روانشناسی فردینوتیفیکیشن

چرا برنامه‌ها را نیمه رها می‌کنیم؟ / متخصصان هدف گذاری را نشان داده اند

خط سلامت: روانشناسی زرد و کتاب های انگیزشی- بازاری غیر علمی، دائما برنامه ریزی و هدف گذاری برای انجام کارهای مختلف را تشویق می کنند. اگرچه هدف گذاری امری مهم برای رسیدن به موفقیت است؛ صرفا نوشتن اهداف یا طراحی یک برنامه بسیار دشوار، به موفقیت نمی انجامد.

به گزارش خط سلامت برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به اهداف واقعی، باعث می شود تله هدف گذاری که تنها شیرینی موفقیت را نشان می دهد و از سختی های مسیر چیزی نمی گوید؛ دور بزنید!

هدف گذاری به جای برنامه‌ریزی

اول سال و موقع نوشتن یک برنامه جدید شما با لیستی از ایده‌ها و کارهای جدید روبرو هستید. حجم زیادی انگیزه دارید که همین باعث ترشح مقادیری دوپامین در مغزتان می‌شود. هنگام نوشتن برنامه اصولا به همه مراحل انجام یک کار و ریز جزییاتش فکر نمی‌کنید. در واقع بهتر است بگوییم آنچه که اکثر مردم انجام می دهند هدف گذاری است نه برنامه‌ ریزی.

در هدف‌گذاری شما فقط به یک نتیجه و تصویر نهایی فکر می‌کنید، خودتان را در موقعیت بعد از بدست آوردن آن هدف تصور می‌کنید و همین موضوع هم مغز شما را فریب می‌دهد. شما خام لحظه موفقیت می‌شوید بی آنکه به سختی‌های مسیر توجه کنید.

از هرم معکوس استفاده کنید

برای نجات از تله هدفگذاری به جای برنامه نویسی، هرم معکوس یک روش موثر است. در این روش شما از کلان‌ترین اهدافتان به جزیی‌ترین کارهای روزانه‌تان می‌رسید. در بزرگترین بخش هرم اهداف بلندمدت خود را می‌نویسید که ممکن است یک تا چندسال رسیدن به آنها طول بکشد. بعد مشخص می‌کنید که رسیدن به هر هدف بزرگتر شامل دستیابی به چند هدف کوچکتر است. مثلا برای رسیدن به شغل موردعلاقه‌تان ممکن است نیاز باشد تا مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید و برای این کار هم نیاز دارید تا در کنکور ارشد نتیجه دلخواهتان را بگیرید.

پس همینجا هدفی مثل شغل دلخواه به چند قدم کوچکتر و متوالی تقسیم شد. حالا قدم اول را هم به کارهای کوچکتر تقسیم می‌کنید. ضمن اینکه مهم است که مهلت رسیدن به این گام‌ها را هم برای خودتان مشخص کنید، یعنی تعیین کنید که بعد از چندماه میخواهید در یک درس از سطح مبتدی به متوسط برسید.

حالا هر قدم می‌تواند به برنامه‌هایی هفتگی و حتی پس از آن وظایف روزانه تبدیل شود.

انگیزه اولیه را چطور حفظ کنیم؟

احتمالا این جمله را از روانشناسان بالینی شنیده باشید: باید سبک زندگی‌ات را عوض کنی. روانشناسان بالینی و پزشکان معتقدند سبک زندگی، از دارویی که در یک بازه مشخص مصرف کنید تاثیر بیشتری دارد. این نکته مهم که پزشکان درباره سلامت جسمی می‌گویند درباره سایر بخش‌های زندگی هم کاربرد دارد.

برنامه‌ها و هدفگذاری های موقتی و چندماهه، اگرچه برای مدتی منجر به سازماندهی زندگی می شوند؛ نمی توانند جای روتین روزانه زندگی را بگیرند. اگر می خواهید به طور اثرگذار ورزش را ادامه دهید، مطالعه داشته باشید یا هر کار مستمر دیگر، باید جزو برنامه روزانه‌تان شود یا بهتر است بگوییم باید به آن عادت کنید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن