روانشناسی فردی

ترس از مرگ/چرا از مردن می ترسیم

خط سلامت: نازنین صدر: ترس از مرگ و مردن بسیار رایج است و بسیاری از افراد از ترس مرگ به درجات مختلف رنج می برند. این ترس به طور خاص از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالی که برخی از ترس ها سالم هستند زیرا باعث احتیاط بیشتر می شوند ، ممکن است بعضی از افراد ترس ناسالم از مرگ داشته باشند.

چه کسی از مرگ می ترسد؟

به گزارش خط سلامت ترس از مرگ به قدری رایج است که باعث انجام پروژه های تحقیقاتی متعددی شده است. طبق “نظرسنجی ترس در آمریکا” در سال 2017 که توسط دانشگاه چپمن انجام شد،  20.3٪ از آمریکایی ها از مرگ “ترس” دارند. شایان ذکر است که این نظرسنجی پاسخ های دیگری را شامل می شود که  خاص تر است. به عنوان مثال ، قتل توسط یک غریبه (3/18 درصد) و قتل توسط شخصی که می شناسید (6/11 درصد).

جالب اینجاست که 20٪ از سخنرانی در جمع ترس دارند . زنان نسبت به مردان بیشتر ترس از مرگ دارند. این احتمالاً به این دلیل است که زنان احتمالاً چنین ترس هایی را پذیرفته و درباره آن بحث می کنند. این واقعیت از نظر تاریخی وجود دارد که احتمال اینکه مردها به علتی بمیرند نیز وجود دارد که ممکن است در این امر نقش داشته باشد.

برخی از محققان استدلال می کنند  جوانان بیش از افراد مسن از مرگ ترس دارند. با این حال یک مطالعه انجام شده در میان افراد در حال مرگ در تایوان نشان داد که ترس از مرگ در واقع با افزایش سن کاهش نمی یابد.

علاوه بر این همان مطالعه نشان داد  ترس از مرگ پس از بستری شدن در بیمارستان کاهش می یابد. ممکن است این نتیجه آموزش و حمایت کلی عاطفی و معنوی باشد که بیماران دریافت می کنند.

انواع ترس از مرگ

می توان ترس از مرگ را به چندین نوع ترس خاص تقسیم کرد.

ترس از درد و رنج

بسیاری از مردم می ترسند که هنگام ملاقات با مرگ،درد و رنج سختی را تجربه کنند. این ترس در بسیاری از افراد سالم و همچنین در بیمارانی که از سرطان یا سایر بیماری های فانی می میرند شایع است.

ترس از ناشناخته

مرگ آخرین چیز ناشناخته است زیرا هیچ کس در تاریخ بشر از آن جان سالم به در نبرده تا به ما بگوید که واقعاً پس از آخرین نفس کشیدن چه اتفاقی می افتد. این طبیعت بشر است که می خواهد دنیای اطراف را درک کند. واقعیت این است که کسی که زندگی می کند مرگ را هرگز نمی تواند به طور کامل درک کند.

ترس از نیستی

بسیاری از مردم از این ایده می ترسند که پس از وقوع مرگ ، دیگر به طور کامل از بین بروند.

ترس از مجازات ابدی

بسیاری از مردم می ترسند که به دلیل آنچه که انجام داده اند یا انجام نداده اند مجازات شوند.

ترس از دست دادن کنترل

طبیعت انسان به طور کلی به دنبال کنترل موقعیت هایی است که با آن روبرو می شود ، اما در مرگ کنترلی نداریم. این باعث ترس بسیاری از افراد می شود. برخی ممکن است با رفتار کاملاً دقیق برای جلوگیری از خطرات و یا انجام آزمایش های دقیق و مکرر بهداشتی ، سعی در نوعی کنترل بر مرگ داشته باشند.

ترس از تنهایی عزیزان 

یکی دیگر از ترس های  مرگ ، نگرانی در مورد این است که چه اتفاقی برای افرادی که به ما سپرده شده اند با مرگ ما می افتد. به عنوان مثال والدین ممکن است نگران نوزاد یا کودک تازه متولد شده باشند.

ترس طبیعی در مقابل ترس ناسالم از مرگ

به طور کلی ، ترس از مرگ می تواند برای انسان سالم باشد. وقتی ترس از مرگ داریم ، اغلب با دقت بیشتری عمل می کنیم و اقدامات احتیاطی مناسبی را برای به حداقل رساندن خطرات ، مانند بستن کمربند ایمنی یا کلاه ایمنی دوچرخه انجام می دهیم.

ترس سالم از مرگ یادآوری می کند از وقت خود بیشترین استفاده را بکنیم و روابط خود را امری عادی تلقی نکنیم. ترس از مرگ همچنین ممکن است ما را به کاری سخت تر سوق دهد تا میراثی ماندگار بر جای بگذاریم.

از طرف دیگر ترس از مرگ گاهی اوقات می تواند چنان شدید باشد که زندگی روزمره شخص را مختل کند. این ترس شدید غیر منطقی از مرگ ، که به عنوان تواتوفوبیا شناخته می شود ، می تواند افکار کسی را زیر سلطه بگیرد. حتی ممکن است در ابتدایی ترین تصمیمات مانندخروج از خانه تأثیر بگذارد. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن