روانشناسی فردی

خواب خوب و سلامت روانی

اشتباه نکنید خواب خوب این نیست که هر زمان بتوانید بخوابید، خواب خوب و بهداشت خواب معنای خودش را دارد.

خط سلامت: خواب در کاهش مشکلات و بیماری های روحی و روانی اهمیت فراوانی دارد.

پژوهشگران حوزه ی روان شناسی می گویند خواب خوب شب، باعث می شود که افراد نه تنها از مشکلات روانی بلکه از بسیاری از مشکلات جسمانی مصون بمانند.

به گزارش خط سلامت افرادی که از خواب خوب شبانه برخوردار نیستند، بیشتر به بیماری مبتلا شده و با احتمال بیشتری در معرض خطر حملات قلبی و دیابت قرار خواهند داشت.

متخصصان حوزه ی خواب می گویند اگر افراد چرخه ی خواب را به هم بزنند، در واقع خود را در معرض خطرات روحی و جسمانی قرار داده اند.

خواب و سلامت جسم

به گزارش خط سلامت روان شناسان در مورد چرخه ی خواب می گویند زود خوابیدن اصل مهمی است که باعث تقویت سیستم ایمنی خواهد شد و فرد از بیماری های قلبی، عروقی و دیابت مصون خواهد ماند.افرادی که زودتر می خوابند، دردهای مزمن و شدید در بدن شان کمتر به آنان صدمه می زند.

افسردگی و اضطراب

مطالعات نشان می دهد خواب به اندازه ی کافی کاهش اضطراب را به دنبال دارد و افرادی که از خواب خوب و مناسبی برخوردار هستند کمتر نگرانی را احساس می کنند. مطالعات نشان می دهد هرچه از کیفیت خواب کم می شود افراد با افکار منفی بیشتری همراه بوده و دچار نشخوار فکری بیشتری خواهند بود که این مساله افسردگی را به دنبال خواهد داشت.

فکر مثبت و شادی

شادی یکی از اهدافی است که اکثر افراد خواهان آن هستند. خواب خوب به دلیل آنکه با کاهش اضطراب و نا آرامی ها همراه است به فرد کمک می کند تا احساس شادمانی بیشتری داشته باشد.

 ذهن فعال

به گزارش خط سلامت خواب کافی و خوب موجب می شود که عملکرد فرد ارتقاء پیدا کرده و فرد از هشیاری بیشتری برخوردار باشد.

تناسب وزن

پژوهش ها نشان می دهد خواب ناکافی باعث چاقی و افزایش وزن می شود، بنابراین در سایه ی یک خواب کافی و خوب، سوخت و ساز بدن فعال مانده و فرد از تناسب اندام بهره مند خواهد شد.

ارتقا حافظه

افرادی که خوب می خوابند، ذهن آرامتری هم دارند بنابراین از تمرکز و دقت و به یاد سپاری  قوی تری نیز بهره مند هستند. اگر حافظه تان قوی نیست و در به یاد سپاری مطالب مشکل دارید بهتر است به بهداشت خواب خود توجه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن