روانشناسی 45+

بی علاقگی /علامتی که سال ها قبل خبر از آلزایمر می دهد

بر اساس تحقیقات جدید از بی علاقگی ، کمبود علاقه یا انگیزه می توان بروز برخی از انواع آلزایمر و زوال عقل  را سال ها قبل از شروع علائم پیش بینی کرد.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت دانشمندان این یافته را “فرصتی برای درمان” بیماری انواع آلزایمر و زوال عقل  در مراحل اولیه می دانند.

پروفسور جیمز از دانشگاه کمبریج می گوید:این بیماری اغلب در سنین 45 تا 65 سالگی تشخیص داده می شود و باعث تغییر رفتار، زبان و شخصیت می شود و منجر به تکانش گری ، رفتارهای نامناسب اجتماعی و رفتارهای تکراری یا اجباری می شود.

یکی از ویژگی های مشترک آلزایمر و زوال عقل  ، بی علاقگی ، از دست دادن انگیزه ، ابتکار عمل و علاقه است.

مورا مالپتی ، دانشمند علوم شناختی در گروه علوم اعصاب بالینی گفت: “بی علاقگی  یکی از رایج ترین علائم در بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل است. این بیماری با کاهش عملکرد ، کاهش کیفیت زندگی ، از دست دادن استقلال مرتبط است.”

وی افزود: “هرچه بیشتر در مورد اولین اثرات آلزایمر و زوال عقل کشف کنیم ، هنگامی که افراد هنوز احساس خوبی در خود دارند ، می توانیم علائم را بهتر درمان کرده و آلزایمر و زوال عقل  را به تأخیر بیندازیم یا حتی از آن جلوگیری کنیم.”

در مطالعه ای که در نشریه  آلزایمر و دمانس انجمن آلزایمر منتشر شده است پروفسور روو و همکارانش نشان دادند که چگونه بی علاقگی حتی قبل از ظهور علائم آلزایمر و زوال عقل  کاهش شناختی را پیش بینی می کند.

این مطالعه روی 304 فرد سالم که دارای ژن معیوب بودند صورت گرفته است. مالپتی،اولین نویسنده تحقیق توضیح داد: با مطالعه افراد به مرور، به جای اینکه فقط یک عکس فوری بگیریم ، فهمیدیم که چگونه حتی تغییرات ظریف در بی علاقگی تغییر شناخت را پیش بینی می کند سال ها قبل از شروع علائم مورد انتظار شاهد انقباض موضعی مغز در مناطقی هستیم که از انگیزه و ابتکار حمایت می کنند .

افراد مبتلا به جهش های ژنتیکی نسبت به سایر اعضای خانواده خود بی علاقگی بیشتری داشتند که در طی دو سال بسیار بیشتر از افراد با ژنتیک طبیعی افزایش بی علاقگی و کاهش شناختی را پیش بینی می کردند.

پروفسور جیمز از گروه علوم اعصاب بالینی گفت: در بیماران مبتلا به  آلزایمر و زوال عقل ، بی علاقگی علامت بدی است.

درمان آلزایمر و زوال عقل  یک چالش است ، اما اگرهرچه زودتر بتوانیم بیماری را تشخیص دهیم ، فرصت بیشتری برای تلاش و مداخله و کند کردن یا جلوگیری از پیشرفت آن بوجود می آید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن