روانشناسی 45+

بی خوابی های یائسگی را بشناسید

دوران یائسگی زندگی زنان را دچار چالش تغییر می کند، یکی از مهم ترین این تغییرات کاهش بهداشت خواب است.

خط سلامت : پوریا کبیری : بی خوابی و مشکلات در خواب یکی از مهمترین مسائلی است که زنان در دوره ی یائسگی با آن مواجه هستند.

به گزارش خط سلامت به گفته ی متخصصان جانی هاپکینز یکی از علائم مخرب یائسگی کیفیت خواب پایین و اختلالات خواب بر اثر گرفتگی ، افسردگی و اضطراب است.

در یک مطالعه روی 232زن انجام شده معلوم شد 27 درصد آنها دچار مشکلات مربوط به خواب هستند.

خواب و سلامتی

به گزارش خط سلامت خواب اهمیت به سزایی دارد و یائسگی تاثیری نامطلوب بر آن می گذارد، بنابراین رفع اختلال خواب در زنان میانسال باید مورد توجه قرار بگیرید زیرا بر اثر آن افراد دچار افزایش اشتها و پرخوری شده و افزایش وزن پیدا می کنند.

خواب و روان

خواب خوب باعث ارتقاء روحیه و کیفیت زندگی خواهد شد. و موجب افزایش یادگیری و حظ سلامت ذهن خواهد شد .

خواب و چاقی

دکتر کلی جی بارون دانشیار گروه خانواده در دانشگاه یوتا پژوهشی را در مورد ارتباط خواب ، اشتها و چاقی انجام داده است او می گوید : اگر کسی کمتر از 6 ساعت در شب و بیشتر از 9 ساعت بخوابد در خطر چاقی قرار دارد . افرادی که کم می خوابند در برابر انسولین مقاومت داشته و تمایل به مصرف غذاهای شور و شیرین پیدا می کنند.

از سوی دیگر افزایش خواب باعث می شود که سلامت قلب به خطر بیفتد. طبق مطالعات صورت گرفته بین چاقی و دیابت و اختلال خواب ارتباط وجود دارد.

گر گرفتگی و خواب

طبق مطالعات بالینی صورت گرفته سر درد های میگرنی و آرتروز با گر گرفتگی و بیدار شدن های شبانه در طول شب همراه است. این بیدار شدن ها و خواب کم وقتی زنان مبتلا به دیابت بودند بیشتر وجود داشت.

دارو های ضد تهوع

هادین جونه- از بخش روانپزشکی یکی از بیمارستان های بوستون- می گوید: طبق مطالعات دارو های ضد تهوع و استفراغ در کاهش گر گرفتگی موثر است و باعث افزایش خلق و خو و کیفیت خواب و زندگی زنان در دوره ی یائسگی خواهد شد.

تروما و خواب

به گزارش گروه ترجمه ی خط سلامت زنان در میانسالی بیشتر در معرض مشکلات مربوط به تروما قرار دارند. دکتر جاکویوفسکی- از دانشگاه پیترزبورگ- می گوید: از 166 شرکت کننده زن که 40 تا 60 سال داشتند 44 درصد شان در کودکی دچار تروما و 60 درصد شان در بزرگسالی دچار آسیب های ناشی از تروما بوده اند. به گفته ی این روانپزشک تروما ی دوران بزرگسالی روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن