زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

شخصیت کودکان در چه زمانی شکل می گیزد؟ / این یافته جدی را از یاد نبرید

خط سلامت: کودکان در سنین پایین از دنیای پیرامون مهارت های زیادی را یاد می‌گیرند، لذا والدین می‌توانند با روش‌های مناسب رفتار و نگرش‌های درست را به کودکان منتقل کنند و باعث شکل گیری سالم شخصیت کودکان شوند.

به گزارش خط سلامت کودکان در زمان رشد از خانواده، محیط اجتماعی و فرهنگی که در آن زندگی می‌کنند تأثیر بسیار زیادی می‌پذیرند، بنابراین رفتار و نگرش‌های والدین به طور مستقیم بر تربیت و شخصیت کودکان تأثیر می‌گذارد.

اهمیت دوران رشد در شخصیت کودکان

مهم‌ترین دوران‌های رشد پس از تولد، کودکی، نوجوانی و جوانی است اما کودکی بهترین و مناسب‌ترین زمان برای تربیت و پرورش صحیح شخصیت کودکان می‌باشد.

ارتباط والدین با سلامت روان کودکان

ارتباط والدین با یکدیگر، گرمی، احترام و عشقی که در این روابط حکم‌فرما است، اصلی‌ترین محور تأمین‌کننده‌ سلامت روانی کودکان است. عدم تفاهم و دعواهای شبانه‌روزی والدین کودکان را گوشه‌گیر، افسرده، پرخاشگر می‌کند و اعتماد به نفس را از آن ها می‌گیرد. تأثیر این روابط تشنج‌آمیز گاه از طلاق بیشتر است.

رد پای اختلاف والدین

ناسازگاری، اختلافات و عدم تفاهم بین والدین منجر به کم‌رنگ شدن محبت، ایجاد خشونت، درگیری و عدم توجه به فرزندان خواهد شد که تأثیرات زیادی بر رشد شخصیت کودکان دارد. خانواده اولین جایی است که نوزاد پا به عرصه‌ وجود می‌گذارد و سعادت او وابسته به خانواده است، نقش پدر و مادر در پرورش و تربیت فرزندان نقش ویژه و پراهمیتی دارد.شاه‌کلید اجرای این نقش مهم وجود تفاهم و اتفاق نظر والدین است.

ریشه اختلال شخصیت

برخی از افراد از نظر شخصیت دچار مشکل هستند و مدام دچار تشویش، نگرانی و اضطراب هستند، ریشه این عوامل را باید در خانواده‌ آنان جستجو کرد. خانواده به دلیل نقش وراثتی و محیطی تأثیرات سالم یا مخرّب بر رشد و تکامل فرزندان از جمله رشد و تکامل شخصیت آنان دارد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن