روانشناسی فردی

رابطه جنسی منظم در چه شخصیت هایی دیده می شود؟

فعالیت جنسی منظم برای سلامت روح و جسم افراد بالغ از اهمیت ویژه ای برخوردار است این اهمیت در فعالیت جنسی منظم باعث پیوند زوج ها و ایجاد روابط متعهدانه می شود.با بالا رفتن سن و ایجاد مشکلاتی در سلامت جسم و روان فعالیت جنسی منظم از روال خود معمولا خارج شده و فرد میل کم تری به انجام فعالیت جنسی منظم از خود نشان می دهد بنابراین با افزایش سن تعداد فعالیت جنسی منظم کاهش پیدا می کند.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت در یک رابطه ی متعهدانه بین زوجین فقط سطح تمایل جنسی نیست که باعث ایجاد فعالیت جنسی منظم و رابطه جنسی می شود بلکه زوجین در موقعیت های صمیمی با همسر خود میل به برقراری رابطه جنسی با او خواهند داشت و به این علت با او در این مورد صحبت خواهند کرد. تعداد رابطه جنسی در زوجین بیانگر آن است که آن دو نفر بودن در کنار یک دیگر را ترجیح می دهند.تحقیقات انجام شده در مورد نقش سن در رابطه جنسی نشان می دهد افرادی که روابط متعهدانه دارند پویایی بیشتری در رابطه جنسی شان دیده می شود.

سالمندان فعال در رابطه جنسی چه کسانی هستند

تحقیقات نشان می دهد زوج های سالمند که فعالیت جنسی منظم دارند نگرش های جنسی شان به رابطه جنسی موجب می شود تا در فعالیت جنسی منظم شان فعال بمانند. دیودی وارنر از دانشگاه آلباما و همکاران وی اخیرا یافته های خود را در این خصوص در مجله های تخصصی منتشر کردند در مطالعه آنان بر اساس نظر سنجی های انجام گرفته روی 953 زوج که دهه ی ششم تا هشتم زندگی خود را می گذراندند در مورد سبک زندگی آن ها به انجام رسیده است؛محققان سوالات مربوط به چگونگی بیان جنسی،جمعیت شناختی، کیفیت روابط و رفتارها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و به چهار الگوی متمایز از فعالیت جنسی منظم در سالمندان رسیدند.

زوج های سنت گرا

زوج های سنت گرا در حدود یک چهارم از نمونه های مورد توجه در تحقیق را شامل شده بودند .زوج های سنت گرا تمایل بیشتری به اظهار پیر بودن و طولانی تر شدن رابطه زناشویی و ازدواج شان دارند.زوج های سنت گرا تقریبا یک بار در ماه و یا کمتر از آن رابطه جنسی با همسرشان را گزارش کرده بودند و فعالیت جنسی آن ها عمدتا بر دخول در رابطه جنسی محدود بود. متخصصان احتمال می دادند که نگرش های سنتی در مورد رابطه جنسی باعث کاهش دفعات و محدودیت فعالیت جنسی منظم در آن ها را ایجاد کرده است.زوجینی که در گروه زوج های سنتی قرار می گیرند نقش های کلیشه ای را در رابطه جنسی و فعالیت جنسی منظم به نمایش می گذارند. زنان سنتی تمایلات جنسی کم تری را نسبت به شوهران شان گزارش کرده اند از یک سو محققان دریافتند مردان سنتی از رابطه جنسی و زندگی جنسی خود با همسران شان کاملا رضایت دارند زیرا آن ها نیز به همان اندازه تمایل دارند رابطه جنسی برقرار کنند از سوی دیگر در این تحقیق مشخص شد زوجین سنتی از کیفیت رابطه جنسی شان ناراضی هستند زیرا آن ها بیشتر به رابطه جنسی می پردازند و رابطه جنسی را از همسران خود مهم تر و در اولویت قرار می دهند. زوجین سنت گرا در حین رابطه جنسی مشکلاتی نیز دارند. محققان دریافتند همسران آنان در حین رابطه جنسی از هماهنگ بودن با یکدیگر دچار مسئله هستند و به همین علت فراوانی رابطه جنسی در بین آن ها کاهش پیدا کرده و یا با مشکلاتی همراه است. محدودیت هایی که برای گسترش و ایجاد تنوع و رضایت جنسی در بین زوجین سنتی دیده می شود باعث می شود تا صمیمیت رابطه جنسی در آنان کاهش پیدا کرده و در نتیجه از برقراری رابطه جنسی با یکدیگر امتناع کرده و رابطه جنسی منظم در بین آنان کاهش پیدا بکند.

زوج های علاقه مند

این گروه نیز یک سوم از افراد نمونه را تشکیل می دادند زوج های این گروه نسبت به سایر زوج های شرکت کننده در تحقیق تمایل بیش تری به جوان تر نشان دادن خود و ازدواج با مدت زمان کوتاه دارند آن ها بیشترین میزان رضایت از رابطه جنسی را گزارش کرده اند هر دو جنسیت زن و مرد در این گروه بالاترین میزان لذت جنسی و جسمی را داشته اند و آن ها در اغلب موارد به رابطه جنسی فکر می کردند بنابراین تعجبی ندارد که این گروه نسبت به گروه های دیگر  لذت بیشتر و تمایل بیش تری به فعالیت جنسی منظم داشته باشند آن ها از روش های مختلف و فنون مختلف جنسی در حین رابطه جنسی استفاده می کردند.

زوج های بینابین

این زوجین که می توان زوجین بینابین نامید نسبت به زوج های سنت گرا مشکلات جنسی کمتری دارند آن ها به طور متوسط از سلامت جنسی بالاتری برخوردار بوده و با گشودگی جنسی بیشتری وارد رابطه جنسی  می شوند مهارت های شان از گروه هایی سنتی بالاتر بوده و کمی به روزتر هستند این همسران معمولا از مشکلات سلامت جنسی و عدم وجود نعوظ و مشکلات انزال شکایت داشته  و خبر می دهند.

گروه های جبرانی

زن و شوهر هایی که در مورد تعداد دفعات رابطه جنسی و نوع فعالیت جنسی توافق دارند در این گروه قرار دارند اما با این حال می توان گفت این زوجین تفاوت های زیادی در مورد روش هایی که نیاز دارند تا با آن به برقراری رابطه جنسی بپردازند اظهار نظر داشته و شکایت دارند به طور کلی زنان این گروه فرکانس های جنسی پایین را گزارش می کردند در حالی که شوهران این زنان به فراکانس بیشتر و دامنه فعالیت جنسی بیش تری تمایل داشته اند این زنان رابطه جنسی را رابطه واژینال دانسته و فقط در این موارد لذت می بردند با این حال حاضر بودند که برای اقدام به برقراری روابط جنسی هر از گاهی روش های متفاوت داشته باشند. محققان به این گروه جبرانی می گویند زیرا همسران آن ها علاقه کمی به رابطه جنسی داشتند اما حاضر بودند که نیازهای همسران شان را در رابطه جنسی فراهم کنند بنابراین روابط فعال جنسی زنان درگروه جبرانی به درخواست مردان و برای رفع نیاز جنسی آنان بود این گروه کوچک ترین گروه در نمونه ی پژوهش که 9 درصد می شد را تشکیل دادند.

تفاوت سنی و سلامتی

عوامل اقتصادی و اجتماعی قرار گرفتن افراد را در این گروه پیش بینی می کنند. محققان اعلام کردند زمانی که تحصیلات زوج ها کمتر باشد و یا از درآمد کمتری برخوردار باشند به احتمال زیاد زوجین رابطه جنسی غیر فعال دارند که می توانند ناشی از کمبود دانش در مورد نحوه برخورد با رابطه جنسی و مسائل مربوط به نیازهای جنسی باشد که افراد بر اساس همین الگوها با پیری به آن پایبند می مانند. در این پژوهش محققان همچنین دریافتند زمانی که زن و شوهرها حداقل با چهار سال فاصله سنی از یکدیگر قرار دارند یعنی مرد از همسرش چهارسال بزرگ تر باشد معمولا در رابطه جنسی افراد غیر فعالانه رفتار می کنند. شوهرانی که به طور منظم ورزش نمی کنند اختلال نعوظ  دارند.با این حال تحقیق درمورد رابطه جنسی در سال های بعد تصویر های متفاوتی را ارائه می کند محققان دریافتند دو سوم افرادی که به سن و سال میانسالی و پیری رسیده اند هنوز از نظر جنسی فعال هستند.

افراد پیرغیر فعال در رابطه جنسی

محققان می گویند سن بالا به خودی خود نداشتن فعالیت جنسی منظم نیست بلکه آن چه که باعث می شود افراد در سن بالا رابطه جنسی نداشته باشند بیشتر به موضوع سلامت،درآمد،تحصیلات و نگرش های افراد به رابطه جنسی مربوط می شود. آن ها می گویند زوج های پیر و مسنی که از نظر روانی خود را جوان می دانند همچنان با داشتن رابطه جنسی منظم ازدواج سعادتمندانه داشته و احساس خوشبختی می کنند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن