روانشناسی فردی

اعتماد به نفس بیش از حد/این بلای خانمان سوز را بشناسید

 اعتماد به نفس ویژگی مثبتی است. افراد با اعتماد به نفس تمایل دارند در دامنه های گسترده موفق باشند. این احساس قوی اعتماد به نفس و عزت نفس  به مردم اجازه می دهد به اهداف خود برسند.

اعتماد به نفس

 آلبرت بندورا در مورد خودکارآمدی می گوید پیگیری اهداف به نتایج مثبت کمک می کند، اما آیا می توان اعتماد به نفس بیش از حد داشت؟ در بیشتر موارد  دانستن نقاط قوت خود و ریسک پذیری از ویژگی های قابل تحسین است اما وقتی این اعتماد به نفس موجب انعطاف پذیری نیست،فرد سعی در انجام کارهای جدید و توانایی بودن در کنار دیگران را ندارد ، که این مساله می تواند برای موفقیت و رفاه روانی فرد مضر باشد.

اعتماد به نفس زیاد 

اعتماد به نفس بیش از حد باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شخصی ، اجتماعی و شغلی فرد می شود.

 •  عدم پذیرش پروژه ها و مسئولیت های جدید .
 • قبول همه و بیش از حد پروژه هایی که مهارت لازم برای تکمیل آنها را ندارید.
 •  متکبر بودن و ارتباط بر قرار نکردن با دوستان .
 • خستگی بیش از حد کار بدون مهارت لازم برای عبور از آن.
 •  نگرانی بیش از حد در مورد ظرفیت و عملکرد خود.

در یک بررسی از مطالعات قبل در مورد عزت نفس محققان دریافتند اعتماد به نفس بیش از حد گاهی ممکن است عواقب نامطلوبی داشته باشد. کودکانی که از اعتماد به نفس بیش از حد برخوردار هستند بیشتر در معرض رفتارهای مخاطره آمیز قرار می گیرند. افرادی که دارای اعتماد به نفس بیش از حد هستند نیز تمایل به روابط بدتری دارند زیرا آنها شریک زندگی خود را برای هرگونه مشکل در این رابطه مقصر می دانند. اعتماد به نفس بیش از حد همچنین با تکرار بیشتر رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگرانه ارتباط داشت.

تأثیرات اعتماد به نفس

این بدان معنا نیست که اعتماد به نفس چیز بدی است در بعضی شرایط  حتی اعتماد به نفس بیش از حد می تواند منجر به موفقیت شود . افراد با اعتماد به نفس بیش از حد گاهی اوقات می توانند راه خود را از طریق موقعیت ها تغییر داده و دیگران را متقاعد کنند که واقعاً توانایی دارند.

در موارد دیگر اعتماد به نفس بیش از حد می تواند نوعی فریب کاری یا حتی خودشیفتگی تلقی شود. اعتماد به نفس بیش از حد به توانایی های خود هر چند وقت یک بار برای همه اتفاق می افتد. شما ممکن است توانایی خود را برای به اتمام رساندن یک پروژه تا یک تاریخ خاص بیش از حد تخمین بزنید ، اما فقط قبل از سر رسید پروژه کمبود وقت دارید. خوب است اعتماد به نفس بیش از حد تان اصلاح شود.

علل

 عوامل مختلف می توانند به اعتماد به نفس بیش از حد کمک کنند. تربیت، فرهنگ ،شخصیت و تجربیات گذشته همه می توانند در شکل گیری احساس فرد نقش داشته باشند. همه ما اساساً مرکز جهان خود هستیم بنابراین واقعاً تعجب آور نیست که جذب برداشت ها ، تجربیات ، افکار ، نیازها و خواسته های بزرگ ذهن خود شویم. اما چرا به نظر می رسد برخی از افراد چنین تصویر اغراق آمیزی از خود دارند؟ تحقیقات نشان می دهد سوگیری های شناختی خاص در اعتماد به نفس بیش از حد در عقاید و ایده های شخص نقش دارند این دیدگاه باعث می شود که افراد رویدادها و تجربیات را به گونه ای تفسیر کنند که نسبت به عقاید و نگرش ها ی خود پر رنگ تر نگاه کنند که در نتیجه آن شیوه تفکر و عملکرد خود را برتر و صحیح می دانند.این دیدگاه می تواند به داشتن اعتماد به نفس بیش از حد کمک کند.

برداشت ها

 چگونه تعیین کنیم چه سطح از اعتماد به نفس مناسب است؟ و آیا چنین سطوحی برای افراد مختلف و در موقعیت های مختلف یکسان است؟ اعتماد به نفس فقط یک ساختار روانشناختی نیست. بلکه به شدت تحت تأثیر فرهنگ قرار دارد به عنوان مثال فرهنگ های فردگرا تمایل به اعتماد به نفس بیشتری از فرهنگ های جمع گرا دارند. انتظارات جامعه از میزان اعتماد به نفس افراد تأثیر مهمی در نحوه درک اعتماد به نفس نسبت به خود و دیگران دارد. با تغییر روند موج فرهنگی ، انتظارات جامعه از نظر اعتماد به نفس تغییر کرده است. مردم به استقلال تشویق می شوند و اعتماد به نفس به یک ویژگی ارزشمند تبدیل شده است. والدین می خواهند فرزندانشان اعتماد به نفس داشته باشند و بدانند چه می خواهند.

هنجارهای اجتماعی

 چگونه اعتماد به نفس را درک می کنیم؟  مردانی که زیاد قاطع نیستند ممکن است ترسو و ضعیف به نظر برسند .در حالی که زنانی که از خودباوری برخوردارند بسیار سرسخت به نظر می رسند.

در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه ییل انجام شد محققان دریافتند عصبانیت زنان به خصوصیات درونی نسبت داده می شود در حالی كه علت خشم مردان ناشی از شرایط بیرونی است.

اعتماد به نفس مناسب

افراد برای اطمینان از واقع بین بودن ، اصالت و مناسب بودن اعتماد به نفس در جامعه چه کاری می توانند انجام دهند؟

  • روی تلاش تمرکز کنید نه نتیجه.
  • به یادگیری چیزهای جدید ادامه دهید.
  • به صحبت های دیگران گوش دهید. اعتماد به نفس بیش از حد می تواند گاهی اوقات باعث سختگیری  شود. به جای اینکه تصور کنید راه شما درست یا تنها راه است ، سعی کنید ذهن باز داشته باشید. ممکن است همیشه با افراد دیگر موافق نباشید ، اما گوش دادن به آنها برای دستیابی به دیدگاه جدید مهم است. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن