زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

چگونه در دوران نامزدی بر مشکلات عاطفی غلبه کنیم؟

خط سلامت: اگر ازدواج را یک فرایند در نظر بگیریم؛ دوران نامزدی، یکی از بهترین و شیرین ترین مراحل این فرایند است؛ با این حال معمولا بروز مشکلات عاطفی بین زوجین در این دوره اجتناب ناپذیر است.

به گزارش خط سلامت معمولا بروز مشکلات عاطفی بین زوجین در دوران نامزدی اجتناب ناپذیر است. توانایی مدیریت مشکلات عاطفی در این دوره از زندگی، تاحدودی ازدواج موفق را پیش بینی می کند.

دوران نامزدی

همه افراد در دوران نامزدی دچار اختلافاتی با طرف مقابل می‌شوند نکته اینجاست که چطور می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و آن را برای همیشه حل کرد.

دوره نامزدی یکی از بهترین زمان‌ها برای کسب مهارت‌هایی در خصوص حل اختلاف نظرها و مشکلات عاطفی بین زوجین است. برخی می‌پندارند دوران نامزدی صرفا برای تفریح و خوش گذرانی است اما باید بدانید در هر رابطه‌ای مشکلات و تعارض‌هایی بوجود می‌آید که زن و مرد باید توانایی‌هایی را در این زمینه بدست آورند.

اختلافات دوران نامزدی

دوره نامزدی زمان مناسبی است که زوجین مشکلات عاطفی و اختلاف نظرهایشان را باهم به اشتراک بگذارند و با هم برای حل این مشکلات بکوشند و راه حل‌هایی را ارائه کنند تا به دوام رابطه بیانجامد.

برخی افراد تصور می‌کنند این تعارض‌ها و مشکلات بوجود آمده فقط در رابطه آنها وجود دارد در حالی که این طور نیست و باید بدانیم که انسانها هر یک ویژگی‌ها و خصوصیاتی دارند که منحصر به خودشان است و این تفاوت‌ها بین زن و مرد گاهی باعث بروز مشکلاتی در رابطه می‌شود که این مشکلات با تدبیر و مدیریت قابل حل است. اگر این مشکلات را جدی نگیریم و بدنبال راه حل نباشیم به آنها میدان می‌دهیم تا کم کم رابطه را سست کنند.

یک اشتباه متداول

یکی از اشتباهات متداول بین زوجین، در دوران نامزدی، این است که به جای اینکه با هم اندیشی و بررسی مشکل به دنبال راهی برای حل آن باشند یکدیگر را مقصر می‌کنند طوری که در نهایت یکی بازنده می‌شود و دیگری برنده و از این روش برای حل مشکلات بعدی نیز استفاده می‌کنند تا کم کم عشق و احساس بین خود را می‌کشند.

گروهی دیگر افراد مهارت زیادی در حل مشکلات عاطفی و تعارض‌های بوجود امده دارند. آنها می‌دانند که این مشکلات در هر رابطه‌ای وجود دارد و با هم فکری هم به سوی غلبه بر مشکلات می‌روند. در رابطه آنها بازنده و برنده‌ای وجود ندارد و هر دو برنده هستند. این دسته از افراد همواره احساسات خوب و مثبت را با هم به اشتراک می‌گذارند. در این رابطه‌ها هر دو طرف مسئولیت اشتباهات خود را برعهده می‌گیرند در نتیجه در اینگونه روابط صمیمیت و عشق و اعتماد پرورش پیدا می‌کند.

افزایش اعتماد و صمیمیت در دروران نامزدی

صمیمیت و اعتماد متقابل، پایه و اساس یک رابطه سالم است. برخی راه های ساده برای افزایش اعتماد زوجین، در دوران نامزدی، عبارت است از:

مراقب کلام تان باشید

در دوران نامزدی گاهی زوجین برای بیان نیازها و احساسات خود به طرف مقابل از پیام‌هایی استفاده می‌کنند که شخص مقابل را مورد توهین و تحقیر قرار می‌دهند و منجر به ایجاد مشکلات عاطفی می شود.

افراد در اینگونه پیام‌ها احساسات منفی خود را به طرف مقابل القا می‌کنند آنها عصبانیت و خشم و دلخوری خود را با سرزنش و تحقیر فرد مقابل بیان می‌کنند.

یکی از موارد مهمی که در اینگونه پیام‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد عزت نفس است. عزت نفس یکی از مهمترین ویژگی‌های شخصیتی هر انسانی است که هر فردی تلاش می‌کند با راهکارهای مختلف عزت نفس خود را بالا ببرد.

دنبال مقصر نباشید

یکی از بهترین راه ها برای کاهش مشکلات عاطفی زوجین این است که وقتی تنشی در رابطه ایجاد می شود دنبال مقصر نباشید.

پیام‌هایی مثل: تو اشتباه کردی، تو همه چیز را به هم زدی، تو مقصر مشکلات هستی؛ تاثیرات مخربی بر فرد مقابل به جا می‌گذارد که می‌تواند به معنی توهین و متهم کردن طرف مقابل باشد.

اینگونه پیام ها باعث سستی رابطه و کم شدن احساسات و علایق در رابطه زوجین می‌شود. تاثیراتی که این پیام‌ها به جا می‌گذارند می‌تواند منجر به شروع بگو مگو های طاقت فرسا و فحاشی بین زوجین شود. در این شرایط فردی که مورد توهین قرار گرفته نیز می‌خواهد رفتارهای شما را تلافی کند.

اگر شما آگاهی کافی در مورد رفتارهایی که تعارض‌های بین شما و نامزدتان را فعال می‌سازد داشته باشید می‌توانید از بسیاری از این برخوردها جلوگیری کنید.

 پیشگیری از اختلافات دوران نامزدی

راه های پیشگیری از مشکلات عاطفی در دوران نامزدی عبارت است از:

بالا بردن آستانه تحمل

می‌توانید با بالا بردن آستانه تحمل و صبر خود تا حدود زیادی از بسیاری از مشکلات عاطفی و تعارض‌هایی که بین شما و نامزدتان پیش می‌آید، جلوگیری کنید. سطح تحمل ما بواسطه تربیت و شاید عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود.

پذیرش سهم خود از مشکل

گاهی در روابط مشکلاتی بوجود می‌آید که هر دو طرف حاضر نیستند اشتباه خود را در ایجاد این مشکل بر عهده بگیرند. این شرایط باعث بدتر شدن مشکل و ضعف رابطه می‌شود.

چنانچه در این بخش گفته‌ایم اگر دو طرف در رابطه مسئولیت اشتباه خود را بر عهده بگیرند اشتیاق برای همکاری بیشتر می‌شود و مشکل ایجاد شده با سهولت بیشتری حل می‌شود در این مرحله سعی کنید با احترام با یکدیگر صحبت کنید و هرگز طرف مقابل را مقصر خطاب نکنید و از جملاتی استفاده کنید که با “من”شروع می‌شوند.

جزئیات را مشخص کنید

یکی از راه‌حل‌های موثر در حل مشکلات عاطفی بین زوجین این است که جزئیات مسئله را در نظر بگیرید و به کمک آن مشکل بوجود آمده را حل کنید.

سنگ بزرگی را در نظر بگیرید که بر سر راه شما قرار گرفته است اگر آن را به قطعات کوچکتر تبدیل کنید راحت تر می‌توانید آن را از سر راهتان بردارید .

این مثال درست مثل مشکل و مسئله‌ای است که برای زوجین بوجود می‌آید اگر آن را به قطعات کوچکتر تبدیل کنید و جزئیات آن را در نظر بگیرید راحتتر می‌توانید به حل آن بپردازید.

راه حل پیشنهاد کنید

گزینه‌های مختلفی برای حل مشکلات وجود دارد . شما می‌توانید با ارائه تمام راه‌حل‌هایی که به ذهنتان خطور می‌کند سهم بزرگی در حل مشکلات داشته باشید. این را به یاد داشته باشید که حتی راه‌حل‌های کوچک و به نظر شما بی‌اهمیت هم می‌توانند نقش مهمی در حل تعارض‌های بوجود آمده داشته باشند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن