روانشناسی فردینوتیفیکیشن

4 پیامد منفی آزار کلامی / تبعات روانی آزار کلامی غیر قابل تصور است

خط سلامت: آزار کلامی یکی از انواع بدرفتاری است که برخی والدین در فرایند فرزندپروری از آن به عنوان ابزاری برای تربیت فرزندان استفاده می کنند.

به گزارش خط سلامت آزار کلامی انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن ها به نوعی موجب رنجش کودک و آسیب به شخصیت او می شود.

آزار کلامی در دوران کودکی

تحقیقات نشان می‌دهد آزار کلامی در دوران کودکی ساختار مغز در حال رشد را تغییر می‌دهد و افراد را متقاعد می‌کند آزار کلامی ناراحت کننده نیست. تحقیقات نشان داده است قرار گرفتن در معرض آزار کلامی بطور مداوم، باعث می شود فرد آن را امری عادی در نظر بگیرد و اجازه دهد دیگران با کلمات و الفلظ نادرست از او سوء استفاده کنند.

چرا آزار کلامی عادی می شود؟

آزار کلامی در دوران کودکی ساختار مغز در حال رشد را تغییر می‌دهد و افراد را متقاعد می‌کند که آزار کلامی ناراحت کننده نیست.

یک توضیح جالب در رابطه با این موضوع این است که کودکان با تجربه آزار کلامی، معمولا این تجربه دردناک را با تنبیه فیزیکی مقایسه می کنند و به این نتیجه می رسند که توهین های لفظی چندان ناخوشایند نیست.

انواع آزار کلامی

دونوع آزار کلامی وجود دارد:

آزار کلامی آشکار

آزار کلامی آشکار شامل تحقیر، سرزنش، انتقاد بیش از حد، تمسخر، ناسزا گفتن، القای حس شرمساری و گناه است.

آزار کلامی پنهان

وقتی حرف از آزار کلامی به میان می آید؛ اکثر افراد آن را مترادف با فریاد زدن یا ناسزا گفتن در نظر می گیرند. هر چند فریاد زدن و فحش دادن دو نوع رایج آزار کلامی است ولی آزار کلامی طیف گسترده ای از عبارات و حتی رفتارهای غیرکلامی را دربر می گیرد. برخی آزارهای کلامی پنهانی هستند؛ مانند زمانی که یک فرد به خوبی می داند سکوت و بی تفاوتی اش چقدر دیگران را آزار می دهد ولی باز هم به آن ادامه می دهد. اگر عمیق نگاه کنید متوجه می شوید چنین افرادی در حقیقت سکوت را به سلاح تبدیل می‌کند!

آزار کلامی پنهان شامل خودداری از عشق، تمجید یا حمایت، به ویژه در رابطه والدین و فرزند است.

آثار نامطلوب آزار کلامی

پیامدهای منفی آزار کلامی عبارت است از:

کاهش خودباوری

آزار کلامی، خودباوری را مختل می کند. به مرور زمانی، تجربه طولانی مدت آزار کلامی، به ویژه در رابطه واد- فرزندی باعث می شود، کودک به این نتیجه برسد که به اندازه کافی خوب نیست. این احساس کمبود و ناکافی بودن به تدریج به عقیده ای راسخ در سازمان روانی کودک تبدیل می شود و در نهایت کودک به بزرگسالی شرمنده تبدیل می شود که همواره خود را نالایق، گناهکار و دوست نداشتنی توصیف می کند.

اضطراب دائمی

کودکانی که بطور مداوم مورد آزار کلامی قرار گرفته اند معمولا عزت نفس پایینی دارند. این افراد حتی در سن بزرگسالی موفقیت های خود را نادیده می گیرند، فوق العاده حساس هستند و مدام به دنبال این هستند که دیگران آن ها را تایید کنند.

نفزت از خود

همه افراد به یک شیوه به آزار کلامی واکنش نشان نمی دهند. برخی کودکانی که سال ها با آزار کلامی از جانب والدین دست و پنجه نرم کرده اند، به تدریج از خود و تمام نقص هایی که به آن ها القا شده است احساس خشم می کنند و عمیقا از خود ناراضی هستند.

فرار از خود واقعی

برخی از افرادی که در کودکی در معرض آزار کلامی والدین قرار گرفته اند؛ با بی اعتمادی عمیق نسبت به دیگران و نیاز شدید به خودکنترلی، با احساس شرم درونی مبارزه می کنند. پشت نقاب شکست ناپذیری این افراد، معمولا رگه هایی عمیق از احساس شرم وجود دارد. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن