بارداری

استرس جنسیت جنین را تغییر می دهد/ استرس های بارداری باعث تولد دختر می شود

مادرانی که تحت تاثیر استرس های روانی و جسمانی اند، دختر به دنیا می آورند.

خط سلامت: مینو کیا : استرس هایی که در زمان بارداری به زنان وارد می شود نه تنها خطر زایمان زودرس را به دنبال دارد و سلامت ذهنی جنین را با خطر مواجه می کند بلکه روی جنسیت موثر است.

استرس های جسمانی و روانی

به گزارش گروه ترجمه ی خط سلامت در مطالعه ای که در آکادمی علوم ملی در اکتبر 2019 روی 187 زن 18 تا 45 ساله باردار انجام شد روشن شد که 17 درصد از آنان که از نظر ذهنی تحت فشار روانی قرار داشتند ، سطح بالایی از افسردگی ، اضطراب و استرس را درک کرده بودند. و 16 درصد از آن ها که تحت استرس های جسمانی قرار داشتند فشار خون بالاتری را داشته و کالری دریافتی شان بیشتر از دیگر زنان بود.

استرس بارداری موجب تولد دختر می شود

این مطالعه نشان داد زنانی که استرس های روانی یا جسمانی دریافت می کنند ، با احتمال بیشتری دختر به دنیا می آورند. بطور معمول به ازای تولد 100 دختر، تعداد 105پسر متولد می شود. اما در این مطالعه معلوم شد که استرس های جسمی این نسبت را 9/4 و در استرس های ذهنی به 3/2 تغییر می دهد.

کاترین مونک _ مدیر تحقیقات روان درمانی زنان در نیویورک _ در این مورد می گوید: پس از آشفتگی های اجتماعی مثل حملات تروریستی 11 سپتامبر تعداد تولد نوزادان با جنسیت پسر کاهش داشته است.

جنین های نارس

به گفته ی مونک، استرس در زنان ماهیت طولانی تری بر جای می گذارد و زنانی که در معرض استرس جسمانی قرار دارند با احتمال بیشتری دچار زایمان زودرس شده و جنین متولد شده  دچار رشد کمتری در سیستم عصبی مرکزی خواهد شد.

فشارهای روانی

به گزارش خط سلامت این مطالعه نشان داد که استرس های روانی عوارض بیشتری را بر سلامت جنین بر جای می گذارد. مونک در این مورد می گوید : مادران در بارداری وقتی در معرض استرس قرار می گیرند مقدار بیشتری کورتیزول در بدن شان تولید می شود. این میزان از هورمون استرس روی جنین تاثیرات منفی برجای خواهد گذاشت.

تغییرات سیستم ایمنی

این گزارش حاکی است استرس روی سیستم ایمنی مادر باردار تاثیر خواهد گذاشت و منجر به تغییراتی در رشد عصبی و رفتاری جنین خواهد داشت. مطالعات نشان می دهد که سلامت روانی مادر نه تنها برای او ، بلکه در آینده ی فرزند او نیز موثر خواهد بود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن