعی دیدگاه افراد را به دیگران بخصوص به عنوان همسر مطلوب تر می کند خصوصاً اگر این فرد مرد باشد اما وقتی آشنایی اولیه تمام شد و فرد در یک رابطه عاشقانه قرار گرفت،شوخ طبعی چقدر نقش دارد؟ شوخ طبعی پرخاشگرانه (طعنه زدن و شوخی با همسرتان) نتیجه عکس دارد. این احساسات بسته به نوع شوخ طبعی هر یک از زوج ها به صورت روزمره کم و زیاد می شود.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت در روابط طولانی مدت مانند ازدواج  زن و شوهرها معمولاً از شوخ طبعی مشابهی برخوردار هستند تحقیقات نشان داد زوج هایی که فرزند کمتری دارند ، در مقایسه با زوج هایی که تعداد فرزندان آنها بیشتر است بیشتر شوخ طبعی بوده و بیشتر می خندند. در مطالعه دیگری که روی 3 هزار زوج متاهل از پنج کشور انجام شده مشخص شد زن و شوهرانی که همسران شوخ طبعی دارند بیشتر احساس خوشبختی می کنند. زوج های متاهل قریب به اتفاق می گویند که شوخ طبعی تأثیر مثبتی در ازدواج آنها دارد.

حل تعارض

شوخ طبعی یک یخ شکن عالی و تسهیل کننده روابط اجتماعی است ، اما آیا می تواند به حل تعارض در ازدواج نیز کمک کند؟ در یک مطالعه محققان 60 زوج تازه ازدواج کرده را هنگام بحث در مورد مشکلات شان مشاهده کردند . آنها کدگذاری کردند که چقدر شوخ طبعی در مکالمه های آنها استفاده شده است. این زوجین همچنین مقیاس استرس در زندگی را تکمیل کردند. آنچه محققان بعد از 18 ماه دریافتند کاملاً تعجب آور بود. در زوج هایی که استرس زیاد گزارش کرده بودند، هرچه شوهران بیشتر از شوخ طبعی استفاده می کردند،احتمال جدایی یا طلاق زوجین بیشتر بود .

در مقابل ، در یک مطالعه مشابه با داشتن 130 زوج متاهل ،شوخ طبعی همسران ثبات در زندگی زناشویی را در طول شش سال پیش بینی می کرد ، اما تنها در صورتی که این شوخ طبعی باعث آرامش شوهران می شد.

این دو مطالعه عملکرد متفاوت شوخ طبعی را برای زن و مرد نشان می دهد برای مردان شوخ طبعی راهی برای حواس پرتی از برخورد با مشکلات رابطه و کاهش اضطراب است از طرف دیگر زنان ممکن است از شوخ طبعی برای ایجاد فضای آرام تری استفاده می کنند که می تواند باعث ایجاد آشتی شود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن