روانشناسی فردی

نقشه ی ذهنی خود را چقدر درست می خوانید؟

روانشناسان معتقدند افراد نمی توانند به لحاظ عاطفی خود را پیش بینی کنند.

خط سلامت:نازنین صدر: پیش بینی عاطفی پیش بینی احساسات خود در آینده است. چقدر می توانید احساسات خود را در سال های بعد درست پیش بینی کنید.

به گزارش خط سلامت مدت ها بود که محققان ایده پیش بینی آینده را از نظر شناختی بررسی می کردند ، اما تیموتی ویلسون و دانیل گیلبرت روانشناسان این ایده را بیشتر مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که آیا شخصی می تواند احساسات آینده خود را پیش بینی و تخمین بزند یا خیر به عنوان مثال آیا ازدواج با یک شخص خاص باعث خوشبختی می شود ؟ یا این که رفتن به یک شهر خاص روحیه فرد را تقویت می کند؟ این زوج اصطلاح پیش بینی عاطفی را در دهه 1990 ایجاد کردند.

آنها دریافتند مردم قضاوت نادرستی را در مورد آنچه باعث خوشحالی شان می شود مشکل دارند . آن ها همچنین کشف کردند احساسی که مردم در هر لحظه دارند آنها را به لحاظ قضاوتی کور می کند. و مردم نمی توانند احساس خود را در آینده به طور دقیق در نظر بگیرند. در عوض افراد تمایل دارند که میزان احساسات مثبت یا منفی خود را نسبت به موقعیت های آینده بیش از حد تخمین بزنند برای مثال وقتی شخصی علاقه مند است تا به یک مدل خاص از وسائل زندگی، ماشین و … برسد در ذهن خود لذت عمیقی را پیش بینی می کند اما پس از رسیدن به آن موارد یا گذشت زمان این لذت از بین می رود.

اگر مردم از نظر احساسی چنین پیش بینی قضاوت ضعیفی داشته باشند ، شاید بهترین راه برای پیش بینی احساسات در شرایط معین ، صحبت با کسانی باشد که خودشان تجربیات مشابهی را داشته اند.

در پیش بینی عاطفی ، افراد بدترین نتیجه را هم در نظر می گیرند و سعی می کنند لذتی را که پس از رسیدن به دست خواهد آمد پیش بینی کنند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن