روانشناسی فردی

ترفندهای روانشناسی برای رابطه بهتر

زمانی که از فوت و فن های ارتباط بین فردی بهره مند شویم ، نه تنها روابط موفق تری را داریم  بلکه به لحاظ روحی و روانی ازنشاط بیشتری برخوردار خواهیم بود. در این مطلب می خواهیم 10 ترفند روانشناسانه را که به شما کمک می کند تا زندگی سالمتری را داشته باشید بیاموزیم.

تکرار کنید

تکرار کردن یکی از قدیمی ترین روش های قانع کردن به شمار می آید. اگر در تاثیرگذاری این تکنیک شک دارید کافیست به ماهیت تبلیغات تلویزیونی نگاه کنید. تقریبا همه ی تولید کنندگان از این روش استفاده می کنند –تکرار کردن یک دروغ تا جایی که باور پذیر شود. این جمله نقل قول معروفی از یوزف گوبلز، مدیر تبلیغات آلمان نازی است. البته ما توصیه نمی کنیم  دروغ را تکرار کنید، اما اگر می خواهید نتیجه بگیرید، تکرار را فراموش نکنید.

 از اسم کوچک استفاده کنید

ترفند دوم بسیار ساده اما خیلی کاربردی است: برای صحبت کردن از اسم کوچک  استفاده کنید. اما چه دلیل علمی ای پشت این ترفند هست؟ “مردم دوست دارند ازآن ها قدردانی شده د و مورد تایید قرار گیرند.” وقتی کسی را با نام کوچک صدا می زنید، بلافاصله احساس احترام و قدردانی را به او منتقل می کنید و تمایل فرد برای حمایت از شما بیشتر خواهد شد.

 کمبود ها را برجسته نشان دهید

یک راه دیگر برای قانع کردن  به لحاظ روانشناسی تاکیدبر مخاطب آن دارد. حتما جمله های فروش مدت دار یا فروش محدود و … را در زندگی روزانه دیده اید. جمله هایی مثل: فقط 10 عدد باقی مانده است یا این پیشنهاد تا پایان فروردین ماه معتبر است و یا  فقط امروز فرصت دارید و … با استفاده از همین ترفند مصرف کنندگان تشویق می شوند که فورا اقدام کنند. در مذاکرات هم می توانید از همین ترفند استفاده کنید و موضوع را به عنوان یک مطلب اورژانسی مطرح کنید و فرصت فکر کردن به طرف مقابل ندهید.

خودتان را معتبر نشان دهید

برخی اوقات نیاز نیست که حتی ترفند های روانشناسی بکار ببرید. در مذاکرات خود سعی کنید خود را فردی با اعتبار و باتجربه معرفی کنید و بر عنوان و یا تخصص خود تمرکز کنید. در بحث های خود تلاش کنید بجای داده ها و حقایق، روی اعتبار حرفه ای متمرکز شوید. اکثر مردم با این کار مورد تاثیر قرار می گیرند زیرا شجاعت کافی برای مخالفت با انسان های معتبر را ندارند.

 از اصطلاحات شیک استفاده کنید

افرادی که از انسان های معتبر حساب می برند به کسانی که خوب صحبت می کنند اعتماد بیشتری دارند. این ترفند که در ظاهر ساده است نیاز به مهارت های ارتباطی پیشرفته و البته استفاده از واژگان شیک و سطح بالا دارد. برای مثال فرض می کنیم  می خواهید یک محصول را به یک سازمان ارائه کنید. در این مورد باید یک معرفی عالی را آماده کنید، در آن اصطلاحات حرفه ای را بگنجانید و همچنین از نتایج مبتنی بر داده های آماری استفاده کنید.

 معامله متقابل

گاهی اوقات ممکن است لطف کوچکی را در حق کسی انجام دهید چون می خواهید آن شخص هم کاری برای شما انجام دهد. این کار به معامله ی متقابل معروف است. منطق پشت این قضیه این است که هیچ کس نمی تواند به شما کمک نکند اگر قبلا در حق او لطفی کرده باشید. بیشتر وقت ها حتی نیاز نیست که به شخص یادآوری کنید اما اگر طرف مقابل فراموش کرده بود می توانید به صورت ضمنی به او یادآوری کنید.

 از تفکرهای غالبی استفاده کنید

تفکرهای غالبی ایده های بیش از حد ساده اند که به نحو گسترده معروف و پذیرفته شده اند. با این حال استفاده کردن از اونها می تونه باعث بشه بتونید طرف مقابلتون رو تحت فشار بگذارید. این تکنیک بسیار سازنده است. به عنوان مثال اگر شخص نمی خواهد با شما همکاری کند می توانید بگویید:” بیخیال، حالمون رو خراب نکن” حالا چرا این جواب می دهد؟ چون هیچکس نمی خواهد حال خراب کن باشد، زیرا حال خراب کردن به عنوان یک چیز بد به طور گسترده شناخته شده است.

 درخواست های بزرگ داشته باشید

درخواست برای چیزهای بزرگتر به منظور توافق روی چیزهای کوچک تر یکی از اصلی ترین مفاهیم مذاکره است و به این شکل کار می کند: ابتدا با یک درخواست بزرگ طرف مقابل را شوکه می کنید و سپس با کوچک کردن آن فشار را از روی فرد کم می کنید.

 کوچک شروع کنید و به سمت بزرگ پیش بروید

این ترفند تقریبا برعکس ترفند قبلی است. به این صورت که شما ابتدا یک درخواست کوچک و ساده از طرف مقابل می کنید. مثل قرض گرفتن یک مداد. اگر برخورد شخص با شما مثبت بود و بازخورد مناسبی نشان داد، می توانید قدم به مرحله ی بعد بگذارید و درخواست های بزرگتری را مطرح کنید. اما دلیل موثر بودن این ترفند چیست؟ پاسخ ساده ست: انسان ها با انجام دادن کار خوب یا کمک به دیگران احساس خوبی پیدا می کنند و تمایل خواهند داشت که این احساس خوب را تکرار کنند.

 از در عاطفه وارد شوید

هربار که جمله ای نظیر” من فکر می کردم می تونم روی تو حساب کنم” رو استفاده می کنید، درواقع  فرد مقابل را راغب می کند که نظر شما را راجع به این قضیه تغییر دهد. این ترفند بسیار ساده است اما همچنان به خوبی کار می کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن