زوج و خانواده

تکنیک های نه گفتن به نوجوانان

نه گفتن به فرزندان نوجوان مهارتی که رابطه ی والدین و نوجوانان را مستحکم می کند.

نه گفتن به نوجوانان از سوی والدین بسیار دشوار است و معمولا با عدم پذیرش آنان همراه است.

به گزارش خط سلامت نوجوانان پس از شنیدن این “نه” رفتار های تندی را اتخاذ می کنند و می گویند من هر وقت از شما چیزی می خواهم نه می شنوم و شما همیشه همین طور با من رفتار می کنید……..

وقتی اعتراض های نوجوانان بیان می شود، معمولا والدین احساس بدی پیدا می کنند و در این زمان است که بگو مگو های بین آنان شروع می شود. در نهایت این بگو مگو ها باعث کناره گیری یکی از طرفین دعوا می شود و این مشاجره در ذهن فرزند نوجوان ثبت می شود.

تعیین میدان عمل

به گزارش خط سلامت اگر می خواهید هنگام نه گفتن به فرزند نوجوان دچار مخاطره نشوید باید بپذیرید که باید از همان اول با همسر تان هماهنگ بود و یک میدان عمل مشخصی را تعیین کنید. در این زمان خط قرمز ها برای شما و او مشخص است و دیگر این ذهنیت را ندارد که به تمام درخواست هایش نه می گویید و دیواری بین شما و او ایجاد نخواهد شد. در این بده و بستان ها برای مثال وقتی به او اجازه ی بیرون رفتن با دوستانش را می دهید، ابراز شادی و خوشحالی کنید.

شرطی رفتار نکنید

نوجوانان معمولا از این که کسی با آن ها شرطی رفتار کند، خشنود نیستند. بنابراین به او نگویید: اجازه می دهم این کار را انجام دهی، به شرطی که …….. ، هرگونه شرط گذاشتن برای فرزندان آن را به عقب می راند. فرزندان نوجوان در برابر این شرطی شدن ها دیدگاه منفی به والدین خود نشان خواهند داد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن