دسته‌بندی نشده

چگونه مادر خوبی باشم؟

رفتار با پسران متفاوت از رفتار با دختران است این را مادران آگاه می دانند

مادر خوب بودن یکی از  دغدغه های اساسی هر زنی است . در این بین روانشناسان معتقدند که شیوه تربیت فرزندان دختر با پسر متفاوت است  . گاهی سرسختی های پسرانه ارتباط با آنها را برای مادران دشوار می کند و آان را در برابر یک علامت سوال بزرگ قرار می دهد. چالش های تربیتی فرزند پسر اگر شناخته شود نگرانی ها کاهش خواهد یافت .

 طرز برخورد مناسب مادر با پسر

ارتباط سالم بین مادر و فرزند از آن جهت اهمیت دارد که اساس تمام روابط بعدی را در زندگی فرد تشکیل می دهد. زیرا ارتباط با مادر، مفهوم دلبستگی در سطح روان فرد را نیز شکل می دهد.

 رفتار مادر با پسر مهربانی و صمیمیت ایجاد می کند

فرزندان اغلب، رفتار مهربانانه و صمیمانه را از طریق همانند سازی با مادر خود یاد می گیرند. پسران در کنار ویژگی های مردانه نظیر قدرت طلبی، برای آن که بتوانند در آینده ارتباط مثبتی با دیگران برقرار کنند؛ نیاز دارند تا یکسری ویژگی ها و مهارت های زنانه را نیز تمرین کنند. در این زمینه مادران اصلی ترین الگوی فرزند خود هستند و با ارتباطی که مادران با فرزند پسر خود شکل می دهند، در حقیقت به او کمک می کنند که در آینده ارتباط بهتر و سالم تری را با همسر خود شکل دهد.

 پسران باید مسئولیت رفتارهای خود را به عهده بگیرند

برخی از مادران به خاطر عشق و محبت زیادی که به فرزند خود دارند، هر زمانی که او مرتکب اشتباهی می شود، آن ها را نادیده می گیرند. این نادیده انگاری و عدم برخورد مناسب زمینه سازِ رفتارهای مخربی نظیر بی مسئولیتی در آینده می شود. در حقیقت یکی از علل بی مسئولیتی در مردان تربیت نادرست در دوره کودکی و نوجوانی است.

برای آنکه مسئولیت پذیری را در فرزند خود پرورش دهید از همان ابتدا زمانی که فرزندتان رفتار اشتباهی انجام می دهد به او فرصت دهید تا عواقب کارهایش را ببیند و مسئولیت آن ها را بپذیرد. البته این رفتار باید به دور از تحقیر و سرزنش باشد. اما فراموش نکنید که برای تنبیه کودک خود نیز از روش ها سالم استفاده نمایید.

آموزش مهارت های زندگی به پسرتان

مردان در اجتماع با فشارها و استرس های مختلفی مواجه می شوند. استرس های شغلی، مالی و مسائل مربوط به اداره خانواده از جمله مهم ترین این استرس ها هستند. آن ها برای آن که بتوانند در برابر عوارض استرس و فشار عصبی از خود محافظت کنند؛ باید با مهارت های زندگی و سازگاری آشنا باشند. این مهارت ها معمولا از دوران ابتدایی زندگی شکل می گیرند و به مرور زمان تقویت می شوند. مادران در پرورش مهارت های زندگی و مهارت های سازگاری در فرزندان خود نقش بسزایی دارند. برخی از مادران از سر عشق و دلسوزی هنگامی که فرزندشان با شرایط سختی مواجه می شوند به جای آن که به او بیاموزند چگونه در برابر مشکلات ایستادگی کند، خودشان مسئولیت کارها را به عهده می گیرند تا فرزندشان متحمل سختی نشود. این رفتار در دراز مدت آسیب زیادی به فرزند شما می زند. چرا که شما آمادگی لازم برای برخورد با سختی ها را در او ایجاد نکرده اید. در نتیجه زمانی که فرزندتان با استرس های شدیدتری در آینده مواجه می شود مهارت حل مساله را نخواهد داشت.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن