زوج و خانواده

سریع ترین راه حل اختلافات خانوادگی

شناختن علت اختلافات موجب رسیدن به راه حل های فوری می شود این نکته در کاهش مشکلات زناشویی کلید مهمی است

سریع ترین راه حل اختلافات خانوادگی را اگر بشناسیم وقتی که افراد از هم فاصله گرفته اند مشکلات کم رنگ تر می شود و اتش بس رودتر صورت خواهد گرفت.

با گذشت زمان و سپري شدن شور و اشتياق دوران نخست ازدواج،به تدريج اختلاف بین زوجین و اعضای خانواده بروز پیدا مي كند. شناختن مهارت های بین فردی منجر به تعدیل رفتار ناپسند فردی می شود و در سایه آن رفتار افراد اصلاح خواهد شد. گاهی افراد با این تفکر که نگران ناراحت شدن يا خراب شدن رابطه شان هستند از گفتن حرفی که در ذهن شان است، خودداري می کنند .بيشتر وقت ها افراد دوست دارند سكوت كنند تا اختلافات زبانه نکشد.

پژوهش ها درباره شيوه هاي حل اختلاف بين زوج ها روشن کرده  است  زوج هاي ناراضي در مقايسه با زوج هاي راضي،به طور عادي رفتار منفي از خود نشان مي دهند و براي مثال اقدام به طرح شكايت، انتقاد، نفي مسئوليت، توافق نداشتن، شوخي نيش دار و قطع رابطه مي كنند و رفتارهاي مثبت مانند حل مسائل و قبول مسئوليت و توافق را خيلي كمتر بروز مي دهند.

اين تحقيق روشن می کند زن و شوهرهاي خوشبخت در انتقاد كردن از هم درنگ نمي كنند، اما مي توانند اختلافات شان را به شيوه اي مثبت حل و فصل كنند. آنها سه نكته را در حل مسائل خانوادگي مورد توجه قرار مي دهند نكته اول: همه انتقادها بر مسائل كاملا مشخص استوار است و انتقادها، عمومي و كلي نيست. انتقاد مبهم مانند تو خودخواهي، تو تنبلي، تو دلسوز نيستي در ارتباطات خانوادگي بدترين نوع انتقاد است و تا حد ممكن بايد از آنها اجتناب كنيم و انتقاد هاي خود را بر روي نشانه هاي مشخص، هدفمند و ظريف متمركز ساخت.

نكته دوم: حرف هاي همسرتان را خوب گوش كرده و بكوشيد احساس او و آنچه را مي خواهد بگويد درك كنيد. بيشتر وقت ها در يك اختلاف خانوادگي هر دو طرف معتقدند  حق با آنها است و با خود مي گويند ديدگاه من منطقي است. به همين دليل هيچ يك از طرفين به حرف طرف مقابل گوش نمي دهد.

نكته سوم: آگاه بودن از نحوه حل اختلاف خانوادگي موفقيت ارتباط زن و شوهر را تضمين مي كند. حل اختلاف ها بدون شك يكي از موارد بسيار مهم و مشكل در ارتباطات انساني و ميان فردي است. بنابراين اگر بدانيد چگونه مي توان اختلافات  را حل كرد  گام بزرگي در اثر بخشي ارتباط ميان خانواده بر داشته خواهد شد. براي رفع مشكل خانوادگي به موارد زير توجه كنيد:

– متفاوت بودن خود و همسرتان را بپذيريد و به رسميت بشناسيد . هر انساني در مغز خود معاني خاص خود را دارد و بر اساس آن ارتباط برقرار مي سازد.

– مشكل خود را با همسرتان حل كنيد و آن را توسعه ندهيد. از او  نزد ديگران شكايت نكنيد. مقایسه کردن تنها مشکلات را بیشتر می کند.

– زمان مناسب براي صحبت كردن با همسر خود را طوري انتخاب كنيد كه او در حال انجام دادن كاري نباشد يا درگيري فكري نداشته باشد. لحظه بد و نامناسب براي صحبت كردن گفتگو را به جایی نخواهد رسانید.

– در حل اختلاف به جاي مطرح كردن شكايت هاي مبهم ،كلي و تحقير كننده تقاضاي خود را كاملا مشخص و البته مثبت اعلام كنيد مثلا تو تنبل هستي جمله اي كلي است براي مشخص كردن آن بگوييم دوست دارم ظرف ها را به نوبت بشوييم.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن