روانشناسی فردی

قواعد مرور خاطرات

وقتی افراد خاطرات قدیمی را مرور می کنند، اتفاقات خوشایند و ناخوشایند بر روان آن ها تاثیرات پایداری بر جای می گذارد که پیامدش افسردگی است.

خط سلامت : مرور کردن خاطرات گذشته یکی از مواردی است که نه تنها سلامت روان بلکه روابط بین فردی را به شدت تحت الضعاع قرار می دهد.

متخصصان روان شناسی معتقدند که در این مرور کردن ها افراد دچار یاس و افسردگی و احساس شکست می شوند. توصیه ی آنان به افرادی که در خاطرات ناخوشایند گذشته گیر کرده اند و دائم در حال مرور آن هستند، این است که خود را از این چالش خارج کنند.

به گزارش خط سلامت سوال بسیاری از افراد این است که چگونه می توان از این چالش ها خود را خارج کرد.

نوشتن

به گزارش خط سلامت نوشتن خاطرات گذشته و بررسی نقاط خوشایند و ناخوشایند روابط باعث می شود که فرد بتواند با تعمق بیشتری به مساله پیش روی خود توجه داشته باشند و به جای نگاه کردن به آن از یک زاویه، از زوایای مختلفی به آن نگاه کند. به عبارت دیگر واقع بینانه به ارزیابی بپردازند و نه هیجانی. زمانی که فرد به این مهارت دست یافت تاثیر منفی خاطرات گذشته بر او کاهش خواهد یافت و از یاس، افسردگی و احساس شکست دور خواهد ماند.

جایگزین کردن

افکار مثبت و منفی دو جز جدایی نا پذیرند ولی اغلب افراد فقط بر افکار منفی تکیه می کنند و با بزرگ نمایی آن حال روحی و روانی شان را به سمت تخریب هدایت می کنند. مهارت مثبت اندیشی و توجه به افکار مثبت موجب تعادل شده و فرد از چالش های منفی نگر دور خواهد ماند.

مرور نکردن

پرهیز کردن از تکرار آن چه مربوط به گذشته و باور این که آدم ها به مرور تغییر می کنند زاویه ی مثبتی را در ذهن افراد ایجاد می کند و این زاویه و نگرش باعث می شود تا فرد احساس نفس کشیدن روانی در روابط را به تجربه بنشیند.

به گزارش خط سلامت مرور کردن خاطرات قدیمی و بزرگ کردن منفی ها در باور ناخوشایند ها تاثیر گذار است و این تاثیر منفی روابط افراد را از زمان حال به گذشته سوق داده  و موجب کم رنگ شدن آن خواهد شد.

روابط کم رنگ افراد، حاصلی جز تنهایی و افسردگی بر جای نخواهد گذاشت.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن