روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این تمرین لذت بخش افسردگی را کمرنگ می کند

خط سلامت: تاثیر ورزش بر افسردگی به صورت علمی و تجربی ثابت شده است. در اختلال افسردگی، انتقال دهنده‌های عصبی مغز دستخوش تغییراتی می‌شوند.

به گزارش خط سلامت ورزش با تعدیل کردن اثرات افسردگی بر مغز، در بهبود یافتن افسردگی موثر واقع می‌شود. متاسفانه سالانه عده زیادی به اختلال افسردگی مبتلا می‌شوند و از آن رنج می‌برند. اختلالی که با توجه به شدت علائم افسردگی، اثرات منفی بر روابط اجتماعی، حرفه شغلی یا تحصیلی تان خواهد گذاشت. طبق آمارها درصد بالایی از جمعیت ایران به افسردگی مبتلا هستند؛ همچنین سرانه ورزش کشور به شدت پایین‌تر از میانگین جهانی است.

همین دو آمار می‌تواند دلیل نسبتا خوبی برای همبستگی بالای میزان ورزش و افسردگی باشد. ورزش علاوه بر سلامت جسمانی، سلامت روحی و روانی را تضمین می‌کند و گاهی بهتر از هر دارویی، در درمان افسردگی عمل می‌کند. ارتباط ورزش و افسردگی و نحوه اثر ورزش روی مغز را بررسی می‌کنیم.

تاثیر ورزش بر افسردگی

ورزش تاثیر افسردگی بر مغز را از بین می برد و باعث بهبود عملکرد مغز می شود؛ در نتیجه با ورزش منظم احساس بهتری نسبت به خود و زندگی خواهید داشت. هیپوکامپ افراد افسرده، کوچک تر از حد عادی است. هیپوکامپ منطقه ای است که در تنظیم خلق و خوی موثر است. ورزش با رشد سلول های عصبی و افزایش فعالیت آن، باعث بزرگتر شدن هیپوکامپ می شود و ارتباطات سلولهای عصبی را بهبود می بخشد. به این ترتیب خلق و خو و هیجانات شما را تنظیم می کند و به همین راحتی به کاهش افسردگی کمک می کند.

ورزش داروی افسردگی

داروهای ضدافسردگی به عنوان پررنگ ترین راه کوتاه مدت درمان افسردگی مطرح هستند. با این حال به دلیل عوارض و وابستگی های دارویی شدید، بسیاری از افراد خواهان درمان غیردارویی افسردگی هستند. تحقیقات نشان می دهد که ورزش یکی از موثرترین درمان ها برای افسردگی است. یکی از استادان روانپزشکی دانشگاه هاروارد می گوید “برای بسیاری از بیماران افسرده، ورزش به عنوان دارو های ضدافسردگی عمل می کند و اثر مشابهی روی مغز می گذارد. البته برای بیمارانی که دچار افسردگی شدید هستند ورزش لازم است، اما کافی نیست.”

ورزش چگونه روی مغز افسرده اثر می گذارد؟

تاثیر ورزش بر مغز به دلیل ایجاد تغییرات بیولوژیکی در بدن ایجاد می شود که مزایایی مثل حفاظت در برابر بیماری های قلبی و دیابت، بهبود خواب و کاهش فشار خون را به همراه دارد. ورزش های سخت (به شکل سالم)، باعث ترشح هورمون آندورفین (معروف به هورمون حس خوب) می شود و میزان فعالیت فرد را افزایش می دهد.

جالب است بدانید که فعال سازی رفتاری یکی از روش های درمان افسردگی است. البته ورزش کردن باید به صورت پیوسته ادامه داشته باشد تا تاثثرات آن بارز شود. این نوع فعالیت باعث آزاد سازی پروتئین هایی می شود که به رشد سلول های عصبی جدید و ایجاد ارتباطات تازه در مغز کمک می کند؛ که تمام این فرایندها باعث بهبود عملکرد مغز می شود.

برای تاثیر ورزش بر افسردگی، از کجا شروع کنیم؟

افسردگی در بدن به وسیله تخریب الگوهای خواب راحت، کاهش انرژی، تغییر شدید اشتها، دردهای بدنی و افزایش ادراک درد خود را نشان می دهد. این جریانات به طور کلی انگیزه را برای ورزش کردن کاهش می دهد و این مسئله ای طبیعی است.  شکستن چرخه افسردگی در ابتدا سخت به نظر می آید، ولی هر اتفاق بزرگی از قدم های کوچک شروع می شود.

برای شروع سعی کنید روزانه 5 دقیقه، فقط 5 دقیقه پیاده روی یا هر فعالیتی را که لذت می دهد انجام دهید. به مرور زمان 5 دقیقه به 10 و سپس به 15 دقیقه می رسد. اینجاست که اثرات مثبت ورزش بر افسردگی به تدریج پدیدار می شود. مشاوره با روانشناس بالینی برای درمان افسردگی در کنار ورزش سرعت بهبودی را بیشتر خواهد کرد.

مدت زمان نمایان شدن تاثیر ورزش بر افسردگی چقدر است؟

هنوز معلوم نیست برای کاهش افسردگی به چه میزان ورزش نیاز دارید یا برای غلبه بر افسردگی، چه میزان از سلول های عصبی در مغز باید رشد پیدا کند یا ترمیم شود اما بعد فقط چند هفته از شروع تمرینات، به تدریج تاثیر ورزش بر افسردگی و بهبودی را حس خواهید کرد. باید بپذیرید این درمان در طولانی مدت اثربخشی خود را نشان خواهد داد؛ پس با اراده ای راسخ در جهت ایجاد تغییرات نوین و داشتن سبک زندگی سالم قدم بردارید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن