بارداری

مردها 8 شب بخوابند ، پدری برای نوزاد سالم می شوند

کم خوابی بر باروری مردان تاثیر می‌گذارد

خواب کافی از نیازهای اساسی زندگی هر فرد است اما مردانی که قصد بچه دار شدن دارند بهتر است بیشتر به خواب‌شان اهمیت دهند. در ادامه به تاثیر بی‌خوابی و کم‌خوابی بر باروری مردان می‌پردازیم.

تاثیر خواب بر تعداد اسپرم و قدرت باروری مردان

مردانی که بین ساعات هشت تا 11 شب می خوابند، تحرک و تعداد اسپرم های شان در بهترین حالت ممکن است و فرصت بیشتری برای بارور کردن تخمک دارند. تعداد اسپرم های یک پنجم مردان بریتانیایی به شدت پایین است. علت افزایش ناباروری مردان این کشور بی تحرکی، پیروی کردن از رژیم غذایی ناسالم و چاقی است.

عادات خواب سالم

پژوهشگران مدرسه پزشکی دانشگاه میدلزبورو پس از مطالعه بر روی عادات خواب بیش از 981 مرد سالم که بین ساعات 8 تا 10، 10 تا نیمه شب و پس از نیمه شب می خوابیدند و نمونه برداری از مایع منی و بررسی تعداد، ظاهر و تحرک اسپرم های شان دریافتند، طول عمر و تعداد اسپرم های مردانی که پس از نیمه شب می خوابند در مقایسه با سایر افراد حاضر در این مطالعه بسیار کمتر است.

دکتر خوزه پاسندبرگ، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه میدلزبورو و سرپرست این مطالعه گفت:” خوابیدن پس از نیمه شب و استراحت ناکافی، میزان آنتی بادی ضد اسپرم که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود را افزایش می دهند. ”

محققان مدرسه پزشکی دانشگاه سئول پی بردند، قدرت باروری مردانی که در اتاق های پر سر و صدا می خوابند کمتر از هم جنسان شان است که در سکوت می خوابند.

دکتر جیمز نودلر، پزشک متخصص غدد و ناباروری بیمارستان شهر هوستون گفت:” فکر می کنم قرار گرفتن مردان در معرض هر گونه عامل استرس زا مانند اتاق خواب پر سر و صدا و … می تواند قدرت باروری مردان را کم کند. عوامل استرس زا می توانند اضطراب های خفته را نمایان کرده و زمینه بروز مشکلات خواب و باروری را فراهم کنند. ”

ناباروری

بر اساس گزارشی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا منتشر کرده، در حدود 15 درصد از زوجین آمریکایی پس از گذشت یک سال از ازدواج نمی توانند بچه دار شوند. عوامل متعددی در بروز ناباروری در زنان و مردان موثر هستند. اکثر مردان نابارور با مشکلاتی در ظاهر حرکت و تعداد اسپرم ها دست و پنجه نرم می کنند.

پژوهشگران مدرسه پزشکی دانشگاه سئول پرونده پزشکی بیش از 206 هزار مرد 20 تا 59 ساله را تجزیه و تحلیل کردند و میزان قرار گرفتن شان در معرض سر و صدا با توجه به محل سکونت شان ارزیابی شد. در طول دوران هشت ساله این مطالعه، ناباروری بیش از سه هزار و 300 مرد تشخیص داده شد.

دانشمندان پس از مرتب کردن اطلاعات پزشکی مردان بر اساس سن، میزان درآمد، دود کردن سیگار و شاخص توده بدن دریافتند مردان اگر در معرض سر و صدای شبانه بیش از 55 دسی بل قرار بگیرند احتمال ناباروری شان 14 درصد افزایش می یابد.

یافته های مطالعات مشابه درباره بانوان نیز نشان می دهند، قرار گرفتن در معرض سر و صدا احتمال زایمان پیش از موعد، سقط جنین و تولد نوزاد ناقص را به شدت افزایش می دهد.

دکتر نودلر گفت:” سر و صدای شدید در اتاق خواب ممکن است باعث کاهش ترشح هورمون GnRH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین، موادی که در رشد، تولید مثل و عملکرد جنسی نقش اساسی ایفاء می کنند.) در مغز شده و تاثیر منفی بر ترشح هورمون های افزایش دهنده قدرت باروری می گذارد. ”

او افزود:” مردانی که نگران کاهش قدرت باروری شان هستند باید رادیو، تلویزیون، تبلت، لب تاپ و … را هنگام خواب از اتاق خواب شان خارج کنند. “برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن