زوج و خانواده

پدر و مادرهایی که کودک دارای معلولیت جسمانی دارند، حتما این مطلب را بخوانند

رفتار های ویژه برای دوران رشد کودکان دارای معلولیت جسمانی از سوی والدین

کودک معلول ممکن است نیازمند نوع رفتار ویژه در تمام دوران رشد خود باشد، ولی از هر چیزی مهمتر این است که باید خیلی طبیعی، و تا آنجا که ممکن است درست مثل سایر کودکان با او رفتار شود، بخصوص از طرف پدر و مادر. حتی با یک نقص شديد هم کودک می تواند شاد و اجتماعی بار بیاید و باید فرصت یادگیری کنش و واکنش با سایر کودکان از سن پایین به او داده شود.

وظیفه والدین دارای کودکان معلول

مهم این است که با وضعیت کودک خود کنار بیایید و تمام وقت خود را صرف آرزوی اینکه او طور دیگری بود، حمایت بیش از حد از او، یا دور نگه داشتن او از دیگران نکنید. فکر خود را با ناراحتی یا احساس شرم از وضعیت یا ظاهر کودک خود مشغول نکنید؛ مطمئناً افسوس خوردن هیچ کمکی به کودکتان نمی کند. اغلب اوقات پدر یا مادر چنان دل مشغولی در مورد معلوليت کودک خود و درمان آن پیدا می کند که فرزند خود را به عنوان یک انسان فراموش می کند و به این ترتیب نمی تواند از سایر ویژگی های خوب و بی عیب کودک خود لذت ببرد.

مشکلات والدین دارای کودکان معلول

بسیاری از کودکان معلول و والدین آنها می توانند از یک زندگی تقریبا عادی برخوردار باشند. ولی یکی از دشوارترین مشکلاتی که یک پدر یا مادر ممکن است با آن روبرو شود، بزرگ کردن کودکی است که مبتلا به معلولیت های متعدد یا ناتوانی های جسمی چنان شدیدی باشد که قادر به برقراری ارتباط، حرکت، یا بازی کردن نباشد. مثلا برخی از کودکان مبتلا به فلج مغزی شدید نمی توانند بدون کمک دیگران حرکت کنند، قادر به سخن گفتن قابل فهم اند و ممکن است از نظر ذهنی هم عقب افتاده باشند. هرچند بسیار مشکل است ولی در چنین شرایطی باید شجاعانه این حقیقت را بپذیرید که کودک شما تا آخر عمر خود به مراقبت تمام وقت احتیاج خواهد داشت.

چگونه می توانید به کودک معلول خود کمک کنید؟

به یاد داشته باشید که کودک شما می تواند یاد بگیرد و دوست داشته باشد. عقیده کلی متخصصین مراقبت بهداشتی که از کودکان دارای معلولیت های شدید یا متعدد نگهداری می کنند این است که مداخله کارشناسان باید از سن خیلی پایین آغاز شود.

سعی کنید تمام اعضای خانواده خود را از همان ابتدا در موضوع دخالت دهید. شما باید با سایر فرزندان خود روراست باشید زیرا آنها باید از خودگذشتگی هایی نشان بدهند؛ آنها می بایستی بخش بزرگی از بار داشتن یک برادر با خواهر شديداً معلول را به دوش بکشند. تمام افراد خانواده نه تنها باید چگونگی مراقبت از کودک معلول شما و نحوه تحریک او را بیاموزند، بلکه احتمالاً به مساعدت برای ایجاد علاقه در خودشان نسبت به کودک، نیاز خواهند داشت. به علاوه برادران و خواهران نیازمند توجه ویژه هستند تا احساس فراموش شدن یا قربانی شدن برای کودک معلول به آنها دست ندهد. بنابراین باید اوقات خاصی برای گذراندن با هر یک از کودکان خود اختصاص دهید.

برخی از کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مثل فیبروز کیسه ای یا دیستروفی (تحليل) عضلانی نیز مشکلات جسمی شدیدی دارند. تشخیص زودرس و درمان مناسب نقش تعیین کننده دارد. این نه فقط به خاطر احتمال رفع بیماری کودک بلکه به این دلیل است که مداخله زودرس ممکن است زندگی کودک و آسایش و التذاذ از آن را برای کودکتان، تا زمانی که زنده است، طولانی کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن