روانشناسی فردی

ماده مخدر گل چگونه مغز را از پای در می آورد

واقعیت های علمی پشت شادی های ماده مخدر گل ، ماری جوانا در آخرین یافته ها چیست

خط سلامت: نازنین صدر: تحقیقات علمی متعدد نشان داده است مصرف ماده مخدر گل که با نام های ماری جوانا کانابیس ٬ علف نیز شناخته می شود می تواند بر توانایی یادگیری و مهارت های رفتاری فرد تأثیر منفی بگذارد. مطالعات نشان می دهد مصرف روزانه ماده مخدر گل ، ماری جوانا در سطح فکری و کاهش عملکرد حتی در یک دوره کوتاه از مصرف تاثیر منفی بر جای می گذارد.

به گزارش خط سلامت اگر از مصرف  گل ، ماری جوانا زیاد نگذشته باشد پس از چند هفته  از ترک ماده مخدر گل ، ماری جوانا ، در اکثر موارد  افرادی که ماده مخدر گل ، ماری جوانا را مصرف کرده بودند می توانستند توانایی های شناختی خود را بازیابی کنند. اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف قابل توجه ماده مخدر گل ، ماری جوانادر دوره نوجوانی می تواند منجر به تغییرات ظریف و پایدار در مغز شود.

تاثیر مصرف زیاد ماده مخدر گل ، ماری جوانا

طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته استفاده زیاد از ماده مخدر گل ، ماری جوانا با چند مشکل روانپزشکی و حافظه ارتباط دارد.

 • پیوند بالقوه با افسردگی ، اضطراب و برخی از اختلالات شخصیت.
 • توانایی یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات را کاهش داده و باعث می شود در رشد رفتارهای فکری،شغلی و اجتماعی فرد بیش از حد معمول عقب بماند.
 • توانایی یادآوری و یادگیری روزها و هفته ها پس از ترک  مصرف ماده مخدر گل ، ماری جوانا کمرنگ می کند.

اثرات مصرف روزانه ماده مخدر گل ، ماری جوانا روی دانشجویان

برخی تحقیقات نشان داده است  مصرف روزانه ماده مخدر گل ، ماری جوانا توسط دانش آموزان مشکلات تمرکز، عملکرد حافظه را نشان می دهد.

 • دانش آموزان در مقایسه با دانشجویانی که از ماده مخدر گل ، ماری جوانااستفاده نمی کردند ، نمرات کمتری می گرفتند و احتمال فارغ التحصیلی کمتری داشتند.
 • دانش آموزان حتی پس از 24 ساعت استفاده از ماده مخدر گل ، ماری جوانا ، مهارت های مربوط به توجه،حافظه و یادگیری شان دچار اختلال قابل توجهی شده بود.
 • دانش آموزان در حفظ و جابجایی توجه دچار مشکل شدند.
 • دانش آموزان با توانایی ثبت،سازماندهی و استفاده از اطلاعات حتی در مقایسه با مصرف کنندگان گاه به گاه ماده مخدر گل ، ماری جوانا، مشکل داشتند.
 • دانش آموزان یک هفته پس از ترک مصرف ماده مخدر گل ، ماری جواناتوانایی یادآوری کلمات را داشتند.

تأثیرات عملکردی

برخی از یافته ها در مورد مصرف کنندگان ماده مخدر گل ، ماری جوانا در محل کار ، مشکلاتی را در غیبت ، تاخیر ، تصادف و توانایی های شناختی نشان داد.

 • افراد در محل کار که از ماده مخدر گل ، ماری جوانا استفاده می کردند به احتمال زیاد افزایش غیبت تا 75 درصد ، تاخیر در تصادفات ، ادعاهای جبران خسارت کارگران و گردش کار را تجربه می کردند.
 • افراد در محل کار که از نظر مصرف ماده مخدر گل ، ماری جوانا مثبت بودند ، 55 درصد بیشتر در مقایسه با مصرف کنندگان غیر ماری جوانا ، تصادفات صنعتی و 85 درصد آسیب دیدگی بیشتری داشتند.
 • سواستفاده کنندگان سنگین ماده مخدر گل ، ماری جوانا گزارش می دهند که مصرف ماده مخدر گل ، ماری جوانا تأثیرات منفی بر توانایی های شناختی ، وضعیت شغلی ، زندگی اجتماعی و سلامت جسمی و روانی آنها داشته است.
عواقب مصرف اولیه ماری جوانا

مغز یک فرد هنوز تا اوایل دهه 20 رشد می کند. کارشناسان اتفاق نظر دارند که هرچه دیرتر فردمصرف ماده مخدر گل ، ماری جوانا را شروع کند ، آسیب ها کمتر خواهد بود. یک مطالعه از دانشگاه دوک نشان داد افرادی که قبل از 18 سالگی ماده مخدر گل ، ماری جوانا می کشند در مقایسه با افرادی که بعد از 18 سالگی شروع به استفاده از ماده مخدر گل ، ماری جوانامی کنند درطولانی مدت به هوش، توجه و حافظه شان آسیب کمتری وارد می شود. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن