روانشناسی فردینوتیفیکیشن

خاطرات جعلی در بسیاری از اختلافات نقش مهمی دارد ! / فریب مغز را نخورید

خط سلامت: مغز این قابلیت را دارد که خاطرات جعلی یا حافظه کاذب را بسازد.

به گزارش خط سلامت افراد حافظه را مانند دستگاه ضبط فیلم تصور می‌کنند که با دقت و صحت بالا آنچه را که اتفاق می‌افتد، ضبط و با وضوح بالا ذخیره می‌کند. در واقعیت حافظه بسیار مستعد استدلال غلط است. نمونه‌هایی از این پدیده مانند یادآوری نادرست از اینکه در خانه را قفل کرده‌اید تا موارد جدی‌تر مانند یادآوری خاطرات جعلی جزئیات یک تصادف که شاهد آن بوده‌اید؛ است.

خاطرات جعلی به چه معناست؟

خلق خاطرات جعلی پدیده ای است که در آن افراد خاطراتی که در واقع وجود نداشته‌ اند، باور می‌کنند. این اتفاق  به دلیل تاثیراتی است که از فیلم‌ها، کتاب‌ها، خبرها، تجربیات دیگران و حتی شایعات دریافت می‌کنند.

 حافظه کاذب و خاطرات جعلی

حافظه انسان خطاپذیر است و افراد به راحتی می توانند وقایعی را که هرگز رخ نداده به خاطر داشته یا آنها را متفاوت از آنچه اتفاق افتاده به خاطر بسپارند. زمانی که افراد اطلاعات پس از رویداد را تا حدودی با حافظه اصلی سازگار کنند، می تواند یک حافظه کاذب تولید کند. به عنوان مثال با نمایش یک سری عکس، شرکت‌ کنندگانی که عکسی از یک علامت توقف را مشاهده کرده ‌اند، ممکن است بعداً به اشتباه به یاد بیاورند که علامت تسلیم را دیده ‌اند. خاطرات جعلی زمانی ایجاد شد که به آنها گفته شد در واقع یک علامت تسلیم در تصاویر وجود دارد.

محل حافظه کاذب در مغز کجاست؟

باید توجه داشت هیپوکامپ ناحیه ای از مغز است که برای تشکیل، تثبیت و بازیابی خاطرات حیاتی است. تحقیقات اخیر نشان داده است فعالیت هیپوکامپ شکل گیری حافظه کاذب و تشکیل خاطرات جعلی را پیش بینی می کند. به عنوان مثال دو محقق به نام سنت ژاک، ویتمن، سینگ و داسلار  از تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی  fMRI  برای بررسی چگونگی ارتباط فعالیت عصبی در هیپوکامپ با ایجاد خاطرات کاذب استفاده کردند. شرکت کنندگان در ابتدا مجموعه ای از تصاویر را مشاهده و بعداً اطلاعات نادرستی در مورد تصاویر به آنها داده شد.

این مطالعه نشان داد که افراد با سطوح بالایی از شباهت الگوی عصبی متقاطع در هیپوکامپ بیشتر احتمال دارد بر اساس اطلاعات نادرست، خاطرات جعلی ایجاد کنند. نتایج یک مطالعه جدید نیز نشان داد: هیپوکامپ نقش محوری در شکل‌ گیری خاطرات کاذب دارد.

عوامل موثر در تحریف حافظه

به باور متخصصین مغز و اعصاب، اطلاعات پس از رویداد می تواند با حافظه اصلی تداخل داشته باشد و یک حافظه کاذب و خاطرات جعلی شبیه به خود رویداد، اما نه به طور یکسان، ایجاد کند. به طور کلی عوامل متعددی می توانند بر میزان تأثیر اطلاعات پس از رویداد بر حافظه تأثیر بگذارند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

تأخیر زمانی بین رویداد واقعی و اطلاعات پس از رویداد

عوامل فردی مانند سن، شخصیت و توانایی های شناختی

این تحقیق اطلاعات ارزشمندی را در مورد عوامل مؤثر در ایجاد خاطرات جعلی با نتایجی مانند تأخیر زمانی و شباهت بین اطلاعات پس از رویداد و عوامل اصلی رویداد واقعی مؤثر بر دقت حافظه ارائه می دهد؛ بنابراین، این عوامل باید در هنگام تفکر در مورد یادآوری حافظه و راهکارهایی برای بهبود حفظ و بازیابی حافظه در نظر گرفته شوند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن