روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این دو نوع خرید کردن دردسرساز است / فوت و فن های خرید کردن را بخوانید

خط سلامت: خرید کردن، به طور معمول تجربه ای لذت بخش است که به افزایش احساس شادی کمک می کند.

به گزارش خط سلامت تحقیقات نشان داده است برخلاف تصور رایج، خرید کردن در برخی موارد نه تنها منجر به کاهش اضطراب نمی شود، بلکه موجب برانگیختن هیجانات منفی مانند احساس گناه می شود.

خرید کردن و افزایش احساسات منفی

تحقیقات نشان داده است در برخی موارد خرید کردن منجر به تجربه احساسات منفی می شود. دو عامل که با برانگیختن احساسات منفی حین خرید کردن مرتبط است؛ عبارت است از:

خرید کردن ابزاری

در صورتی که خرید کردن تنها ابزار فرد برای مقابله با احساس غم و اضطراب باشد؛ به تدریج به الگویی پوچ و تکراری تبدیل می شود.

برخی افراد صرفا برای فرار از مواجهه با مشکلات عمیق، به خرید کردن روی می آورند. این افراد در حقیقت تجربه خرید را جایگزین درمان اصلی برای دردهای روانی خود قرار می دهند.

کمبود اقتصادی درک شده

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود فرد هنگام خرید کردن احساس خوبی نداشته باشد؛ احساس کمبود اقتصادی درک شده است. به این معنا که فرد مدام با این احساس دست و پنجه نرم می کند که استطاعت مالی برای خرید را ندارد و حتما باید پس انداز کند.

کمبود اقتصادی درک شده هیچ ارتباطی با وضعیت اقتصادی واقعی فرد ندارد و بیشتر نگرش فرد نسبت به خرید کردن را منعکس می کند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن