زوج و خانوادهسلامت جنسی

تاثیررابطه جنسی و پورنوگرافی بر ازدواج جوانان/ عشق حرف اول را می زند؟

جوانان دنبال ارضای عاطفی هستند یا ارضای جنسی؟

برقراری رابطه جنسی برای مردان در  گذشته آسان نبود. زنان جوان توسط خانواده های خود محافظت می شدند و اغلب به بهترین پیشنهاد جواب داده و ازدواج می کردند. در بیشتر موارد تنها راه برای برقراری رابطه جنسی ازدواج بود و این مساله با تعهد مادام العمر برای حمایت از آن زن و فرزندان اش همراه بود.

انقلاب جنسی

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت با انقلاب جنسی در دهه 1960 این پویایی در دنیای غرب از بین رفت. زنان دیگر از ترس بارداری ناخواسته و تعهد مادام العمر با شریک خود رابطه جنسی برقرار نمی کنند. این بدان معنا است که آنها می توانند ازدواج را به تعویق بیندازند و با رابطه جنسی نیازهای جنسی خود را برآورده کنند. از آنجا که دیگر هیچ ننگی علیه رابطه جنسی قبل از ازدواج وجود نداشت،جوانان می توانند رابطه های کوتاه مدت جنسی را دنبال کنند.

فیلم های پورن و ازدواج

در طول پنج دهه گذشته شاهد افزایش قابل توجهی از افراد در دیدن فیلم های پورن بودیم اکنون ما تقریباً پورن را نامحدود داریم. در دسترس بودن فیلم های پورن موجب رضایت جنسی کمتر شده و این مساله بسیاری از مفسران اجتماعی را نگران کرده است. آنها نگران هستند که مردان جوان دیگر تمایل به ازدواج نداشته باشند زیرا می توانند نیازهای جنسی خود را بدون تعهدی که ازدواج بوجود می آورد، برآورده کنند. برای همین است که جوانان ازدواج را به تأخیر می اندازند و ترجیح می دهند اصلاً ازدواج نکنند. با این حال  آیا پورنوگرافی و استمنا علت تغییر الگوهای ازدواج در جامعه غربی است؟ این سوالی است که ساموئل پری ، روانشناس دانشگاه اوکلاهما در تحقیقی که اخیراً در نشریه رفتارهای جنسی منتشر کرده به بررسی آن پرداخته است.

رابطه جنسی و پورنوگرافی

برای این مطالعه پری داده های به دست آمده از دو نظرسنجی مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و داده های بیش از 1700 مرد جوان را که ازدواج نکرده بودند به تحقیق اش اضافه کرد.اگرچه سوالات مربوط به هر نظرسنجی به صورت متفاوتی بود ،ولی هر دو شامل مواردی در مورد فراوانی پاسخ دهندگان رابطه جنسی ، مشاهده پورنوگرافی و خودارضایی بود. آنها می خواستند بدانند آیا مخاطب می خواهد ازدواج کند؟

پری این فرضیه را آزمایش کرد  مردان جوانی که اغلب از روش های رضایت جنسی “کم هزینه” استفاده می کنند تمایل کمتری به ازدواج دارند. این نگرانی مفسران اجتماعی است و براساس این استدلال مردان جوان انگیزه کمتری برای پرداخت “هزینه زیاد” ازدواج خواهند داشت وقتی که بتوانند نیازهای جنسی خود را با هزینه کمتری برآورده کنند. از نظر این مطالعه  پیش بینی این بود که پاسخ دهندگانی که فراوانی رابطه جنسی ، مشاهده فیلم های پورنوگرافی و استمنا در آنها بالا بود تمایل کمتری به ازدواج را گزارش می کنند.

رابطه جنسی یا رابطه عاطفی

با این حال ، داده ها به طور کامل از این فرضیه پشتیبانی نمی کنند. وقتی پری فقط به رابطه بین فراوانی رابطه جنسی و تمایل به ازدواج نگاه کرد ، متوجه شد مردان جوانی که دستیابی به برخوردهای کوتاه مدت جنسی را آسان می دانستند، در مقایسه با افرادی که گزارش کرده اند ارتباط قلبی کمی داشته و یا هیچگونه علاقه ای نداشته اند، تا حدودی علاقه به ازدواج ندارند. این نتیجه با یافته های تحقیقات دیگر مطابقت دارد که نشان می دهد افراد هنگام تأمین نیازهای جنسی خود بیشترین رضایت را نسبت به زندگی مجردی دارند. در این صورت شواهد نشان نمی دهد  مردان جوانی که به طور مکرر رابطه جنسی دارند علاقه ای به ازدواج ندارند . یافتن شریک جنسی مناسب وقت گیر است ، بنابراین بدون شک در دسترس بودن یک شریک زندگی جنسی جذاب است.از همه مهمتر ، پری دریافت  مردان جوانی که به طور مکرر به فیلم های پورن نگاه  می کنند تمایل بیشتری به ازدواج دارند به عبارت دیگر مردان جوان پورنو و تحریک خود را به عنوان گزینه های کم هزینه برای رابطه جنسی مشترک نمی دانند.

مقاله پری این سوال را مطرح کرد: “آیا رضایت جنسی کم هزینه مردان را مشتاق ازدواج نمی کند؟” نتایج این تحلیل به وضوح نشان می دهد که جواب منفی است. کسانی که مرتباً رابطه جنسی برقرار می کنند هنوز تمایل به ازدواج دارند ، در حالی که کسانی که بیشتر  به پورن متکی بودند تمایل بیشتری برای ازدواج داشتند.

عشق حرف اول را می زند

یک توضیح برای این یافته ها این است که دفعات درگیر شدن در فعالیت های جنسی کم هزینه نشانه میل جنسی است. افراد از نظر دفعات رابطه جنسی بسیار متفاوت هستند. مردان جوان با انگیزه های جنسی پایین انگیزه کمتری برای انجام فعالیت های جنسی کم هزینه دارند. با این حال  کسانی که انگیزه های جنسی بالایی دارند تمایل زیادی به یک شریک جنسی برای رابطه جنسی دارند.

جوانان در مقایسه با نسل های گذشته ازدواج را به تأخیر می اندازند و بسیاری به طور کلی از ازدواج منصرف می شوند. بر اساس داده های به دست آمده عدم تمایل به ازدواج به خاطر در دسترس بودن گزینه های کم هزینه رضایت جنسی نیست. با وجود این واقعیت که رضایت جنسی امروز راحت تر از گذشته است ، مردان جوان هنوز آرزو دارند که رابطه جنسی متعهدی با شخص دیگری برقرار کنند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن