روانشناسی فردینوتیفیکیشن

چگونه افراد سمی را از اطراف تان دور کنید ؟

خط سلامت: برخی افراد که از آن ها به عنوان افراد سمی یاد می شود، علاوه بر داشتن افکار منفی، سعی می کنند باورهای غلط خود به دیگران القا کنند.

به گزارش خط سلامت افراد سمی، افکار غلط و رفتارهای ناکارآمد خود را به دیگران تحمیل می کنند و بسته به میزان تاثیر پذیری فرد، کیفیت زندگی او را کاهش می دهند.

ویژگی های افراد سمی

افراد سمی اغلب با پاشیدن دانه‌های بی‌ثباتی و تفرقه و ایجاد هیجان منفی، چرخه‌های اجتماعی را دچار اختلال کرده و جواب نیازهای‌شان را داده و خودشان را در جمع، ضروری و مهم جلوه می‌دهند. افراد سمّی ارزش تلف کردن وقت و انرژی را ندارند و در زندگی نزاع و استرس بیهوده ایجاد می‌کنند.

افراد سمی چه کسانی هستند؟

معمولا افراد سمی سعی می کنند دوست داشتنی، خیرخواه و فداکار به نظر برسند اما آن ها به خاطر ویژگی هایی که دارند، نمی توانند دوست و همراه خوبی برای شما باشند. افراد سمی معمولا در یکی از طبقات زیر جای می گیرند.

خبر چین‌ها

این افراد با سرک کشیدن به زندگی خصوصی مردم، شایعاتی برای آنها ایجاد می‌کنند و اینگونه خود و همراهان خود را سرگرم می‌کنند. ممکن است در ابتدا شما با صحبت‌های آنان همراه شوید اما پس از گذشت مدتی خسته می‌شوید و دوست ندارید وقت خود را با صحبت از بدبختی دیگران هدر دهید.

عیب جوها

عیب جوها به جای درک و یادگیری از افرادی که با آنها تفاوت دارند، آنها را حقیر می‌شمارند و کاری می‌کنند که شما نسبت به بهترین چیز مورد علاقه تان، بدترین احساس را پیدا کنید.

مغرورها

مغرورها معمولا عملکردی ضعیف دارند، بیشتر ناسازگار هستند و بیش از افراد معمولی، دشواری‌های شناختی دارند و زمان شما را هدر می‌دهند، زیرا به هر کاری که شما انجام می‌دهید به چشم یک چالش شخصی نگاه می‌کنند.

دمدمی مزاج‌ها

افراد دمدمی مزاج روی احساسات خود کنترلی نداشته و از شما به عنوان توالت احساسی خود استفاده می‌کنند واحساسات‌شان را به شما فرافکنی خواهند کرد و تصور می‌کنند شما باعث بی‌قراری آنها شده‌اید.

خودشیفته ها

خودبین‌ها با دیگران رابطه برقرار نمی‌کنند و با حفظ فاصله شدید از دیگران، شما را از پای در می‌آورند. آنها تنها به خود توجه کرده و شما ابزاری هستید که به خودبینی آنها پر و بال می‌دهید.

قربانی‌ها

قرار گرفتن افراد قربانی‌ در این لیست جالب به نظر می رسد. چنین افرادی در طول زندگی سعی می کنند با مرور فداکاری ها و رنج های از سرگذرانده، نقش قربانی را ایفا کنند. قربانی‌ها افراد مسئولیت ناپذیری هستند که هر بار رنج کشیدن را انتخاب می‌کند و همه مشکلات را مانند یک سد می‌بینند. ممکن است در ابتدا با آنها همدردی کنید، اما با گذشت زمان، متوجه کاستی های این افراد می شوید.

افراد سمّی فریب کارند

فریب کارها با شما مثل یک دوست رفتار می‌کنند و تمام خصوصیات رفتاری شما را می‌دانند و از این اطلاعات به عنوان بخشی از یک دستور کار مخفی استفاده می‌کنند. آنها زیر نقاب دوستی، وقت و انرژی را از زندگی شما می‌گیرند و همیشه از شما چیزی می‌خواهند و هرگز چیزی به شما نمی‌افزایند.

افراد سمّی دیوانه سازی

دمنتورها منفی بودن و بدبینی‌شان را به دیگران منتقل می‌کنند، آنها همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند و می‌توانند ترس و نگرانی را حتی به بی‌خطرترین موقعیت‌ها تزریق کنند و دیگران را منفی نگرو حتی افسرده سازند.

افراد سمّی غیرعادی‌ اند

این افراد سمّی هدفشان در زندگی این است که به شما آزار برسانند تا احساس بدی پیدا کنید و یا چیزی از شما بگیرند.

افراد حسود

افراد حسود بخت و اقبال خود را با بخت و اقبال تمام دنیا مقایسه می‌کنند و حتی اگر اتفاق خوبی برای آنها افتد، هیچ لذتی از آن نمی‌برند. تعامل با حسودها سبب می‌شود موفقیت‌های خودتان را بی‌اهمیت بدانید.

نحوه برخورد با افراد سمی

زمانی که یک فرد سمّی را شناختید، عاقلانه بیندیشید که چه زمان و تا کجا باید او را تحمل کنید یا از او فاصله بگیرید. می‌توانید مرزهایی را معین کنید و به روش‌های زیر با این افراد برخورد کنید.

 بی اعتنایی کنید

افراد سمی همیشه به دنبال جلب توجه دیگران هستند و سعی می‌کنند توجه و تمرکز همه را به خودشان معطوف کنند و وسط حرف دیگران، با صدای بیش از حد بلند حرف می‌زنند تا جلب توجه کنند. در دور همی‌ها به این افراد توجه نکنید و بی‌اعتنایی کنید، البته ممکن است با بی‌اعتنایی این افراد رفتارهای افراطی‌تر شده و شروع به بحث و جدال کنند اما در جمع باید همه افراد حاضر، فرصت صحبت کردن و اظهار نظر و لذت بردن را داشته باشند.

اعتماد نکنید

افراد سمی، با درمیان گذاشتن بزرگ ترین رازهای خود با دیگران، اعتماد آنها را به دست می‌آورند و درباره دیگران پیش شما بدگویی می‌کنند اما بدگویی آنها از دیگران به دلیل اعتماد به شما و دوست داشتن‌تان نیست پس ساده نباشید و اگر با کسی روبرو شدید که چنین رفتاری دارد، به او اعتماد نکنید و حرف‌هایی درباره دیگران نزنید و آنها را تایید نکنید زیرا افراد سمی بعد از تایید شما پیش آن فرد رفته و هرآنچه شما گفته‌اید را به او خواهند گفت و شما تنها قربانی می‌شوید.

با دوستان وفادار و قابل اعتماد وقت بگذرانید

هر کسی لیاقت دوستی با شما را ندارد پس دوستانتان را از بین افراد قابل اعتماد و وفادار انتخاب کنید. دوستی و پایبند بودن به تعهدات، یکی از ارزشمندترین و کمیاب‌ترین نعمت‌هایی است که می‌توانند در زندگی داشته باشند، بنابراین افراد سمی و منفی و بی‌ارزش در زندگی خود راه ندهید.

در دنیای پر از افسردگی افراد سمی غرق نشوید

افراد سمی معمولا نقاب عجز و بینوایی به چهره می‌زنند و عملا هیچ تلاشی برای تغییر زندگی‌شان نمی‌کنند و مدام در حال عجز و لابه کردن و اظهار ناتوانی هستند تا دیگران را فریب بدهند یا خودشان را از قبول مسئولیت نجات دهند. آنها همیشه دلیلی برای شکست‌هایشان دارند که تقصیر آنها نیست و وظیفه شماست که برطرفش کنید. اجتناب از این آدم‌ها و تائید نکردن‌شان، نه تنها به نفع خودشان است، بلکه شما را هم از گیرافتادن در دنیای افسرده شان نجات می‌دهد.

از آنها انتقاد نکنید

افراد سمی گاهی خودشیفته هستندو عاشق نظرات خودشان هستند و به دنبال تعریف و تمجیدند و اغلب وانمود می‌کنند نسبت به خودشان چندان هم احساس رضایت نمی‌کنند. آنها معمولا زیاد از خودشان عکس می‌گیرند و مدام به دنبال نظرات دیگران در مورد این عکس‌ها هستند. آنها را نادیده بگیرید و اهمیتی به ولع سیری ناپذیر آنها جهت کامروایی ندهید و از آنها انتقاد نکنید.

بهانه های شان را نپذیرید

افراد سمی حتی اگر واقعا مقصر باشند خودشان را از اشتباه و تقصیر تبرئه می‌کنند و بهانه‌های عجیب و غریب می‌آورند. در برخورد با این افراد به آنها بگویید که تقصیر اشتباه به گردن آنهاست و بهانه‌هایشان را نمی‌پذیرید.

تحت تاثیر محبت دروغین آنها قرار نگیرید

افراد سمی معمولا سعی می‌کنند با غرق محبت و تمجید کردن دیگران، چیزی که می‌خواهند و انتظاری که  دارند، را به دست آورند. ساده نباشید و باور نکنید که این آدم‌ها واقعا دوست تان دارند، آنها فقط سعی دارند به هدفشان برسند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن