روانشناسی فردی

خودشیفته ها از چه رنج می برند؟/اولین خودشیفته تاریخ چه کسی است

اولین خودشیفته در تاریخ چه کسی بود ؟ قابیل که با عصبانیت و حسادت برادرش هابیل را می کشد به عنوان اولین خودشیفته نامیده شده است. معیارهای تشخیصی اختلال شخصیت خودشیفته عبارتند از: اغلب به دیگران حسادت می کنند یا معتقد است که دیگران به او حسادت می کنند.

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت ارتباط بین حسادت و خودشیفتگی مدت ها قبل از تأیید در تحقیقات رسمی روانشناسی شناخته شده بود.

شرم و حسادت احساسات آشنا هستند. وقتی خجالت می کشیم ، احساس شکست ،بد بودن و شرم داریم. فرد خجالتی می خواهد پنهان شود یا از نظارت دقیق اجتناب کند یا دیگران را مقصر کمبود مشکل معرفی کند.

هنگام حسادت توجه به یک شی یا کانون خارجی معطوف می شود. شاید ثروت ، موفقیت ، موفقیت ها یا شادی فرد دیگری حسادت را برانگیزد. حسادت قابیل خشم قاتلانه اي را برانگيخت.

هر پدر و مادری که نوزاد تازه متولد شده ای را به خانه آورده باشند ، حسادت کودکان بزرگتر را تجربه می کنند . حسادت دوران کودکی ،غالباً به درک ساده ای از بی انصافی ، شاید از نظر توجه یا رفتار والدین منجر می شود در بزرگسالی ، حالت های حسادت اگرچه ناخوشایند هستند ، اما قابل کنترل هستند.

چه چیزی خودشیفتگی را متفاوت می کند؟

نقش حسادت در شخصیت های خودشیفته چقدر است ؟خودشیفتگی در درون ساختار شخصیتی سازمان یافته برای جلوگیری از تماس با شرم ایجاد می شود در دور ماندن آشکار از شرم ، تمرکز بیشتری بر حفظ احساس متورم ارزشمندی وجود دارد . خودشیفتگی در عین محافظت ، هزینه روانی دارد. نه تنها اشتغال به خودسازی به تلاش و انرژی نیاز دارد ، بلکه حفظ ناامیدکننده یک خودپنداره مثبت ، توانایی توجه واقعی به نیازها ، اعمال یا احساسات دیگران را نیز از دست می دهد.

ذهن خودشیفته ممکن است در شبکه ای از تخیلات اطمینان بخشی که در آن او مرکز توجه و تحسین است قرار بگیرد. افراد خودشیفته به طور کلی سعی در ایجاد دوستی یا آشنایی با افرادی دارند که به آنها  حسادت می کنند به عنوان مثال در عدم موفقیت مالی ممکن است یک فرد خودشیفته تلاش کند تا با افراد ثروتمندتر از خودش رفت و آمد کندبا این حال احساس دردناکی از سرخوردگی در این مراوده ایجاد می شود. چرا او همه اینها را دارد؟ و چرا من ندارم؟ این امر باعث ایجاد عنصر خصمانه و تلخ عاطفه حسودانه می شود که در آن شی مورد حسادت باید کاهش یابد تا فاصله موجود جبران شود. از نظر خودشیفته ، این شکاف ممکن است آنچه را “آسیب خودشیفتگی” خوانده اند ، ایجاد کند ، یادآوری تکان دهنده ای از نارسایی های شرم آور که او به سختی سعی در انکار آن دارد.

حسادت خودشیفتگی در روان درمانی 

یک خودشیفته ترس های موذیانه ای از شکست را  که در دوران کودکی القا شده است ، ابراز می کند. حسادت بر توانایی انسان برای مقایسه خود در خیال ، با دیگران به طور همزمان ایده آل و بی ارزش متمرکز می شود. در حالی که حیوانات وضعیت نسبی را درک می کنند و به آن واکنش نشان می دهند ، ما تنها موجوداتی هستیم که می توانیم به موفقیت دیگران حسادت کنیم. برای کسانی که مشغول بررسی وضعیت و تصویر خود هستند ، حسادت وسواس گونه و باعث عدم توانایی در رسیدن به موفقیت می شود. اگر با یک خودشیفته سر و کار دارید این را بدانید که مورد حسادت هستید ، حتی اگر مستقیماً حسادت بیان نشود. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن