روانشناسی فردینوتیفیکیشن

بایدها و نبایدهای گوش دادن به موسیقی هنگام کار

خط سلامت: گوش دادن به موسیقی، حین انجام کار، منجر به افزایش کارایی می شود.

به گزارش خط سلامت برخی تحقیقات نشان داده است گوش دادن به موسیقی، بویژه موسیقی بی کلام، حین انجام وظایف شغلی اثرات مثبتی در پی دارد.

گوش دادن به موسیقی

شواهد علمی نشان می‌دهد مهندسان برنامه‌ریز که هنگام کار کردن و کدگذاری به موسیقی گوش می‌دهند معمولاً تمرکز بیشتری روی کارشان دارند. مطالعات دیگری نشان داده است افرادی که با گوش دادن به موسیقی کار می‌کنند، معمولاً روحیه بهتر، در نتیجه بهره وری بیشتر با کمترین اشتباهات را دارند.

آیا هنگام کار موزیک گوش کنیم؟

برخی تحقیقات نشان داده است گوش دادن به موسیقی هنگام کار بسیار مفید است؛ به همین دلیل علم هم رابطه بین موسیقی و بهره وری را یک رابطه ارزشمند تلقی می‌کند.

انتخاب نوع موسیقی مهم است

مطالعات متمرکز بر فواید گوش دادن به موسیقی نشان می‌دهد؛ همه موسیقی‌ها اثر یکسانی برای افزایش بهره وری ندارند؛ به طور مثال بعضی از موسیقی‌ها متن‌هایی دارند که بسیار تند خوانده می‌شوند و باعث می‌شوند که به جای افزایش بهره وری، سطح تمرکز کاسته شود و گوش دادن به آنها در حین کار موثر نخواهد بود.

گوش دادن به موسیقی و ویژگی های شخصیتی

یک مطالعه جالب در رابطه با اثرات گوش دادن به موسیقی حین انجام کار نشان می‌دهد افراد درونگرا معمولاً دوست ندارند به موسیقی گوش دهند و می‌خواهند در سکوت کار کنند. افراد برونگرا معمولاً در آزمایشات با گوش دادن موسیقی عملکرد بهتری از خودشان نشان می‌دهند پس به شخصیت شما هم بستگی دارد. البته در کل شما باید شرایط، شخصیت و نوع کار و دیگر عوامل را هم در نظر بگیرید.

افزایش فواید گوش دادن به موسیقی

با رعایت برخی نکات ساده می توانید اثرات مثبت گوش دادن به موسیقی، حین انجام کار را افزایش دهید.

انتخاب موسیقی مناسب

گوش دادن به موسیقی بهره وری را افزایش دهد اما باید مراقب باشید که خودش عامل حواس پرتی نباشد. همان طور که گفتیم موسیقی‌های تند مثل موسیقی‌های رپ عوامل حواس پرتی هستند.

 تایم استراحت به موسیقی گوش دهید

اگر نیاز به تمرکز دارید، موسیقی مناسب شماست. گوش دادن به موسیقی‌های آرام در تایم استراحت بین کار باعث می‌شود تا تمرکز بر روی پروژه کاری خود داشته باشید و سطح بهره وری‌تان افزایش پیدا کند.

توجه به حجم صدا

هنگام گوش دادن به موسیقی سعی کنید موسیقی پس زمینه کارتان شود و صدای آن را خیلی بلند نکنید.

 موسیقی بی‌کلام بشنوید

گوش دادن به موسیقی همراه با متن عاملی برای حواس پرتی است. سعی کنید برای افزایش فواید مثبت گوش دادن به موسیقی، از موسیقی بی کلام حین انجام کار استفاده کنید.

موسیقی با زبان غیر قابل فهم بهتر است

موسیقی را انتخاب کنید که نوع زبانش را نشناسید. موسیقی‌های زبان خارجی گزینه بهتری هستند، زیرا حرف‌های آن حواس‌تان را پرت نمی‌کند.

فواید گوش دادن به موزیک حین کار

علاوه بر افزایش کارایی و تمرکز، گوش دادن به موسیقی حین انجام کار و پرداختن به وظایف شغلی، برخی فواید دیگر را هم در پی دارد.

بهبود روحیه و افزایش نشاط

یکی از بهترین راه‌هایی که گوش دادن به موسیقی می‌تواند به افزایش بهره‌وری کمک کند، این است که حال و روحیه شما را بهبود می‌بخشد. مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد که موسیقی با استرس و اضطراب مبارزه می‌کند و مانند یک ضد استرس عمل خواهد کرد.

در این مطالعه افرادی بعد از جراحی مورد آزمایش قرار گرفتند که به عده‌ای از آنها دارو دادند و عده‌ای دیگر هم به موسیقی گوش دادند و  در نهایت متوجه شدند کسانی که به موسیقی گوش کرده بودند، سطح کمتری از هورمون کورتیزول که همان هورمون استرس است، در بدنشان وجود داشت.

شاید فواید موسیقی رابطه مستقیمی با بهره‌وری نداشته باشد اما قطعاً زمانی که شما استرس کمتری داشته باشید، کارتان بهتر انجام می‌شود و بهره وری‌تان ناخودآگاه افزایش پیدا خواهد کرد.

موسیقی انجام کارهای تکراری را آسان می‌کند

مطالعات نشان می دهد جراحان و متخصصانی که باید در آزمایشگاه به انجام کارهای تکراری می‌پرداختند، عملکرد بهتری بعد از گوش دادن به موسیقی داشتند. گوش دادن به موسیقی باعث شد که بهره‌وری آنها بهبود پیدا کند و بتوانند کارهای غیر قابل تحمل را بهتر به انجام برسانند و لذت بیشتری از کارشان ببرند و تمرکز آنها حین انجام کار افزایش پیدا کند.  برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن