روانشناسی 45+

اضطراب مرگ یا زندگی نزیسته

ترس از مرگ در این روزها چرا این قدر پر رنگ شده است؟

خط سلامت: اضطراب مرگ و ترس از مردن رنجی اجتناب ناپذیر است که انسان ها در گو شه ای از ذهن خود با آن در حال مبارزه اند.

به گزارش خط سلامت این رنج اجتناب ناپذیر که به قول اروین یالوم انسان همیشه در حال کشتی گرفتن با آن است اضطراب مرگ نام دارد.

او معتقد است انسان در کودکی به دو روش از خودش در برابر مرگ دفاع می کند یکی نجات دهنده ی غایی و دیگری باور به استثنا بودن.

اروین بالوم می گوید: شاید این دفاع ها در کودکی ما را از شر اضطراب خلاص می کند ولی در بزرگسالی باعث زندگی نزیسته می شود و زندگی نزیسته اضطراب مرگ را افزایش می دهد.

به گزارش خط سلامت در واقع زمانی که افراد به دوره ی میانسالی و یا پیری می رسند با مرور دوره های گذشته ی زندگی خود، با این مساله روبه رو می شوند که نتوانسته اند در آن دوره های زندگی شان به خاطر شرایط موجود آن گونه که شایسته بوده است، از زندگی خود لذت ببرند و این نارضایتی با توجه به بالارفتن سن و کم شدن فرصت اضطراب مرگ را در آن ها تقویت می کند.

راهکار مقابله با اضطراب مرگ

به گزارش خط سلامت اروین یالوم معتقد است که شیوه برای مقابله با اضطراب مرگ آن است که افراد سعی کنند دیدگاه شان را به این مساله تغییر دهند و دیدگاه نزیسته به زندگی نداشته باشند.

به گزارش خط سلامت این باور که من در آن دوره از زندگی بهره مندی هایی نیز داشته ام و توانسته ام در آن شرایط لذت هایی را نیز تجربه کنم به عبارت دیگر دیدن تمام زوایای زندگی در دوره های متفاوت زندگی به افراد کمک می کند که اضطراب مرگ را در خود کم کنند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن