روانشناسی فردینوتیفیکیشن

مرور خاطرات گذشته را با این شیوه به ثروت تبدیل کنید!

سلامت: همه انسان ها، بخشی از زمان خود را، ناآگاه یا آگاهانه، صرف مرور خاطرات گذشته می کنند.

به گزارش خط سلامت معمولا افراددر مرور خاطرات گذشته، تحت تاثیر فرایندی به نام سوگیری یادآوری قرار می گیرند؛ به گونه ای که خاطرات گذشته را بدتر یا خیلی بهتر از آنچه بوده است تداعی می کنند.

مرور خاطرات گذشته و رضایت از زندگی

یک تحقیق گسترده نشان داده است سوگیری یادآوری، هنگام مرور خاطرات گذشته، نقش مهمی در احساس رضایت از زندگی دارد.

افراد شاد یعنی همان کسانی که نمره بالا در مقیاس رضایت از زندگی کسب می کنند؛ اغلب خاطرات گذشته را شیرین و خوشایند تلقی می کنند؛ این درحالی است که افراد ناراضی از زندگی معمولا گذشته را تیره و تاریک مرور می کنند.

مرور خاطرات گذشته و تمرکز بر تغییرات مثبت

اخیرا یک مطالعه طولی متشکل از  شرکت کننده 20000 نشان داده است؛ افرادی که نمره بالا در مقیاس رضایت از زندگی کسب می کنند؛ تغییرات مثبت در طول سال را سه برابر بیشتر از یک تغییر منفی گزارش می کنند.

همانطور که انتظار می رود در این تحقیق مشخص شد افراد با سطوح پایین رضایت از زندگی، تغییرات منفی را دو برابر بیشتر گزارش می کنند.

مرور خاطرات گذشته چگونه در زندگی فعلی تاثیر می گذارد؟

تحقیقات مشان داده است دو الگوی متضاد در رابطه با مرور خاطرات گذشته و سوگیری یاد آوری  وجود دارد.

کسانی که به واسطه مرور خاطرات گذشته و پدیده سوگیری یادآوری، اتفاقات گذشته را در جهت مثبت تفسیر می کنند، رضایت بیشتری از زندگی دارند؛ از طرفی افرادی که تحریف شناختی ناشی از سوگیری یادآوری باعث می شود خاطرات و اتفاقات گذشته را بدتر از آنچه بوده به یاد آوردند، معمولا احساس شادی و رضایت کمتری را گزارش می دهند. این شیوه های متفاوت ارزیابی خاطرات گذشته، نقش مهمی در تصمیم گیری ها و به طور کلی سبک زندگی فرد ایفا می کند.

با مرور خاطرات گذشته ثروتمند شوید

این مثل معروف به خوبی پس زمینه فکری اکثر افراد ثروتمند را نشان می دهد. همانطور که گفته شد مرور خاطرات گذشته و سوگیری یادآوری همراه با اغراق در اتفاقات مثبت باعث می شود فرد احساس شادی و رضایت بیشتری از زندگی داشته باشد.

در عرصه مالی نیز روند مشابهی وجود دارد؛ به گونه ای که یک فرد موفق در زمینه اقتصادی با تمرکز بر موفقیت ها و دستاوردهای شغلی پیشین؛ به تدریج خود را شایسته موفقیت های بیشتر می داند. با گذشت زمان، سوگیری‌ یادآوری منجر به استراتژی‌های زندگی متفاوتی می شود که افراد شاد را شادتر و افراد ناراضی را بیشتر به سمت نارضایتی سوق می‌دهد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن