روانشناسی فردی

درمان زخم های عاطفی پس از جدایی

زخم های عاطفی پس از قطع رابطه های زوجی یا رابطه های عاطفی نیاز به ترمیم و مراقبت و به عبارتی دیگر نیاز به پانسمان دارند اگر زخم های عاطفی ترمیم نشوند و فرد نتواند به درستی به تحلیل خود و مسائلی که در رابطه عاطفی داشته بپردازد با خشم آن زخم عاعطفی و با مشکلاتی که عامل آن زخم عاطفیبوده وارد رابطه عاطفی جدید می شود و دوباره رابطه ای عاطفی اش به مخاطره می افتد.

به گزارش خط سلامت اکثر افراد نمی دانند چه زمانی باید رابطه عاطفی را کات و قطع کنند تا دچار زخم های عاطفی کمتری شوند.

زمان مناسب قطع رابطه

به گزارش مینو کیا از خط سلامت پس از آنکه فرد مقابل رابطه عاطفی را تمام کرد، فردی که تنها مانده و با زخم های عاطفی به مرحله چانه زنی وارد می شود و دائم دنبال یافتن علت و چراهایی است که ذهن اش آن را دنبال می کند. هر اندازه مرحله چانه زنی بیشتر طول بکشد به آرامش رسیدن دشوارتر خواهد شد پس روی بهبود خود تمرکز کرده و خود را گول نزنید.علت هر چه که باشد نتیجه یکی است و آن پذیرش این است که او رفته است.

تماس گرفت چه کنم؟

تا زمانی که زخم های عاطفی بهبود کامل پیدا نکرده‌ و به آرامش نرسیده‌اید،به تلفن ها و پیام هایش پاسخ ندهید. دوست معمولی بودن برای هم شده ایم  معنایی ندارد زیرا وقتی با کسی رابطه عاطفی داشته اید دیگر ممکن نیست که دوست معمولی بمانید. ولی اگر به دنبال رابطه عاطفی دوباره با شما است و از کرده اش پشیمان می توانید ارتباط مجدد داشته باشید.

دیدارهای اتفاقی را چطور مدیریت کنیم ؟

برای ترمیم زخم های عاطفی تمام مکان‌هایی را که ممکن است حضور داشته باشد پیش‌بینی کنید و به آن وارد نشوید. اگر در جایی او را ملاقات کردید به‌سرعت خارج شوید.یک گفت و گو و یا حتی نگاه کوتاه برای مدت‌ها ذهن تان را مشغول خواهد کرد  .

یادگاری ها را دورکنید

رابطه عاطفی که تمام می شود اکثر افراد به سراغ یادگاری هایی مثل  عکس‌ها، پیام ها، و…. می روند . این کار اشتباه است زیرا شما را به یاد او می اندازد در واقع زخم های عاطفی را تازه نگه می دارد و نقاط فعال کننده درد را در مغز فعال می‌کند.

توجه به دوستان دیگر

رابطه عاطفی که تمام شد تنها نمانید زیرا تنهایی باعث مرور خاطرات و تازه ماندن زخم های عاطفی می‌شود. از حمایت اجتماعی دیگر دوستان تان بهره مند شوید. در ابتدای قطع رابطه عاطفی شما تمایل زیادی به صحبت درباره او و رابطه عاطفی دارید. یک دوست خوب مشتاقانه به حرف‌های شما گوش می‌دهد، ولی سعی کنید تنها با یک دوست حرف نزنید زیرا شما آنقدر حرف برای گفتن دارید که هر دوستی را خسته می‌کند، پس با دوستان متفاوتی صحبت کنید. اما در عین حال باید متوجه باشید که بیش از حد صحبت کردن درباره او و رابطه عاطفی‌تان، به شما کمکی نمی‌کند. پس از گذشت مدتی از قطع رابطه عاطفی برای خودتان حد و مرزی مشخص کنید تا این گفتگوها تبدیل به نشخوار فکری نشود و تنها بیان احساسات باشد.

مطمئناً همه دوستان تان نصایحی دارند. خیلی اوقات نیز نادانسته شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند. نصایح آنها را بشنوید، ولی تحت‌تأثیر آنها قرار نگیرید. آنها تنها یک دوست هستند و نه یک متخصص رابطه عاطفی.

ساعاتی در طول روز که به یاد او می افتید را در کنار دوستان تان بگذرانید تا تمرکزتان از روی او برداشته شده و احساس غم کمتری کنید.

 بر رشد روانی و ذهنی خود تمرکز کنید

اکنون فرصت مناسبی است تا بر رشد روانی و ذهنی خود تمرکز کنید. فعالیت‌هایی که پیش از این فرصت آن را نداشتید، شروع کنید. شاید از کودکی آرزو داشته‌اید پیانو فرا بگیرید، اکنون زمان آن است. روی خود و آینده‌تان تمرکز کنید، به کارهای عقب‌افتاده‌ سر و سامان دهید، سرگرمی‌ها و فعالیت‌های جدیدی برای خود بیابید. هیچ زمان خالی برای خود باقی نگذارید و دست از تفکر در مورد جدایی بردارید.

احتمالاً می‌گویید: «کی حال و حوصله این کارها را دارد». اشتباه ما آن است که فکر می‌کنیم باید حس کاری وجود داشته باشد تا آن کار را انجام دهیم. ولی واقعیت آن است که ما عمل می‌کنیم تا انگیزه و اشتیاق انجام آن کار در ما ایجاد شود. منتظر نمی‌مانیم که حس و انگیزه انجام کار در ما ایجاد شود، بلکه اقدام می‌کنیم و به به دنبال  آن انگیزه در ما ایجاد می‌شود.باید فعالیت‌های خود را بیش از پیش از سر بگیرید. در این دوره بر کار و تحصیل خود به‌طور جدی تمرکز کنید. ورزش، سفر، تفریح ، سرگرمی و خرید کردن را فراموش نکنید . برای آنها برنامه‌ریزی کنید. لیست فعالیت‌ها را نوشته و برای آن یک برنامه هفتگی بنویسید. قبل و بعد از انجام هر فعالیتی میزان غم، اضطراب و ترس خود را برآورد کنید. پس از انجام آن فعالیت نیز آنها را بسنجید تا بدین ترتیب میزان اثر هر فعالیت را روی خود دریابید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن