زوج و خانواده

سلامتی رابطه را با این 4 روش به چنگ آورید

سلامتی رابطه و شناسایی احساسات یکی از مهمترین چالش های ذهنی افراد است ک در اتاق درمان مطرح می شود و افراد آرزو می کنند کاش می توانستند دقیقاً احساس همسر، دوست و … را در مورد آنها بشنوند. شاید شما و همسرتان به طور منطقی با هم کنار بیایید ، اما آیا راهی ساده وجود دارد که بتوانید فضای عاطفی همسرتان را بدون نیاز به سوال متوجه خود کنید؟ آیا می توانید از چنین بازخوانی سریع به طور منظم برای پیگیری روند سلامتی رابطه خود استفاده کنید؟

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت مطالعات نشان می دهد سلامتی رابطه در زوجین خوش شانس به این صورت است که آنها در این روابط اجازه نمی دهند اختلافات، با رفتارهای منفی مانند مطالبه گری ، سرسختی ، رفتار دفاعی همراه باشد و به طور کلی از درگیری و تعمیم مشکل به مسائل دیگر جلوگیری می کنند.

در واقع ، طبق یافته های 2020 مارسلا اوترو و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا برکلی “عدم وجود الگوهای متقابل منفی به معنای وجود الگوهای مثبت نیست.” با تأمل بیشتر در این مورد توجه داشته باشید که ممکن است در حال حاضر در مورد شریک زندگی خود احساس خوبی نداشته باشید ، اما اگر احساسات مثبت خنثی کننده به اندازه کافی وجود داشته باشد ، این ناراحتی لحظه ای به خودی خود از بین می رود و سلامتی رابطه رقم می خورد.

سلامتی رابطه و احساسات مثبت چگونه خواهد بود؟ چه چیزی باعث می شود كه شما در مورد همسرتان احساس خوبی داشته باشید؟ آیا تمایل دارید که از نظر عاطفی ارتباط برقرار کنید، اعتقاد دارید که شریک زندگی شما به شما اهمیت می دهد (و بالعکس) و می توانید زبان بدن یکدیگر را با دقت متوجه شوید؟ آیا “جمله های یکدیگر را تمام می کنید”؟ آیا همسرتان می تواند افتادگی شانه های شما را به عنوان نشانه گذراندن روز بد بخواند؟

اترو و همکاران پیشنهاد می کنند که به اصطلاح “طنین مثبت” توجه کنید طنین مثبت بین شرکا دقیقاً شامل واکنش متقابل عاطفی است. نویسندگان این مطالعه در برکلی با استفاده از مدل “گسترش و ساخت” احساسات ، اظهار داشتند  احساسات مثبت می توانند با گذشت زمان جمع شوند و پیوندهای شرکا و سلامتی رابطه را به صورت مارپیچی و صعودی تقویت کنند.

اوترو و همكارانش برای آزمایش ارزش طنین مثبت در رضایت از رابطه  از داده های نمونه ای از زوج های متاهل كه در یك مطالعه روابط در سال های 1989 تا 1990 شركت کرده بودند، استفاده كردند. 148 نفر شامل 78 زوج به طور متوسط ​​44 سال و 65 زوج دیگر در اوایل 60 سالگی بودند. هنگامی که در مورد منطقه اختلاف نظر بین آنها صحبت شد ، همه آنها را به آزمایشگاه آوردند و در آنجا مکالمه 15 دقیقه ای ضبط شده را انجام دادند. برای اندازه گیری رضایت از رابطه  تیم تحقیق از دو ابزار استاندارد کیفیت ازدواج استفاده کردند.

محققان برکلی با بهره گیری از نظریه های جدیدتر احساسات در روابط ، در سال 2020 ضبط های ویدئویی را با مقیاسی که برای ارزیابی طنین مثبت بین دو شریک طراحی شده بود ، تجزیه و تحلیل کردند. برخلاف معیارهای رفتاری که به نظر می رسد احساس یک شریک به صورت دقیقه به دقیقه را نشان می دهد ، نمره رزونانس چیزی را می گیرد که نویسندگان آن را “ارتباط بین فردی” می نامند. نویسندگان پیشنهاد کردند که احساس پیوستگی منعکس کننده “ترکیبی جامع” از تأثیر مثبت مشترک ، مراقبت و نگرانی متقابل و هماهنگی رفتار غیرکلامی است به عبارت دیگر یک رتبه بندی فردی ممکن است تعداد دفعات لبخند یکی از اعضا را نشان دهد اما این رتبه بندی مشترک زمانی را نشان می دهد که به نظر می رسد شرکا هر دو نسبت به یک موقعیت با شوخ طبعی واکنش نشان می دهند .

برای نشان دادن چگونگی بروز این تفاوت در زندگی واقعی ، وضعیت فرضی زیر را در نظر بگیرید. شما در مورد منطقه ای صحبت کرده اید که در آن شما و همسرتان اختلاف نظر دارید مانند مدت زمانی که با خواهرتان تلفنی می گذرانید. همسرتان فکر می کند شما خیلی زیاد در مورد هر چیز صحبت می کنید ، اما شما از دیدن دیدگاه های خود در مورد برنامه های تلویزیونی و فیلم های تلویزیونی تقریباً روزانه با او لذت می برید. حال تصور کنید که شما را وارد آزمایشگاه یک محقق کرده اند تا در مورد این زمینه اختلاف نظر صحبت کنند. اگرچه شما و همسرتان اخنلاف نظر دارید، اما هر دو هنوز می توانید به این مساله که برخی از حرف های تان با خواهرتان بیهوده است .

اقداماتی که محققان برای تعیین کمی طنین مثبت انجام داده اند به چهار شاخص رفتاری مربوط می شود. حال از خود سوال کنید که کدام یک از این موارد در آخرین اختلاف نظر با شریک زندگی شما صدق می کند ، نه اینکه فقط به شریک زندگی خود فکر کنید بلکه به تعامل بین تان فکر کنید:

  1.  شوخ طبعی در همان زمان.
  2. همزمان سر خود را کج کنید.
  3. صحبت کردن با شرایط دوست داشتنی
  4. صحبت کردن با لحن عاشقانه

هر یک از این موارد به تنهایی همان چیزی است که نویسندگان از آن به عنوان رزونانس مثبت «سطح 1» یاد می کنند. برای رسانیدن نمره خود به “سطح 2” ، شما نه تنها لبخند می زنید بلکه با صدای بلند می خندید  حداقل دو بار در آینه سرتان را برای هم حرکت می دهید ، حداقل 15 ثانیه با محبت صحبت می کنید و دو بار یا بیشتر از شرایط محبوب استفاده می کنید.

با مقایسه نمرات طنین مثبت هر یک از زوجین نویسندگان دریافتند همانطور که پیش بینی کردند زوج هایی که دارای امتیازات طنین مثبت سطح 2 بیشتر هستند ، در معیارهای رضایت زناشویی امتیاز بالاتری دارند. طبق این مدل  یک عامل کلیدی در رضایت از رابطه این است که شما و همسرتان “هماهنگ” هستید به طور خلاصه ، همانطور که نویسندگان نتیجه گرفتند با گذشت زمان  “دوره های مکرر طنین مثبت ممکن است احساس یگانگی ، جهت گیری ، نگاه به زاویه دید طرف مقابل و همبستگی بین فردی را ارتقا دهد” با آزمایش فرکانس رزونانس مثبت خود و با گذشت سال ها رابطه شما بسیار رضایت بخش تر خواهد بود. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن